Expozícia uhoľného baníctva v Handlovej prezentuje históriu ťažby hnedého uhlia na Slovensku a v Handlovej, so zameraním na priemyselnú ťažbu v 20. storočí. Výstavba múzea, prvej pobočky Slovenského banského múzea mimo Banskej Štiavnice, prebiehala v rokoch 2009 - 2014. Pre verejnosť bola sprístupnená v roku 2015.
V našom suteréne sa odhaľuje evolúcia baníctva. Od ručného dobývania až po mechanizované techniky. Na prízemí vás čaká ohromujúca zbierka dobývacích strojov a vŕtacích kladív, ktoré formovali druhú polovicu 20. storočia.
Na prvom poschodí sa dozviete všetko o vzniku uhlia, histórii banských závodov a baníckom školstve. A to nie je všetko! Odhalíte nebezpečenstvá, s ktorými sa baníci denne stretávali. Budete obdivovať ich odvahu a nahliadnete do vývoja banského záchranárstva.
Expozícia
Naša expozícia nie je len obyčajnou prehliadkou. Je to interaktívny zážitkový priestor. Každý krok odhaľuje nové tajomstvo. Od simulácie podzemných priestorov, cez autentické nástroje až po príbehy, ktoré formovali našu históriu. Je otvorená pre zvedavé mysle všetkých vekových kategórií.
V expozícii sú sprístupnené tri podlažia. Suterén imituje podzemné priestory s ťažbou uhlia od ručného spôsobu po mechanizované dobývanie zo začiatku 20. storočia. Významu samotnej Handlovej v histórii ťažby uhlia je venovaná časť, ktorá mapuje obdobie od začiatku priemyselnej ťažby v rokoch 1909 - 1945.
Prízemie prezentuje dobývaciu techniku 2.pol. 20. stor. Vŕtaciu techniku zastupujú pneumatické a elektrické vŕtacie kladivá a zbíjačky. Dobývacie stroje – brázdiace stroje, dobývacie kombajny a mechanizovaná výstuž prezentujú masívnu mechanizačnú techniku ťažby uhlia v 2. pol. 20. stor.
Prvé poschodie dopĺňa informácie o vzniku uhlia, histórii banských závodov, o procese získavania uhlia od prieskumných prác po úpravu uhlia. Tematický celok „Nebezpečenstvá bane“ sa venuje vetraniu, čerpaniu banských vôd, osvetľovaniu a vývoju banského záchranárstva. Problematiku dopĺňajú informácie o baníckych spolkoch a baníckom školstve.
Cieľom zriadenia múzea bolo vytvoriť interaktívny zážitkový priestor s ilúziou podzemia a priblížiť návštevníkom dobývanie uhlia od jeho vzniku až po využitie v domácnosti, či v elektrárni.
Prehliadka
Prehliadka expozície je možná len s lektorom. Vstupy sú podľa otváracích hodín každú celú hodinu. Pre jeden vstup je kapacita 20 ľudí. V prípade väčších skupín sú návštevníci rozdelení. Školské skupiny väčšinou využívajú možnosť navštíviť okrem expozície aj Ekodielničku – jedna skupina je na prehliadke, druhá tvorí a následne sa vymenia.
Ekodielnička
Ekodielnička ponúka priestor na tvorivé vzdelávacie aktivity podľa aktuálnej ponuky.
V našej Ekodielničke spájame učenie so zábavou. Deti tu môžu rozvíjať svoje tvorivé schopnosti a zároveň získavať nové poznatky. Detská zvedavosť sa tu premieňa na skutočné diela. Radosť z tvorby prináša mnoho úsmevov a pocit hrdosti z vlastnej tvorivosti. Doprajte deťom tieto zážitky a navštívte našu Ekodielničku.
Obchod so suvenírmi
V priestoroch expozície sa nachádza suvenírový obchod, kde sa dajú zakúpiť rôzne zaujímavé darčekové predmety náušnice, náramky, náhrdelníky, kľúčenky, prívesky, prstene, magnetky, stromčeky šťastia, soľné lampy. V sortimente nechýbajú drahé kamene, polodrahokamy a liečivé kamene.
Individuálny vstup
Mimoriadny vstup pre skupinu záujemcov min. 4 osôb. Poplatok určuje aktuálny cenník zverejnený na webovej stránke https://www.muzeumbs.sk/sk/cennik.
Otváracie hodiny a kontakt
- Otváracie hodiny sú zverejnené na webovej stránke https://www.muzeumbs.sk/sk/otvaracie-hodiny.V súvislosti so zmenou sezóny a mimo sezóny sú aktualizované.
- Kontakt: https://www.muzeumbs.sk/sk/handlova