Zbojnícky hrad (nazývaný často aj ako Soľnohrad, alebo Soľný hrad) je ruina hradu, ležiaca východne od mesta Prešov. Nachádza sa pri obci Ruská Nová Ves, z kade sem môžete podstúpiť nie príliš náročný výlet. Zbojnícky hrad zaujme nielen ako ruina, ale i ako dobré vyhliadkové miesto, ktoré je navyše ukryté v celku peknom prírodnom prostredí Slanských vrchov.

Zbojnícky hrad - Soľnohrad

Z histórie hradu

Zbojnícky hrad bol postavený v 13. storočí Jurajom Bokšom. Bol postavený ako náhrada za niekdajší hrad Soľnohrad, ktorý tu kedysi stál. Zaujímavosťou je, že neďaleko prešovského Solivaru v minulosti stál ďalší hrad s rovnakým názvom, ktorý sa však nedochoval. Súčasný Zbojnícky hrad, resp. Soľnohrad bol postavený na zvyškoch dreveného hradu, ktorý bol zrejme zničený počas druhého vpádu Tatárov v roku 1285.

Hrad mal v priebehu času viacero majiteľov. Najdlhšie, hoci s prestávkami ho vlastnila rodina Soosovcov a to až do roku 1671, keď bol majiteľom hradu Juraj Soos. Pre podozrenie, že sa zúčastnil na Vešeléniho sprisahaní mu bol hrad odobratý. Jeho neskorší majitelia potom napádali a zbíjali okolitý ľud. Aj preto sa mu dostalo nelichotivému názvu „Zbojnícky hrad“, ktorý je zaužívaný dodnes. Posledná zmienka o hrade je z roku 1715, keď bol hrad zbúraný na základe uznesenia krajského snemu.

Ako sa dostať na Zbojnícky hrad

Na Zbojnícky hrad sa dostanete značenou turistickou trasou, súčasťou ktorej je i náučný chodník Vodná cesta na Zbojnícky hrad s viacerými infotabuľami. Trasa začína z obce Ruská Nová Ves, ktorá leží pár kilometrov juhovýchodne od Prešova. Teoreticky sa sem môžete vybrať aj pešo priamo od Solivaru v Prešove, keďže na hrad z tade vedie červená turistická značka. Je to však nejakých 4 km navyše (+4km späť) a trasa vedie pomedzi polia po asfaltke, čo nie je príliš zaujímavé. To už je praktickejšie prísť od Prešova na hrad na horskom bicykli, keďže trasa od Ruskej Novej Vsi vedie zväčša širším turistickým chodníkom. Oficiálna cyklotrasa však na hrad nevedie.

Z Ruskej Novej Vsi môžete na hrad vyraziť z jej východného konca, kde je i parkovisko. Nachádza sa tu menšie ohradené športové ihrisko. Tu stačí nasledovať červenú turistickú značku a tiež smerovníky, ktoré vás odnavigujú tým správnym smerom. Trasa zväčša prechádza lesom. Hneď v úvode narazíte vodojem, kde sa dočítate, že práve v Ruskej Novej Vsi bol vybudovaný prvý obecný vodovod v prešovskom okrese, v roku 1936.

Kúsok za vodojemom prejdete menšou lúkou so stožiarmi vysokého napätia a dostanete sa opäť do lesa. S pribudajúcimi metrami sa mierne zostrmí terén, nie je to však nič extrémne náročné. Po ceste ešte natrafíte na občasné posedenie a hlavne niekoľko studničiek, v druhej polovici trasy. Cestu vám spríjemní niekoľko infopanelov náučného chodníka. Soľnohrad sa potom nachádza kúsok za poslednou studničkou.

Zbojnícky hrad - Soľnohrad

Náročnosť výstupu

Výlet na Soľnohrad z Ruskej Novej Vsi predstavuje ľahší typ výletu, vhodný aj pre deti. Trasa je nenáročná, po dobre schodnom turistickom chodníku. Trasa od parkoviska na konci obce meria zhruba 1,5 kilometra a prekonáte pritom približne 170 výškových metrov. Trasa sa dá absolvovať za zhruba 30 minút. Stúpanie je prijateľné, strmejšie až v samotnom závere pri hrade. Nič však čo by nezvládli aj menšie deti. Trasa technický náročná nie je. Akurát na samotnom hrade je strmejší chodník na vyhliadku. Našťastie osadený zábradlím a schodíkmi.

