Hrad Šomoška je veľmi zaujímavá ruina hradu, rozkladajúca sa na sopečnom vrchu na slovensko-maďarských hraniciach v katastri obce Šiatorská Bukovinka. Lokalita je paradoxne lepšie dostupná z maďarskej strany, no pomerne nenáročný výlet si sem viete spraviť aj zo Slovenska. Po trase sa navyše nachádza viacero prírodných zaujímavostí v podobe kamenného mora, či vodopádu. Prísť sem sa preto určite oplatí.
Ako sa dostať na hrad Šomoška
Hrad Šomoška je situovaný na hranici Slovenska s Maďarskom, juhovýchodne od obce Šiatorská Bukovinka. Obec je v rámci Slovenska trochu ťažšie dostupná, no ak sa už nachádzate niekde v oblasti Rimavskej Soboty, Lučenca, alebo Fiľakova, prísť sem nebude až taký problém.
Na hrad sa potom najrýchlejšie dostanete z maďarskej obce Somoskő. Ak sa sem vyberiete zo Slovenska, tak ideálne je vyraziť od Šimonovej veže, čo je miesto juhovýchodne od Šiatorskej Bukovinky. Natrafíte tu na voľnočasový areál s ihriskami pre deti, ohniskom a nejakým tým posedením. Miesto poznáte podľa menšej vežičky, ktorá sa nachádza pri parkovisku.
Od Šimonovej veže vedie na hrad zelený turistický a tiež náučný chodník s viacerými infopanelmi. Trasa vás od voľnočasového areálu prevedie zopár zaujímavými miestami. Po trase natrafíte na menšie jazierka a Krúdyho prameň. Tesne pod hradom sa potom nachádza kamenné more a atraktívny kamenný vodopád.
Výlet od Šimonovej veže na hrad Šomoška sa dá zvládnuť za zhruba 50 minút. Prekonáte pri tom približne 140 metrov. Trasa najmä v druhej polovici výstupu je viac strmejšia, no technicky nie je príliš náročná. Mali by ju zvládnuť aj deti, ktorým nevadia kratšie kopcovitejšie úseky.
Na hrade Šomoška
Hrad Šomoška bol vybudovaný na kužeľovitom čadičovom vrchu v Cerovej vrchovine. Vstup na hrad sa nachádza v jeho západnej časti. Natrafíte tu na menšiu búdku, kde si zakúpite vstup na hrad. Následne sa dostanete po schodoch cez vstupnú bránu na nádvorie hradu.
Na hrade vás zaujme zrekonštruovaná valcová veža s drevenou strechou. Dá sa do nej vojsť po bočnom kamennom schodisku. Nájdete tu tiež zvyšky múrov, bášt a nádvoria s priľahlým palácom, či bastión s delovou plošinou. V jednej časti sa dá prostredníctvom chodby dostať i do útrob hradu.
Na hrade sa nachádza viacero výhľadových miest. Či už z veže hradu, alebo z vyhliadky na jednej z bášt. Pekne tak uvidíte nielen na hrad, ale i na južnú časť pohoria Cerová vrchovina, tak isto smerom do Maďarska, na kopcovitú oblasť v okolí obce Somoskő. Všimnúť si z tade tiež môžete vrcholové partie maďarského hradu Šalgó.
Z histórie hradu Šomoška
Hrad Šomoška bol postavený zrejme koncom 13., alebo začiatkom 14. storočia rodom Kačičovcov. V roku 1310 sa stal majetkom Matúša Čáka. Neskoršie, po rozpade jeho dŕžav získal hrad Šomoška Tomáš Széchenyi. V roku 1461 prešiel hrad kráľovskou donáciou na rodinu Országhovcov a Losonczyovcov. V roku 1573 hrad Šomoška dobyli Turci a v ich rukách zostal až do roku 1596. Následne prešiel had a panstvo pod správu Žigmunda Forgácha.
Hrad sa v roku 1618, na príkaz krajinského snemu začal opevňovať. Na začiatku 18. storočia, po potlačení Rákocziho povstania ho cisárske vojská zbúrali. Z hradu sa stala ruina a postupne chátral. Hrad od úplnej skazy zachránila až rekonštrukcia pod vedením Dr. Gabriela Krúdyho, ktorá prebiehala od roku 1971 do roku 1990. Ďalšie úpravy a opravy na hrade však prebiehajú aj v posledných rokoch.
Otváracie hodiny a vstupné
Hrad Šomoška je sprístupnený verejnosti počas otváracích hodín. Vstup na hrad je spoplatnený. Platené je aj parkovisko pri Šimonovej veži.
Otváracie hodiny
- Podľa sezóny: Po-Pi ( 9:00-16:00 ), So-Ne (9:00-18:00)
- Vstupné: Dospelí : 1,50 EUR / Deti : 0,50 EUR
Fotografie