Hrad Šášov je ruina hradu, rozkladajúca sa na skalnom brale, ktoré sa týči nad Šášovským Podhradím, na okraji mesta Žiar nad Hronom. Hrad je vďačný tip na krátky výlet, navyše veľkou výhodou je jeho dobrá dostupnosť z diaľnice, ktorá neďaleko prechádza. Šášovský hrad okrem svojej historickej hodnoty, ponúka i dobré výhľady na blízke okolie.
V súčasnosti predstavuje Šášovský hrad typickú ruinu hradu. Počas našej návštevy sa niektoré časti stále opravovali. Väčšina hradu je priechodná a vyčistená od náletových drevín a rastlín. Hrad nie je príliš „rozťahaný“ a tak sa dá prejsť pomerne rýchlo. Tesne pred vstupom na hrad, pod hradným bralom natrafíte na prístrešok s ohniskom. Návštevu hradu preto môžete spojiť s opekačkou. Ďalšou zaujímavosťou v týchto miestach je vstup akoby do štôlne, alebo pivnice. Vstup je však chránený dverami s nápisom „Zákaz vstupu“. Účel tohto miesta sa nám nepodarilo zistiť.
Čo sa týka samotného hradu Šášov, tak jediný vstup naň je cez vstupnú bránu ku ktorej sa dostanete úzkym chodníkom. Z týchto miest sa vám naskytnú zaujímavé pohľady smerom na obec. Všimnete si tu tiež nápis, že vstup na hrad je na vlastné nebezpečie. Z brány sa potom ďalej dostanete do útrob hradu.
Počas našej návštevy sa tu akurát rekonštruovala západná veža. Prekvapivo tu však nebolo toľko porozhadzovaného stavebného materiálu, ako pri našej prechádzajúcej návšteve. Západnú časť hradu prejdete pomerne rýchlo, keďže tu momentálne nie je (okrem vstupnej brány) až toho toľko na objavovanie.
Nás však najviac zaujala východná časť hradu, z ktorej sú pomerne dobré výhľady jednak na celý hrad a tak isto do okolia. Škoda, že v týchto miestach nebola vybudovaná nejaká vyhliadka. Tak isto sa v tejto časti nachádzalo niekoľko zaujímavých „zákutí“ a tak bolo aj čo-to objavovať. Čo sa týka výhľadov, tak tie sú z hradu Šášov najmä smerom do doliny v ktorej sa rozkladá dedina Šášovské Podhradie. Vidno i na viaceré okolité kopce Štiavnických vrchov. Čiastočné výhľady, hoci mierne kryté stromami sú potom i na južnú časť Kremnických vrchov a do Žiarskej kotliny.
O hrade Šášov
Šášovský hrad bol prvý krát písomne doložený v 13. storočí, no je možné, že je zrejme ešte starší. Bol vybudovaný niektorým z niekdajších maďarských šľachticov na mieste zvanom Orlia skala. Orol sa po maďarsky povie „sas“ (čítaj „šaš“) - čiže Šášov. Existuje však legenda, podľa ktorej bol hrad Šášov postavený ako výraz vďaky. Hradný pán zo Zvolena sa takto poďakoval svojmu bláznovi (šašovi) za záchranu života. Hrad Šášov bol vlastne šašov hrad.
Hrad Šášov je postavený na strmejšom skalnom brale, nad riekou Hron v nadmorskej výške 340 m n. m. Vypína sa nad dedinkou Šášovské Podhradie, ktorá v súčasnosti predstavuje jednu z mestských častí Žiaru nad Hronom. V minulosti pri tomto mieste viedla cesta naprieč Pohroním, ktorá sa križovala s cestou z Banskej Štiavnice, smerujúcej do Kremnice a na Turiec. Úlohou hradu bolo stráženie týchto obchodných trás a vyberanie mýta. Hrad mal v minulosti viacerých pánov. V roku 1677, počas tököliovského povstania sa ho zmocnili povstalci a vyplienili ho. Počas kuruckých vojen, v roku 1708 bol hrad dobitý a podpálený. Od vtedy hrad pomaly pustol a chátral.
Výstup na Šášovský hrad zo Šášovského podhradia
Na Šášovský hrad sa najrýchlejšie dostanete zo severnej časti Šášovského Podhradia. Trasa na hrad začína hneď pri hlavnej ceste. Je tu menšia plocha, kde sa dá odparkovať auto. Počas našej návštevy tu však parkoval autobus a tak sme nemali inú možnosť a auto sme museli odparkovať pri ceste. Okrem odstavnej plochy pre autá ešte v úvode trasy narazíte na Pamätnú izbu, resp. infocentrum, ktorá ma pomáhať pri záchrane zrúcaniny hradu. Prezentuje históriu a kultúru obce Šášovské Podhradie a susednej obce Ladomierska Vieska.
Od pamätnej izby vedie na hrad značený turistický chodník (zelená značka). Je tu i MTB cyklotrasa, na čo vás upozornia oznamy na stromoch. Ďalej sme po ceste narazili na čosi ako provizórny drevený minibar s posedením a ohniskom. Nikto tu však nebol, tak kto vie, či sa miesto aj prakticky využíva. Tesne pod hradom ešte narazíte na ďalší prístrešok, posedenie a ohnisko. Výstupová trasa vedie zväčša širším, značeným chodníkom a tak s navigáciou na hrad by nemal byť problém. Chodník od začiatku až dokonca neustále stúpa a tak sa ku koncu možno i trocha zadýchate. Nie je to našťastie nič hrozné. My sme výstup zvládli zhruba za 15 minút.
Náročnosť
Výstup na hrad nie je moc náročný. Aj keď je výstup neustále do kopca, netrvá dlho. Preto je vhodný aj pre menšie deti. Výstup je tak isto technicky nenáročný. Možno až pred vstupnou bránou na hrad je úzky a strmší chodník, vedený po okraji strmšieho svahu. Miesto je našťastie zabezpečené dreveným zábradlím. Čo sa týka pohybu na hrade, tak ten je bezproblémový. Akurát si treba dávať pozor, ak by ste sa nebodaj rozhodli pohybovať po okrajových hradných múroch, aby ste nezleteli dole.
Otváracie hodiny a vstupné
Šášovský hrad je otvorený celoročne, bez obmedzení. Vstupné sa tu neplatí. Tak isto sa neplatí za parkovanie pod hradom.