Malý Grič je mimoriadne atraktívny výhľadový skalný vrchol, nachádzajúci sa západne od mesta Handlová. Ponúka jedny z najkrajších výhľadov v tejto oblasti a tak návšteva tohto vrcholu sopečného pôvodu je vyslovene povinnou jazdou. Veľkú časť výstupovej trasy navyše môžete prejsť po banskom náučnom chodníku, ktorý tu bol vybudovaný, a tak sa počas výletu i čo-to podozvedáte.
Masív Malého Griča sa rozprestiera na rozhraní Hornonitrianskej kotliny a pohoria Vtáčnik. V rôznych internetových zdrojoch sa často uvádza, že je súčasťou Vtáčnika, avšak podľa oficiálneho geomorfologického členenia (Mazúr, Lukniš a neskôr Kočický, Ivanič) by mal ešte spadať pod Hornonitriansku kotlinu.
Malý Grič má ešte svojho „väčšieho“ brata, ktorý sa nachádza o niečo južnejšie a má názov „prekvapivo“ Veľký Grič. Vrcholy sú si dosť podobné, avšak poskytujú o niečo odlišnejšie výhľady, hoci podobným smerom. Návštevu obidvoch vrcholov sa oplatí spojiť do jedného výletu a spraviť si tak pekný okruh.
Turisticko-náučný banský chodník
Na vrchol Malého Griča je najpraktickejšie vybrať sa z Handlovej. Z mesta týmto smerom okrem zelenej turistickej značky vedie i turisticko-náučný banský chodník, ktorý má sčasti odlišnú trasu. Je možno o pár minút dlhšia, no po ceste narazíte na niekoľko infopanelov. Ak teda radi „hltáte“ informácie, môžete vyskúšať výstup práve po náučnom chodníku. Na trase narazíte napríklad na opustenú štôlňu.
Možno miernym negatívom tohto chodníka je to, že na niektorých miestach bol chodník viac zarastený a tiež sa nám tu raz podarilo minúť značenie. Ak však máte so sebou GPS navigáciu, či mobil s mapou s orientáciou po náučnom chodníku by ste nemali mať problém.
Na Malom Griči
Vrchol Malého Griča je tvorený niekoľko desiatok metrov rozľahlou skalnou plošinu, ktorá sa mierne zvažuje jedným smerom. Vrchol je z veľkej časti odlesnený, avšak západnú časť pokrývajú kroviny a menšie stromčeky. Po vrcholovom hrebeni Malého Griča sa môžete bez problémov pohybovať. Je tu viacero vyhliadkových miest, čo je fajn, najmä ak sem príde viacero ľudí. Nemusíte sa tak všetci tiesniť na jednom mieste.
Vrchol Malého Griča je osadený nízkym smerovníkom a návštevnou knihou. Posedenie, či prístrešok na vrchole nenájdete. V prípade posedenia to ani nevadí, keďže sadnúť si môžete na vyčnievajúce skaly. Na Malom Griči vás možno zaujme štruktúra horniny miestnych skál, ktorá dáva tušiť, že sa jedná o stuhnutý sopečný materiál. Malý Grič bol totiž v minulosti sopkou, ktorá je už vyhasnutá. Dnes predstavuje sopečný kužeľ s andezitovými prúdmi, ktoré sú odkryté predovšetkým na juhovýchodných úbočiach v podobe početných skalných stien, veží a kamenných sutín.
Výhľady
Výhľady z Malého Griča sú naozaj skvostné. Nie sú síce úplne kruhové, kvôli vyrastajúcim drevinám a neďalekému lesu, ale to na pôsobivosti nič nemení. Naskytne sa vám z tade pekný pohľad do Hornonitrianskej kotliny a na okolité pohoria – Žiar, Kremnické vrchy a Vtáčnik. Výhľadom dominuje pohľad na mesto Handlová smerom na východ a tiež pohľad južným smerom na masív Veľkého Griča.
Výhodou vyhliadky na Malom Griči je to, že vám tu po obede nebude svietiť slnko do očí, keďže vyhliadka je orientovaná prevažne východným smerom. Môžete si tu preto užiť pekné východy slnka. Pre väčší zážitok z výhľadov, odporúčame si do batohu pribaliť ďalekohľad, prípadne teleobjektív, ak ste sem prišli fotiť.
Trasa z Handlovej na Malý Grič
Na Malý Grič sa najrýchlejšie dostanete z Handlovej po zelenej turistickej značke, alebo náučnom chodníku priamo z centra z Námestia baníkov. Ak ste prišli autom, tak to môžete nechať zaparkované niekde v centre Handlovej. My sme napríklad auto nechali zaparkované neďaleko nemocnice, ktorá sa nachádza kúsok od železničného mosta, pod ktorým prechádza turistická trasa.
Popod železnicu prechádza chodník, ktorým sa dostanete až na okraj Handlovej. Navigácia nie je zložitá, keďže na viacerých miestach sú turistické značky a tiež infopanely náučného chodníka. Za Handlovou si potom môžete vybrať, či chcete ísť na Malý Grič po zelenej značke, prípadne po náučnom chodníku. Obidve trasy sa stretnú na Troch studničkách.
Zelená trasa je o niečo kratšia a priamočiarejšia, azda aj jednoduchšia na navigáciu. Naopak náučný chodník je o niečo zaujímavejší, avšak dlhší a možno orientačne trocha komplikovanejší. V tomto smere je možno dobré spraviť si tu menší okruh, keď počas výstupu sa vyberiete náučným chodníkom a pri zostupe pôjdete po zelenej. Nám sa na náučnom chodníku v jednom mieste podarilo stratiť, našťastie vďaka mape v mobile sme sa veľmi rýchlo vrátili na správnu trasu.
Od miesta Tri studničky (kde je mimochodom prameň a menší kolotoč) vedie na Malý Grič žltá turistická značka. To, že sa nachádzate už v samotnom masíve Malého Griča poznáte podľa toho, že sa chodník zostrmí. V závere výstupu dokonca narazíte na reťaz, ktorá vám uľahčí pohyb v strmejšom teréne.
Výstup na Malý Grič z Handlovej trvá približne 1,5 – 2 hodiny, v závislosti od toho, ktorou trasou sa vyberiete. Prevýšenie je z Handlovej na vrchol zhruba 450 výškových metrov. Výlet je pekný, s niekoľkými zaujímavosťami po ceste. Za Handlovou je trasa vedená najmä lesom. Technickejšie pasáže sú až v samotnom závere výstupu.
Náročnosť
Výstup na Malý Grič patrí ešte stále do kategórie menej náročných výletov. Väčšia časť výstupu prechádza nenáročným terénom s prijateľným sklonom. Najstrmší terén je až v záverečnej časti, keď budete vystupovať na samotný vrchol. Tento úsek je ku koncu i technickejší, keďže na niekoľkých miestach sa budete štverať po kamenných blokoch. Výstup vám tu našťastie uľahčí osadená reťaz.
Výlet na Malý Grič je vhodný aj pre deti, no ideálne už aspoň s nejakou kondíciou a turistickými skúsenosťami, nech vám nešomrú po ceste. Ak zarátame aj cestu späť, výstup pre deti totiž môže predstavovať i poldenný výlet. Pre klasických turistov, čo už majú niečo odchodené je naopak výstup na Malý Grič veľmi pekným a pohodovým výletom s čerešničkou na torte v podobe veľmi dobrých výhľadov.
Otváracie hodiny a vstupné
Malý Grič je prístupný počas celého roka, bez obmedzení. Za vstup sa neplatí. Neplatili sme ani za parkovanie v Handlovej.