Vyhliadková veža Čerešenka je kamenná rozhľadňa, vybudovaná na menšom kopci, medzi obcami Chrastné a Čižatice. Rozhľadňa bola postavená pri príležitosti 700. výročia bitky pri Rozhanovciach. Svojim návštevníkom ponúka pekné výhľady na okolitú krajinu. Je ľahko dostupná autom a preto si sem môžete spraviť kratší rodinný výlet, bez toho, aby ste vynaložili väčšiu námahu.
Ako sa dostať k rozhľadni Čerešenka
Rozhľadňa Čerešenka sa nachádza severovýchodne od Košíc, pri ceste, ktorá spája obce Chrastné a Čižatice. Vyhliadková veža sa rozkladá uprostred miestnych polí. Vďaka prítomnosti neďalekej diaľnice je Vyhliadková veža Čerešenka pomerne dobre dostupnou atraktivitou i v rámci východného Slovenska.
Rozhľadňa Čerešenka je najlepšie dostupná autom, prípadne na bicykli. Autom sa sem ľahko dostanete z Košíc, kde za mestom treba zísť z diaľnice pri obci Vajkovce, resp. pred obcou Budimír. Nachádza sa tu zjazd z ktorého zídete smerom na obec Vajkovce a následne pôjdete do obce Chrastné. Z obce Chrastné sa treba vybrať po ceste smerom na Čižatice. Hoci je táto cesta asfaltová, v čase našej návštevy bola v značne „dezolátnom“ stave. Samotná rozhľadňa sa potom nachádza zhruba v polovici trasy medzi týmito obcami. Pri rozhľadni Čerešenka sa dá parkovať
Pri vyhliadkovej veži
Areál vyhliadkovej veže je spevnený, vysypaný štrkom. Takže, aj keď sa lokalita nachádza uprostred poľa, po daždi sa tu nezablatíte. Pri rozhľadni sme našli lavičky a jedno provizórne posedenie do štvorca s menším ohniskom. Nájdete tu tiež infopanel s mapou a to je asi tak všetko. Informácie o rozhľadni a mieste nájdete vo vnútri vyhliadkovej veže.
Základné informácie o vyhliadkovej veži Čerešenka
Vyhliadková veža Čerešenka (taký je oficiálny názov rozhľadne) sa začala stavať v auguste 2012 a ukončená bola v auguste 2013. Bola postavená ako pripomenutie pamätnej bitky pri Rozhanovciach s výhľadom na pravdepodobné miesto bojiska v údolí Torysy (presné údaje o bitke pri Rozhanovciach nie sú úplne známe).
Rozhľadňa je vysoká 11,65 metra. Kamenná rozhľadňa má tvar hranolu s otvormi v tvare kríža, čo pripomína formu stredovekej veže. Realizáciu vyhliadkovej veže organizovalo občianske združenie Čerešenka, ktorého hlavným poslaním je rozvíjať aktivity, ktoré zachovávajú a popularizujú historické, kultúrne a prírodné dedičstvo obcí Toryšského, Kecerovského a Olšavského mikroregiónu.
Na rozhľadni
Vyhliadková veža Čerešenka patrí k tým stabilnejším rozhľadniam a isto vám tu nebude hroziť, že by ste sa začali kývať na vyhliadke, keď začne fúkať silnejší vietor. Na jednotlivé poschodia sa dostanete po drevenom, dobre zabezpečenom schodisku, ktoré je dobré schodné aj pre deti. V spodnej časti rozhľadne narazíte na niekoľko informačných tabúľ, kde sa dočítate niečo o rozhľadni a bitke pri Rozhanovciach.
Vyhliadková časť rozhľadne nie je krytá a teda ak prší, na vyhliadke zmoknete. Pohybujete sa tu po obvode, kde stredovú časť zaberá schodisko. Priestoru na vyhýbanie je tu preto menej, hoci na vyhliadku sa zmestí vcelku dosť ľudí. Vyhliadka je ešte osadená výhľadovou mapou, budete mať tak dobrý prehľad o tom, na čo sa z rozhľadne pozeráte.
Výhľady z rozhľadne Čerešenka
Výhľady z rozhľadne sú kruhové a ďaleké. Je to preto, že rozhľadňa leží uprostred polí, takže vo výhľadoch nemá čo zavadzať. Nevýhodou je naopak to, že väčšinou budete mať výhľad na miestnu agrárnu krajinu, ktorá je našťastie aspoň obklopená pahorkami okolitých pohorí. Okrem polí a Košickej kotliny tak dovidíte i do údolia Torysy, na neďaleké Slanské vrchy, či o niečo vzdialenejšiu Čiernu horu a časť Volovských vrchov s populárnou Kojšovskou hoľou.
Pre lepší zážitok z výhľadov, odporúčame si so sebou pribaliť ďalekohľad, prípadne fotoaparát s teleobjektívom. Z rozhľadne môžete sledovať východy i západy slnka.
Otváracie hodiny a vstupné
Vyhliadková veža Čerešenka je prístupná bez obmedzení po celý rok. Za vstup a parkovanie pri rozhľadni sa neplatí.