Zbojnícky hrad - Soľnohrad

Na Zbojníckom hrade

Tesne pod Zbojníckym hradom sa nachádza zopár posedení a aj nejaké to ohnisko, takže prísť sem môžete aj za opekačkou. Na hrad samotný potom vedie z jeho severnej časti chodník, osadený zábradlím, keďže je tu strmejší terén. Na hrad sa však môžete dostať aj tak, že sa vydriapete po východnej strane kopca, čo sme napríklad spravili my, keďže sme si nevšimli vyššie spomínaný chodník. Výhodou bolo to, že sme aspoň natrafili na menšiu vyhliadku pod hradom. Navyše sme si z tade pekne pofotili východnú časť hradu.

Samotný Zbojnícky hrad potom predstavuje klasickú ruinu hradu, z ktorej sa dochovali niektoré časti. My sme mali výhodou, že sme sem prišli začiatkom jari a tak bol hrad nezarastený a dalo sa tu bez problémov pohybovať. Fajn bolo aj to, že bolo na hrad vidno dobre cez stromy, ktoré ešte nemali lístie.

Hrad je relatívne kompaktný a tak tu nie je príliš veľa miest na objavovanie. Jeho celá prehliadka nezaberie veľa času. Počas našej návštevy bola jedna časť steny, resp niekdajšej veže v rekonštrukcii. Najzaujímavejšia čas hradu je potom jeho horná časť, ktorá predstavuje akúsi vyhliadku. Pozostatkov z hradu, až na spomínanú vežu, tu veľa nie je. Na zvyšky nejakých konštrukcií potom ešte narazíte pri výstupovom chodníku do hornej časti hradu.

Zbojnícky hrad - Soľnohrad

Vyhliadka z hradu

Zbojnícky hrad nás zaujal najmä svojimi výhľadmi, ktoré sú naozaj skvelé. Nie sú síce 360 stupňové sú však dostatočne „vzdušné“ na to aby ste si dobre obhliadli okolie. Za dobrej viditeľnosti z tade uvidíte naozaj ďaleko. Ako na dlani tu budete mať severnú časť Košickej kotliny a okolité gemorfologické celky (Šarišská vrchovina, Spišsko-šarišské medzihorie, Beskydské predhorie, či vzdialenejšie pohoria akými sú Čergov, Ondavská vrchovina, Busov a Branisko). Za dobrej viditeľnosti je možné dokonca vidieť Gerlachovský Štít vo Vysokých Tatrách, či časť Nízkych Tatier s Kráľovou hoľou.

Z hradu veľmi dobre uvidíte na mesto Prešov, okolité dedinky a neďaleké hrady – hrad Šariš a Kapušiansky hrad. Najmä hrad Šariš je dobre viditeľný, Kapušiansky hrad je tak mierne na okraji výhľadu, je však stále dobre vidno. Ak vám už oči neslúžia, isto si pribaľte ďalekohľad. Pre lepšiu orientáciu je vyhliadka osadená i výhľadovým panelom s popísanými názvami pohorí a vrchov, ktoré z tade uvidíte.

Zbojnícky hrad - Soľnohrad

Otváracie hodiny a vstupné

Zbojnícky hrad je prístupný počas celého roka, bez obmedzení. Za vstup sa neplatí. Neplatili sme ani za parkovanie na okraji obce Ruská Nová Ves.

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Zbojnícky hrad
  • Obec / Mesto: Ruská Nová Ves
  • Ulica / Lokalita: Zbojnícky hrad
  • Okres: Prešov
  • Kraj: Prešovský kraj
  • GPS: 48.97470,21.34652
  • Geomorfologický celok: Slanské vrchy
  • Náročnosť: 2 / 10
  • Aktivita: Turistika, História
  • Kategórie: Historické pamiatky, Hrady a zámky, Kultúrne pamiatky, Výhľady