Banskoštiavnická kalvária je jednou z najznámejších a najnavštevovanejších kalvárií na Slovensku. Rozpína sa na kopci Scharffenberg (Ostrý vrch) v severnej časti mesta Banská Štiavnica. Kalvária okrem spirituálnej funkcie a prítomnosti krížovej cesty, predstavuje i vďačný tip na krátky výlet, či prechádzku, navyše okorenený o výborné výhľady na Banskú Štiavnicu a priľahlé kopce.
O Banskoštiavnickej kalvárii
Banskoštiavnická kalvária má pomerne bohatú a sčasti aj smutnú históriu. Iniciátorom vybudovania Kalvárie bol páter František Perger (1700 – 1771) z miestnej komunity Jezuitov. Základný kameň bol položený 14.9.1744. O 7 rokov neskôr bol areál kalvárie dokončený a vysvätený. Kalvária plnila svoj účel až do roku 1951, keď bola znárodnená a náboženské aktivity obmedzené. Zanedbávaný areál postupne upadal a to aj napriek čiastkovej obnove v rokoch 1978 – 1981.
Postupom času boli fasády kalvárie poškodené, časť výtvarnej výzdoby a mobiliáru bola rozkradnutá a stala sa terčom vandalov. Drevené reliéfy a sochy sa preto postupne premiestňovali z kalvárie do bezpečia. Od roku 2007 sú sprístupnené verejnosti v Starom zámku v Banskej Štiavnici. V roku 2007 sa miestnym aktivistom podarilo Banskoštiavnickú kalváriu zapísať do zoznamu 100 najohrozenejších pamiatok sveta. Vďaka tomu sa tu naštartovala komplexná pamiatková obnova, ktorej hlavná etapa sa skončila v októbri roku 2018. V súčasnosti pokračuje obnova predovšetkým výtvarných častí – fresiek, oltárov a sochárskej výzdoby.
Prehliadka kalvárie
Kalvária v Banskej Štiavnici je ľahko dostupná z mesta, či už pešo, alebo autom. V prípade, že sa niekde túlate v meste, spraviť si sem zachádzku nezaberie až tak veľa času. Aspoň počas výletu v meste, okrem centra Banskej Štiavnice, spoznáte aj iné jej časti. Ešte pred príchodom k samotnej kalvárii narazíte na informačné centrum, pred ktorým je bezplatné parkovisko (ktoré zväčša počas sezóny je plné áut). Nájdeme tu v prípade „núdze“ i toalety, ďalšie sú potom v infocentre.
Samotný barokový architektonický komplex Banskoštiavnickej kalvárie tvorí 17 kaplniek, tri kostoly (Dolný kostol, Sväté schody a Horny kostol), kaplnka Ecce homo a kaplnka Boží hrob. Vstup do kaplniek a kostolov je chránený mrežou. Pri našej poslednej návšteve boli zavreté, no nebol problém cez mrežu nazrieť dnu. Netradičným spestredním návštevy Kalvárie je prítomnosť oviec, na ktoré tu môžete naraziť.
Na vrchol Banskoštiavnickej kalvárie vedie cikcakovitý chodník do strmšieho, no pomerne dobre schodného kopca. Ľavá časť areálu je venovaná Ježišovmu príbehu so záverom pri Hornom kostole s motívom Ukrižovania. Kaplnky v pravej časti kalvárie zas zobrazujú sedem bolestí Panny Márie. Čím vyššie budete prechádzať kalváriou, tým viac sa vám budú otvárať zaujímavé výhľady, ktoré sú samozrejme najlepšie v najvrchnejšej časti. Výhľady patria medzi to najzaujímavejšie v oblasti Banskej Štiavnice a Štiavnických vrchov. Mesto tu máte doslova ako na dlani, tak isto i veľkú časť Štiavnických vrchov. Zaujme i jeden z hrebeňov Štiavnických vrchov, ktorý sa týči nad mestom. Pekne vidno na vrchol Paradajsu, či neďaleké Rosniarky s odlesneným vrcholom. Ak máte dobrý zrak, dovidíte i na vysielač a vyhliadkovú vežu na Sitne, ktoré vykúkajú ponad koruny stromov.
Ako sa sem dostať
K Banskoštiavnickej kalvárii sa najrýchlejšie dá doviezť autom. Dá sa zaparkovať pred infocentrom, no nie vždy sa treba spoliehať na to, že tu budú voľné parkovacie miesta. Každopádne, ak parkujete niekde v Banskej Štiavnici, alebo na záchytnom parkovisku na Mládežníckej ulici, nemá zmysel auto preparkovávať. Pokojne sem môžete prísť pešo napríklad po Mládežníckej, alebo Mierovej ulici. Obe končia na hlavnej ceste, kde následne treba odbočiť ku kalvárii. Toto rázcestie je pomerne priestranné, narazíte tu i na krčmu – podľa toho budete vedieť, že ste správne. Následne sa bočnou cestou dostanete až k samotnej kalvárii. Výstup pešo z centra mesta by ste mali zvládnuť za 20 – 30 minút. Odporúčame prísť sem z cez miestnu Botanickú záhradu. Výlet si tak čiastočne spestríte. Navyše sa tu nachádza jeden mamutí sekvojovec :)
Náročnosť
Banskoštiavnická kalvária je vhodná na návštevu pre všetky vekové kategórie, teda s výnimkou ľudí, čo majú výraznejšie problémy s pohybovým aparátom. Prístup k Banskoštiavnickej kalvárii je nenáročný, keďže sa sem dá priamo prísť autom. Ak sa sem však chcete vybrať z centra pešo, počítajte so zhruba polhodinovou prechádzkou pokojným tempom. Trasa však vedie takmer neustále do kopca. Samotná kalvária je potom tiež v kopcovitom teréne. Ak by ste sa nikde nezastavovali, na jej vrchol od parkoviska pri informačnom centre vybehnete za zhruba 10 minút. Mierne sa pri tom zadýchate. Ak sa však budete zastavovať pri jednotlivých zastaveniach, či kochať sa výhľadmi, prevýšenie budete vnímať minimálne. Trasa vedie po vyšľapanom chodníku, v jeho závere sú potom schody. Nie je to úplne ideál pre detský kočiar, no v prípade nevyhnutnosti s trochou snaženia by sa dalo vyjsť aj s ním (ideál ak má terénnejší „podvozok“). Výstup na vrchol kalvárie zvládnu aj deti. Akurát ak by ste sa sem s nimi vybrali pešo z centra, je možné že budú trocha šomrať. Mimochodom na vrchole kalvárie môže dosť fúkať, platí to najmä ak sú veternejšie dni. Je dobré s tým počítať, najmä ak sem idete s malými deťmi.
Otváracie hodiny
- Kalvária v Banskej Štiavnici je voľne prístupná po celý rok.
- Dolný kostol je otvorený v období máj – október, denne od 10:00 – 16:00. V ostatných mesiacoch len v prípade priaznivého počasia
- Informačné centrum pod kalváriou je otvorené denne v čase 9:00 – 16:00