Medzi najzaujímavejšie objekty v Lučenci patrí bezpochyby židovská synagóga, ktorá sa nachádza v južnejšej časti mesta. V súčasnosti synagóga v Lučenci plní kultúrno-spoločenské účely. Mimo kultúrnych akcií je však i sprístupnená verejnosti a tak sa sem môžete prísť pozrieť. Synagóga je veľmi pekne zrekonštruovaná a tak prísť si ju pozrieť je jednoducho povinnosť, ak už sa v Lučenci nachádzate.

Synagóga Lučenec

Ako sa dostať k synagóge

Synagóga v Lučenci sa nachádza južne od centra mesta na Adyho ulici. Dostanete sa sem z centra pešo po ulici Vajanského, prípadne J.A. Komenského. V jej okolí je viacero parkovísk, niektoré sú spoplatnené. Cena však nie je vysoká. V čase našej návštevy bolo parkovanie bezplatné, keďže bol víkend.

Z histórie synagógy v Lučenci

Výstavba neologickej synagógy v Lučenci prebiehala od 31.3.1924 do 8.9.1925. Postavená bola na mieste niekdajšej staršej asanovanej synagógyz roku 1863. Projekt vypracoval budapeštiansky architekt Leopold Baumhorn. Tento známy architekt mimochodom upravil a zrekonštruoval 22 synagóg v Uhorsku. Okrem lučenskej synagógy to bola napríklad i synagóga v Nitre, či Liptovskom Mikuláši. Vzhľadom na to, že Baumhorn zomrel v roku 1932, synagóga v Lučenci bola jeho posledným veľkolepým dielom.

Synagóga v Lučenci bola využívaná miestnou komunitou židov. V meste ich žilo v tom čase približne 2000-2500, čo predstavovalo zhruba 20% vtedajšieho obyvateľstva mesta. Počas druhej svetovej vojny sa však situácia zmenila a židia boli z mesta deportovaní. Po vojne sa ich vrátila len zhruba desatina. Počas vojny bola synagóga navyše do značnej miery zničená a tak ju po vojne Židovská náboženská obec ponúkla na predaj mestu.

Objekt židovskej synagógy bol v období rokov 1948 – 1980 využívaný ako sklad obilia Poľnohospodárskeho nákupného závodu a bola vo veľmi zanedbanom stave. Po roku 1980 sa už synagóga vôbec nevyužívala. Prebehlo tu len niekoľko drobných a najnutnejších opráv. Všetko sa zmenilo 4. júna 2013, keď získalo mesto povolenie na prestavbu synagógy na kultúrno-spoločenské účely. V rokoch 2014 – 2015 následne prebehla rekonštrukcia, ktorá stála 2,5 milióna €, z toho 2,4 mil. poskytli eurofondy. Za rekonštrukciu synagógy boli mestu udelené viaceré ceny.

Synagóga Lučenec

Súčasnosť a prehliadka synagógy

V súčasnosti je synagóga v Lučenci prístupná verejnosti. Vstup je za drobný poplatok. Počas návštevy sa dozviete rôzne informácie o synagóge a jej histórii. Prízemie synagógy predstavuje rozsiahly priestor, ktorí je prispôsobený na konanie rôznych akcií. Vyjsť však môžete na vyššie poschodie, ktoré sa rozkladá po stranách synagógy. Je z neho dobrý výhľad na prízemie. V čase našej návštevy sa tu konala výstava. Nachádza sa tu i viacero infopanelov, kde sa podozvedáte o osude synagógy.

Synagóga zároveň slúži aj ako multikultúrne centrum, kde sa pravidelne konajú rôzne kultúrno-spoločenské akcie, či výstavy. Keďže má synagóga zaujímavú akustiku, konajú sa tu pravidelne koncerty klasickej, ale i modernej hudby. Priestory synagógy ďalej slúžia aj na akcie akými sú napríklad tanečné podujatia, plesy, kongresy, rôzne školenia a semináre.

Synagóga Lučenec

Otváracie hodiny a vstupné

Židovská synagóga je prístupná verejnosti v čase otváracích hodín, ktoré nájdete na webovej organizácie LUKUS, ktorá synagógu spravuje. Nájdete tu aj informácie o rôznych podujatiach, ktorá sa v synagóge konajú. Vstup do synagógy je za poplatok.

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Synagóga Lučenec
  • Obec / Mesto: Lučenec
  • Ulica / Lokalita: Adyho
  • PSČ: 98401
  • Okres: Lučenec
  • Kraj: Banskobystrický kraj
  • GPS: 48.32506,19.66709
  • Geomorfologický celok: Juhoslovenská kotlina
  • Náročnosť: 1 / 10
  • Aktivita: Kultúra, História, Voľný čas
  • Kategórie: Historické pamiatky, Kultúrne pamiatky, Múzeá a galérie, Náboženské pamiatky, Synagógy