Kamenné more v oblasti Šomošky je jedna z viacerých zaujímavosti na ktoré tu narazíte. Jedná sa o množstvo nahromadeného kamenia vo svahovitom teréne. Kamenné more sa nachádza neďaleko kamenného vodopádu a zrejme tade budete prechádzať ak ste sa vybrali na hrad Šomoška. Oplatí sa preto spojiť návštevu všetkých týchto zaujímavostí, ktoré sa nachádzajú veľmi blízko seba.

Kamenné more - Šomoška

Ako sa dostať ku kamennému moru

Kamenné more leží v katastri obce Šiatorska Bukovinka, neďaleko hradu Šomoška a kamenného vodopádu. Je súčasťou národnej prírodnej rezervácie Šomoška. Lokalita sa nachádza tak trochu v okrajovejšej časti Slovenska, južne od Fiľakova, na hraniciach s Maďarskom. Dostať sa sem je preto miernou výzvou. Ak sa však nachádzate v oblasti Lučenca, alebo Rimavskej Soboty, spraviť si sem zachádzku nie je až taký veľký problém.

Ku kamennému moru sa najrýchlejšie dostanete od voľnočasového areálu, východne od Šiatorskej Bukovinky. Poznáte ho podľa Šimonovej veže, čo je menšia vežička, nachádzajúca sa na okraji parkoviska. Ak však máte času nazvyš, tak môžete vyraziť pešo priamo zo Šiatorskej Bukovinky po zelenej turistickej značke, ktorá vás privedie až ku kamennému moru. Ak máte auto, odporúčame vyraziť od Šimonovej veže. Parkovisko je tu počas sezóny spoplatnené.

Od Šimonovej veže sa ku kamennému moru dostanete po zelenej turistickej značke. Najprv prejdete okolo voľnočasového areálu, neskôr budete prechádzať okolo zaujímavých jazierok. Tu natrafíte i na Krúdyho prameň. Následne vedie trasa už len lesom, v závere do strmejšieho kopca. Výlet od Šimonovej veže ku kamennému moru trvá zhruba 30-40 minút. Trasa nie je moc náročná a je vhodná i pre deti, ktorým nevadí krátke stúpanie.

Pri kamennom mori

Kamenné more sa nachádza hneď vedľa turistického chodníka. O jeho prítomnosti informuje jedna z tabúľ náučného chodníka, ktorý tade prechádza. Kamenné more sa potom rozprestiera na okraji lesa v strmejšom svahu. K jeho okraju sa však bez problémov dostanete. Najnovšie tu bola vybudovaná i vyhliadka, ktorá umožňuje ľahší výhľad na kamenné more. Celé kamenné more je zo všetkých strán ohraničené lesom.

Po príchode ku kamennému moru vás dozaista upúta množstvo nahromadeného kameňa. Jedna sa o menšie a stredne veľké kamenné bloky. Sú však o niečo menšie ako napríklad v prípade známejšieho kamenného mora vo Vyhniach. Počas teplých dní si tu môžete všimnúť jašteričky, vyhrievajúce sa na slnku. Ak vyslovene nie ste fanúšik hornín, alebo geológ, tak sa tu zrejme príliš dlho nezdržíte, keďže v lokalite kamenného mora sa už potom nič ďalšie nenachádza, ak nerátame kamenný vodopád, ktorý však leží o niečo vyššie po turistickom chodníku.

Kamenné more - Šomoška

O kamennom mori

Kamenné more v oblasti Šomošky sa rozprestiera na ploche 100x40 metrov. Je tvorené z úlomkov päť, alebo šesťbokých stĺpov bazaltu. Kamenné more je výsledkom prirodzeného zvetrávania bazaltu a gravitačného ukladania jeho úlomkov na svahu. Prevažná časť materiálu kamenného mora má pôvod v dobe ľadovej.

Kamenné more tiež predstavuje vhodný biotop pre plazy. Na okrajoch kamenného mora žije užovka stromová. Zaujímavosťou je, že kamenné more obsahuje i úlomky kameňa, zo stavebného materiálu určeného na stavbu hradu.

Kamenné more - Šomoška

Otváracie hodiny a vstupné

Kamenné more Šomoška je prístupné bez obmedzení počas celého roka. Za vstup sa neplatí. Spoplatnené však môže byť počas turistickej sezóny parkovanie pri Šimonovej veži, z kadiaľ sa sem zvykne vyrážať. V čase našej návštevy bolo parkovanie spoplatnené sumou 1,20 EUR.

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Kamenné more Šomoška
  • Obec / Mesto: Šiatorská Bukovinka
  • Ulica / Lokalita: Šomoška
  • Okres: Lučenec
  • Kraj: Banskobystrický kraj
  • GPS: 48.17235,19.85728
  • Geomorfologický celok: Cerová vrchovina
  • Náročnosť: 2 / 10
  • Aktivita: Turistika
  • Kategórie: Kuriozity, Prírodné zaujímavosti, Výhľady