Hrad Šariš (Šarišský hrad) je rozložitá ruina stredovekého hradu z 13. storočia, nachádzajúca sa na kužeľovitom kopci sopečného pôvodu, nad mestom Veľký Šariš. Hrad predstavuje skvelý tip na výlet pre celú rodinu, podmienkou je však podstúpenie kratšej túry do strmejšieho kopca. Okrem kultúrneho, či historického vyžitia tu preto zažijete i trocha turistiky. Odmenou za výstup budú výborné výhľady na časť šarišského regiónu medzi Prešovom a Sabinovom.

Hrad Šariš

Z histórie Šarišského hradu

Šarišský hrad bol vybudovaný v 13. storočí, hoci jeho počiatky zrejme spadajú do 12.storočia, jeho podoba v tom čase je však neznáma. Hrad sa stal strediskom Šarišskej župy po tatárskom vpáde v polovici 13. storočia. Svedčia o tom písomné zmienky z roku 1247. V tomto období bola vybudovaná masívna hranolová obytná veža, situovaná na najvyššom bode hradného vrchu. Nádvorie okolo veže s cisternou vymedzovala hradba. Neskôr bol do priestoru nádvoria dostavaný palác, opierajúci sa na severnej strane o vežu. Vrcholová plošina hradného vrchu bola zabezpečená hradbou a vežovou bránou.

Hrad bol v nasledujúcich storočiach prestavovaný, rozširovaný a doplnený napríklad o hospodárske a obytné stavby v predhradí. Ako to už býva pri hradoch zvykom, hrad Šariš patril rôznym vlastníkom. K tým najvýznamnejším patria napríklad Rákocziovci, ktorí vlastnili hrad od polovice 17. storočia. V tomto čase hrad slúži na obrannú funkciu počas stavovských povstaní, v obdobiach mieru sa však využíval na skladovacie účely. V roku 1687 po porážke Tököliho povstania bol hrad vypálený a opustený a mení sa postupne na ruinu.

Súčasnosť

V novodobej súčasnosti bol hrad Šariš obľúbeným výletným miestom, ale i terčom hľadačov pokladov v 19. - 20. storočí. V rokoch 1972 – 1981 tu prebiehal systematický archeologický výskum. Dnes na Šarišskom hrade prebieha rekonštrukcia, no viaceré časti hradu sú už dobre zakonzervované a prístupné verejnosti, vrátane azda najväčšej atrakcie hradu – donjonu – centrálnej veže. Do veže sa robia lektorované prehliadky. Z vyhliadky veže sú potom skvelé výhľady na okolie. Donjon je obohnaný hradbou a priekopou, cez ktorú sa dostanete po drevenej lávke. Všetko ešte dýcha novotou.

Celkovo je pomerne rozsiahly areál hradu Šariš veľmi dobre upravený. Bez problémov tu môžete nechať pobehovať deti. Na hrade však stále prebieha rekonštrukcia a tak niektoré časti sú v menej zachovalom stave a na niektorých sa pracuje. Je fajn vidieť, že sa stále na hrade niečo deje. Na hrade Šariš sme boli za posledné desaťročie niekoľko krát a vždy nás tu prekvapilo niečo nové. Najnovšie to bola práve centrálna veža hradu, ktorú sme vďaka rekonštrukcii mohli konečne navštíviť. Okrem zaujímavej prehliadky zaujali i výhľady, ktoré sú z tade určite najlepšie na celom hrade.

Na Šarišskom hrade si môžete zaobstarať suveníry, prípadne si skočiť do miestneho bufetu. Povedľa vstupnej brány je i drobné „múzeum“, kde nájdete nejaké informácie o hrade a zopár historických predmetov. Množstvo zaujímavostí o hrade sa mimochodom dozviete aj počas lektorovanej prehliadky v donjone. Vo veži bolo vybudované tiež menšie múzeum. Absolvovať prehliadku určite odporúčame. Nezaberie to dokonca ani veľa času, zhruba 30 minút. Akurát si treba zistiť, kedy prehliadka prebieha. Počas našej návštevy to bolo každú 1 hodinu.

Hrad Šariš

Výstup na hrad Šariš

Hrad Šariš leží na okraji mestečka Veľký Šariš, v jeho severozápadnej časti. Pod hradný kopec, na ktorom sa hrad rozprestiera sa dostanete bez problémov autom. Na parkovanie slúži väčšie parkovisko. Hrad je však dosť populárny a tak tu pri parkovaní počas voľných, pekných dní teoreticky môže vzniknúť menší chaos. Osobne sme tu však s parkovaním problém nikdy nemali a vždy sme našli nejaké voľné miesto.

Z parkoviska na hrad vedie žltá turistická značka a taktiež náučný chodník, takže s navigáciou nebude problém. Stratiť by ste sa tu určite nemali. Dobrou správou je, že výstupová trasa vedie po širokej ceste, po ktorej prejdú cyklisti, prípadne i detský kočiar. Treba však pripomenúť, že výstup je neustále do kopca. Niektorí sa počas výletu, ktorý trvá zhruba 45 minút môžu i zapotiť. Narazili sme tu na altánok a niekoľko lavičiek (mohlo by ich byť o čosi viac), ktoré často využívali starší ľudia na krátku prestávku. Výlet nám spestrovali infopanely náučného chodníka, takže sme sa počas prechádzky na hrad i niečo dozvedeli. Pozitívne hodnotíme i prítomnosť smetných košov, ktorých bolo na trase niekoľko.

Hrad Šariš

Náročnosť

Výstup na hrad je mierne náročný, našťastie je vedený po dobre schodnej asfaltovej ceste. Je preto vhodný pre všetky vekové kategórie. Počas výstupu budete musieť prekonať vyše 200 výškových metrov, na čo je dobré sa pripraviť, najmä ak sa sem vyberiete s malými deťmi, alebo staršími ľuďmi, ktorí nemajú až takú kondíciu. Na niektorých miestach sa dá síce sadnúť na lavičku, ale tie môžu byť obsadené inými ľuďmi. Napriek prevýšeniu, výstup by mali zvládnuť i deti predškolského veku. Koniec koncov, Šarišský hrad je obľúbenou destináciou pre rodiny s deťmi.

Otváracie hodiny a vstupné

Hrad Šariš by mal byť otvorený celoročne, avšak nie všetky služby by mali byť dostupné po celý rok a každý deň. Tak isto má hrad v rôznych mesiacoch rôzny čas prevádzky Je preto dobré sa informovať o návštevných hodinách napríklad na webstránke hradu.

Za vstup na hrad sa platí. Počas našej návštevy (r. 2022) to bolo 2EUR / dospelý človek. Rodinná vstupenka stála 4 EUR (2 dospelí + 3 deti). Seniori a deti nad 6 rokov majú polovičnú zľavu. Ak by ste sa chceli vybrať na prehliadku donjonu, stojí 1 EUR. Čo sa týka parkovania, tak peniaze od nás nikto nevyberal.

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Hrad Šariš
  • Obec / Mesto: Veľký Šariš
  • Okres: Prešov
  • Kraj: Prešovský kraj
  • GPS: 49.0526,21.1761
  • Geomorfologický celok: Spišsko-šarišské medzihorie
  • Náročnosť: 3 / 10
  • Aktivita: Turistika, Kultúra, História, Voľný čas
  • Kategórie: Historické pamiatky, Hrady a zámky, Kultúrne pamiatky, Rozhľadne a vyhliadky, Výhľady