Šibeničný vrch v Žiari nad Hronom je výborným výhľadovým miestom a vďačný tip na kratší výlet z mesta. Vrchol je známy najmä medzi obyvateľmi mesta, pre ktorých je i tak trocha kultovým miestom. Počas druhej svetovej vojny sa na Šibeničnom vrchu odohrávali ťažké boje, po ktorých tu môžete nájsť ešte stopy v podobe pozostatkov zákopov.
Ako sa dostať na Šibeničný vrch
Šibeničný vrch sa rozkladá na východnom okraji Žiaru nad Hronom. Predstavuje menší kopcovitý výbežok v juhozápadnej časti Kremnických vrchov. Prísť sem môžete priamo z mesta, prípadne z obce Stará Kremnička. Trasa zo Žiaru nad Hronom je o niečo kratšia a tak odporúčame skôr tento variant, najmä ak máte menej času. V oboch prípadoch sa na vrchol dostanete po náučnom turistickom chodníku.
Výlet na Šibeničný vrch zo Žiaru nad Hronom môžete začať z jeho východného okraja (Partizánska ulica), v mieste, kde sa nachádza multifunkčné športové ihrisko, vedľa ktorého je krčma. Dá sa tu zaparkovať auto. Následne treba prejsť most cez Lutišský potok, kde natrafíte na smerovník. Tu sa vyberiete po panelovej ceste do kopca, ktorou sa zhruba po kilometri dostanete na širšiu asfaltovú plochu. Z tade sa odpája úzky vyšľapaný chodník pomedzi vegetáciu, ktorým sa po chvíli dostanete až na samotný vrchol.
Ak by ste náhodou vyšľapaný chodník minuli a budete ďalej pokračovať po asfaltke, dostanete sa až k vodárenskému objektu. Od neho uvidíte červeno biely vysielač, ktorý je jedným z poznávacích znamení Šibeničného vrchu. Vedie k nemu vychodená cesta, naprieč lúkou. Táto trasa je mimochodom praktickejšia na výstup bicyklom.
Na Šibeničnom vrchu
Šibeničný vrch je sčasti odlesnený vrchol, kde sa striedajú lúky so zarastenejšími plochami v podobe kríkov a menších stromov. Vrcholu dominuje oplotený vysielač, ktorý leží v jeho južnej časti. Kúsok od neho sa nachádza kríž, za ktorým sa terén zostrmuje a klesá do Žiarskej kotliny, smerom k Hronu. Kríž je vyrobený z hliníka a do istej miery tak symbolizuje tradíciu výroby hliníka v Žiari nad Hronom. Na tabuli podstavca pod krížom je napísané „Ó kríž svätý, s tvojím menom vždy žili sme a mreli, našou buď nádejou a spásou, by sme ťa všetci v sláve vidieť smeli“
Miesto v oblasti kríža a vysielača mimochodom predstavuje atraktívnu vyhliadku s peknými výhľadmi. Pri potulkách po vrchole natrafíte tiež na menší kamenný pamätník, venovaný hrdinom padlým v SNP. Na vrchole sme si ešte všimli ohnisko. V severnej časti vrcholu sa nachádza vodojem.
Pohyb po vrchole je bezproblémový, vzhľadom na to, že sa tu nachádzajú rozsiahlejšie trávnaté plochy. Tráva však niekedy zvykne byť viac vyrastenejšia a tak je pohyb praktickejší skôr po širších vyšľapaných cestách, ktorých je na vrchole viacero. Miesto v oblasti vyhliadky nie je zabezpečené, avšak nie je to ani tak potrebné, keďže svahy v týchto miestach nie sú extrémne strmé.
Výhľady
Výhľady zo Šibeničného vrchu sú zhruba polkruhové a to najmä smerom na Žiar nad Hronom a jeho okolie. Na mesto tu máte nádherný výhľad. Dobre však vidno aj na jeho okolie, do Žiarskej kotliny a priľahlé kopce Vtáčnika a Štiavnických vrchov. Ak máte dobrý zrak, určite si všimnete ruinu Šášovského hradu.
V Žiari nad Hronom potom zaujme pohľad na rozsiahly areál hlinikárne s viacerými komínmi. Z vyhliadky vidno i na rieku Hron, ktorú v týchto miestach križuje rýchlostná cesta. Mimochodom viacero pekných výhľadov si užijete už počas cesty na vrchol.
Židovský cintorín
Ak ste sa na Šibeničný vrch vybrali zo Žiaru nad Hronom, tak v úvode ste si možno všimli niekoľko schodov, ktoré sú pri panelovej ceste vedúcej na vrchol. Ak sa nimi vydáte, dostanete sa na menší židovský cintorín. Nájdete tu zopár, zväčša ležiacich náhrobných kameňov. Miesto je tiež aj akýmsi mementom na obete holokaustu vo Svätom Kríži nad Hronom (tak sa kedysi volalo mesto, kým ho nepremenovali na Žiar nad Hronom).
Otváracie hodiny a vstupné
Šibeničný vrch je dostupný bez obmedzení a poplatkov počas celého roka.