Hrad Hajnáčka predstavuje pomerne netradičnú ruinu hradu, situovanú na vrchu čadičového brala. Ruinu hradu nájdeme uprostred obce Hajnáčka. Výlet na hrad je krátky, vhodný aj pre malé deti. Z hradu sa toho až tak veľa nedochovalo a tak si jeho zvyšky pozriete vcelku rýchlo. Z miesta sú však dobré výhľady do okolia.
Ako sa dostať na hrad
Hrad Hajnáčka sa vypína na brale sopečného pôvodu, ktoré sa rozkladá priamo v centre obce Hajnáčka. Obec je v rámci Slovenska o čosi horšie dostupná, keďže sa nachádza v južnejšej časti Banskobystrického kraja, pár kilometrov od maďarských hraníc. Ak však prechádzate Juhoslovenskou kotlinou, napríklad okolo Lučenca, alebo Rimavskej Soboty, zájsť sem nebude predstavovať až taký problém. Samotná ruina hradu je potom z obce Hajnáčka ľahko dostupná po turistickom chodníku (zelená / žltá turistická značka).
Trasa z centra obce na hrad Hajnáčka
Výlet na hrad Hajnáčka môžete začať z centra obce, ktoré poznáte podľa obecného úradu, architektonicky zaujímavého kostola a menšieho parčíku s pomníkom Štefana I. Nachádza sa tu i odstavná plocha pre viacero áut.
Z týchto miest sa na hrad vyberiete po turistickom chodníku. My sme nasledovali žltú turistickú značku, ktorá sa neskôr napojila na zelenú značku. Skôr ako značkami sme sa však riadili intuíciou, keďže hradné bralo sa vypína nad obcou, takže prísť k nemu bolo vcelku jednoduché.
Hneď za centrom obce sme sa vydali po strmejšom chodníku, ktorý vedie okolo viacerých záhrad, až sme prišli ku kamenno-drevenej vežičke s krížom. Za ňou sme si všimli drevenú vstupnú bránu na hrad. Za ňou sme sa po pár minútach ocitli na samotnom hrade, resp. na skalnom brale. Výlet nám zabral do 15 minút s tým, že sme mali kratšie zastávky, pri niekoľkých infopaneloch po ceste. Výlet je nenáročný, hoci prebieha stále do kopca. Vhodný je aj pre deti.
Na hrade Hajnáčka
Ruiny hradu Hajnáčka sú súčasťou homoľovitého skalného brala, ktorý vyčnieva ponad vegetáciu. Z pôvodného hradu sa tu toho až tak veľa nedochovalo, no stále badať na niektorých miestach rôzne zvyšky múrov, či iné častí hradu. Zaujme tiež samotné skalné hradné bralo, ktoré je tvorené sopečným materiálom. Skalné výbežky na samotnom vrchole majú zaujímavé tvary. Miesto by určite potešilo nejedného geológa.
Na hrade Hajnáčka natrafíte aj na akúsi miestnosť vyrytú do skaly, kde sa nachádza stolík s lavičkami. Na vrchole sa nachádza vyhliadka s obstojnými výhľadmi na obec a okolité kopce Cerovej vrchoviny. Pre lepšiu orientáciu tu bol osadený výhľadový panel, takže budete vedieť aj na aké kopce sa pozeráte.
Pohyb po hrade je bezproblémový. Nájdete tu však i zarastenejšie časti, napríklad v severnejšej časti hradu. Viacero miest je osadených schodiskom a zábradlím, pre zvýšenú bezpečnosť. Nájdete tu i niekoľko lavičiek.
Prírodná rezervácia Hajnáčsky hradný vrch
Hrad Hajnáčka je súčasťou prírodnej rezervácie Hajnáčsky hradný vrch. Jedná sa o bazaltovo-tufové bralo, ktoré predstavuje vypreparovaný zvyšok sopúcha niekdajšieho vulkánu. Lokalita je chránená od roku 1964 na ploche 9,7 hektára.
Vplyvom človeka sa charakter hradného vrchu zmenil a to najmä počas stredoveku. Cerovo-dubový a hrabový porast tu vystriedal agát. Z bylín sa tu vyskytuje nátržník strieborný, skalničník srstnatý a papraď slezinník pravý. Vďaka ochrane na brale sa zachoval aj kavyľ Ivanov.
V oblasti hradného vrchu nájdeme viacero pôvodných živočíchov ako modlivka zelená, koník modrokrídly a stepník. Bralo je vhodným útočiskom aj pre jaštericu zelenú, krkavca čierneho, jastraba krahulca. V oblasti brala lovia netopiere, ktorého skalné štrbiny hradného brala využívajú ako úkryt.
Otváracie hodiny a vstupné
Hrad Hajnáčka je prístupný po celý rok bez obmedzení. Za vstup sa neplatí. Neplatí sa ani za parkovanie v obci.