Vodné dielo Žilina je nielen dôležitým energetickým projektom na rieke Váh, ale aj obľúbenou rekreačnou oblasťou, ktorá láka návštevníkov svojou krásnou scenériou a možnosťami aktívneho oddychu. Nachádza sa v tesnej blízkosti mesta Žilina a svojou rozlohou a technickým riešením patrí medzi významné vodné stavby na Slovensku.
Okrem výroby elektrickej energie zohráva dôležitú úlohu aj v regulácii prietoku rieky a zásobovaní priemyslu vodou. Vďaka vybudovaným cyklotrasám, športoviskám a možnostiam vodných športov sa z neho stalo obľúbené miesto pre milovníkov prírody, rekreantov i športovcov, ktorí sem prichádzajú za oddychom či aktívnym pohybom v nádhernom prostredí.
Ako sa sem dostať
Vodné dielo Žilina sa nachádza v tesnej blízkosti mesta Žilina a je ľahko dostupné rôznymi spôsobmi. Autom sa sem bez problémov dostanete od hlavnej cesty, ktorá vedie ďalej smerom na Strečno.
Parkovanie je možné napr. pri eXtreme parku, alebo na opačnom brehu pri hydroelektrárni. K vodnej nádrži môžete vyraziť aj z Mojša, kde neďaleko lávky pre peších je odstavná plocha pre autá. Parkovanie je možné aj v Mojšovej Lúčke pri miestnom občerstvovacom zariadení, ktoré sa nachádza pri brehu vodnej nádrže.
Do blízkosti vodného diela sa dostanete aj autobusmi MHD Žilina, ktoré premávajú smerom na Mojš a Mojšovu Lúčku. Vystúpiť môžete na viacerých zastávkach v okolí vodnej nádrže.
Vodné dielo je prepojené cyklotrasou, ktorá vedie z Budatína cez Varín až do Strečna. Zo Žiliny sa k nemu dostanete po cyklistickom chodníku vedúcom popri Váhu, čo je skvelá voľba pre cyklistov aj peších turistov. Peší prístup je možný aj cez lávku pre chodcov a cyklistov, ktorá spája Mojš a Mojšovu Lúčku.
O vodnej nádrži
Vodné dielo je významným projektom na rieke Váh, ktorý kombinuje energetické, ekologické a rekreačné funkcie. Jeho výstavba sa začala 4. októbra 1994 a do prevádzky bolo uvedené v roku 1998. Hlavným účelom tohto vodného diela je nielen výroba elektrickej energie, ale aj regulácia prietoku Váhu, zásobovanie okolitých priemyselných zariadení vodou a zároveň poskytuje možnosti na rekreáciu a športové aktivity.
Vodné dielo Žilina začína medzi obcami Varín a Mojš, kde rieka Váh vteká do vodnej nádrže. Následne sa tiahne pozdĺž obce Mojš a mestskej časti Mojšova Lúčka a končí pri hati v Žiline, kde sa nachádza aj hydroelektráreň.
Vodné dielo Žilina je vybavené dvoma generátormi na výrobu elektrickej energie. Prvý generátor vodnej elektrárne bol spustený do skúšobnej prevádzky 17. decembra 1997, zatiaľ čo druhý začal fungovať 31. marca 1998. Súčasťou vodného diela sú aj dve malé vodné elektrárne, ktoré primárne zabezpečujú pokrytie vlastnej spotreby.
Celková dĺžka nádrže je približne 7,5 km a jej šírka sa pohybuje od 250 do 600 metrov. Hĺbka vody sa pohybuje okolo 2 metrov pri vtoku Váhu do nádrže, 10 metrov v strede pri moste pre peších medzi obcou Mojš a Mojšovou Lúčkou a približne 18 metrov pri hati v Žiline. Celkový objem vodnej nádrže je 18 151 000 m³.
Výstavba vodného diela si vyžiadala zaplavenie takmer celej mestskej časti Mojšova Lúčka, celej miestnej časti Hruštiny a troch domov v obci Mojš. Obyvatelia týchto oblastí boli presťahovaní do novopostavených rodinných domov v lokalitách podľa vlastného výberu.
Možnosti rekreácie
Vodné dielo Žilina je nielen významnou technickou stavbou, ale aj obľúbeným miestom pre rekreáciu a oddych. Jeho okolie ponúka množstvo možností pre aktívne trávenie voľného času v krásnom prírodnom prostredí.
Jednou z najpopulárnejších aktivít v tejto oblasti je cyklistika, korčuľovanie, alebo kolobežkovanie. Samozrejme nie je problém si tu zabehať, prípadne sa len tak poprechádzať. Okolo nádrže vedie asfaltový chodník, ktorý je ideálny pre cyklistov, korčuliarov aj peších turistov. Táto trasa je súčasťou cykloturistickej magistrály, ktorá vedie z Budatína cez Varín až do Strečna, a ponúka krásne výhľady na rieku Váh a okolité hory.
Vodná plocha nádrže poskytuje ideálne podmienky na rôzne vodné športy, ako sú člnkovanie, paddleboarding či kajakovanie. Okrem toho je oblasť obľúbená aj medzi rybármi, keďže v nádrži sa nachádza bohaté zastúpenie rýb, pričom najčastejším úlovkom sú kapor a nosáľ.
Milovníci športu ocenia aj množstvo športovísk, ktoré sa nachádzajú v blízkosti nádrže. Nájdete ich napr. vo vybudovanom športovo oddychovom areáli eXtreme park, prípadne na protiľahlom brehu vodnej nádrže. Medzi najatraktívnejšie patria beachvolejbalové ihrisko, skatepark a detské ihriská. Pre návštevníkov sú k dispozícii úložné skrinky pre športovcov a požičovňa lodiek, kde si môžu zapožičať člny či paddleboardy.
Okolie nádrže ponúka aj príležitosti na nenáročnú turistiku a prechádzky. Pre tých, ktorí sa chcú pokochať vodným dielom z výšky, je ideálnym miestom vyhliadka na Straníku, prípadne z vyhliadkovej veže Dubeň. Pekné výhľady na vodnú nádrž sú i z vyhliadky pri moste v Mojši, ktorý prepája Mojš s Mojšovou Lúčkou.
Po aktívne strávenom dni si návštevníci môžu oddýchnuť v blízkych stánkoch s občerstvením a vychutnať si príjemnú atmosféru pri pokojnej hladine vody. Vodné dielo Žilina tak predstavuje ideálne miesto nielen pre športovcov a milovníkov prírody, ale aj pre rodiny s deťmi či ľudí, ktorí hľadajú relax a oddych v krásnom prostredí.
Otváracie hodiny a vstupné
Vodné dielo Žilina je prístupné bez obmedzení počas celého roka, bez poplatkov.