Hrad Zborov (nazývaný aj ako hrad Makovica) je rozložitá ruina hradu zo 14. storočia, nachádzajúca sa neďaleko Bardejova. Vcelku dobre dostupný hrad patrí medzi najvýraznejšie dominanty tejto oblasti. Aj vďaka rekonštrukcii, ktorá tu už dlhší čas prebieha, patrí hrad Zborov bezpochyby k tým najzaujímavejším hradom na východnom Slovensku. Jeho návštevu vrelo odporúčame.
Ako sa dostať na hrad Zborov
Hrad Zborov sa týči nad obcou Zborov, na severozápadnom úpätí vrchu Jedlina. Veľmi dobre sa sem dá dopraviť z mesta Bardejov, ktoré leží len pár kilometrov južným smerom. Lokalita leží neďaleko hlavnej cesty, ktorá prepája Bardejov so Svidníkom. Vďaka tomu sa viete pod hrad veľmi dobre dopraviť autom.
Na Zborovský hrad potom môžete vyraziť z obce Zborov, prípadne z Dlhej Lúky, v oboch prípadoch po žltej turistickej značke. Zo Zborova sa na hrad dostanete z juhozápadného konca obce od mostíka, cez potok Kamenec. Je tu menšia odstavná plocha, kde sa zmestí niekoľko áut. Následne sa treba vybrať po žltej turistickej značke.
Trasa prechádza najprv lúčnatým a neskôr lesnatým terénom, zväčša do kopca. Nejedná sa však o príliš náročnú trasu. Dá sa zvládnuť za 20 – 30 minút. Prevýšenie je okolo 150 metrov. Výstup je vhodný aj pre deti, ktorým nevadia krátke stúpania.
Výstupový variant z Dlhej Lúky môžete začať z jej najsevernejšej časti v miestach kde sa polia, resp. lúky stretávajú s lesom. Nachádza sa tu provizórne parkovisko. Z konca obce sem vedie štrková cesta, po ktorej prejdete aj autom. Odnavigovať by vás tam mali ceduľky v obci.
Turistická značka vás čochvíľa povedie do lesa, kde po širokej lesnej ceste sa dostanete až k samotnému hradu. Výlet z Dlhej Lúky na hrad Zborov zaberie približne 25 – 30 minút s prevýšením cca 160 výškových metrov. Trasa je vhodná aj pre deti, ktorým nevadia krátke stúpania.
Na hrade Zborov
Hrad Zborov nás po príchode očaril veľmi pekne spraveným vstupom, kde budete musieť prejsť po drevenej lávke aby ste sa dostali k bráne. Paralelne k drevenému mostu sú z oboch strán vybudované kamenné múry. Za vstupom sa dostanete do rozsiahlejšieho priestoru – nádvoria z kade máte možnosť vybrať sa do horných častí hradu, prípadne preskúmať miesta priľahlé k spodným hradným múrom.
Ak sa vyberiete preskúmať spodné nádvorie, tak natrafíte tu na viacero obytných a hospodárskych budov, ktoré sú zväčša napojené na obvodové hradby. Do viacerých budov sa dá vojsť. Niektoré sú pekne zrekonštruované v iných rekonštrukcia prebieha a z niektorých ostali len zvyšky. Kde-tu natrafíte i na stavebný materiál.
Podľa možnosti sú jednotlivé časti označené i ceduľkami, takže budete mať predstavu do akej historickej budovy ste vošli, prípadne na aký objekt sa pozeráte. Nás v týchto miestach zaujali útroby zrejme hospodárskej budovy, ktorej interiér bol značne priestranný. V budove bolo posedenie a na stenách tabule s rôznymi informáciami.
Po prezretí nižších častí, dozaista zavítate i do hornej časti hradu. Tá sa rozkladá na návrší, obkolesená múrmi a baštami. Dostanete sa sem po chodníku, ktorý je hneď za vstupnou bránou. V hornej časti sa nachádza palác, resp. jeho zvyšky, je tu tiež viacero bášt a niekoľko ďalších objektov. Ústrednú časť tu tvorí mohutná veža – donjon. V týchto častiach natrafíte i na zopár vyhliadok, ktoré ponúkajú dobré výhľady na okolie, prípadne do útrob hradu.
Celkovo sa dá na hrade stráviť slušná polhodinka a kľudne i hodina v závislosti od toho, ako intenzívne budete objavovať jednotlivé časti hradu. My sme na hrade Zborov boli viac krát, no v relatívne netradičných časoch a tak sa na hrade veľa ľudí nenachádzalo. Je však možné že počas prázdnin a voľných dní sa to tu bude hemžiť ľuďmi.
História hradu Zborov
Hrad Zborov patril vďaka svojej polohe medzi strategické oporné body na obchodnej ceste spájajúcej Poľsko a Potisie. Hrad bol údajne vybudovaný na pôvodnom slovanskom hradisku už v 11. storočí. Údajne existujú i písomné pramene z 13. storočia, ktoré potvrdzujú prítomnosť hradu. Ich hodnovernosť je však otázna. Zborovský hrad sa s určitosťou spomína až v roku 1347 v listine uhorského kráľa Ľudovíta I v súvislosti s majetkovými spormi.
Hrad v roku 1364 získal do dedičnej držby Peter Cudar z Onódu, ktorého rod tu panoval až do roku 1470. Za ich vlády sa viac ako zdvojnásobil počet dedín, podliehajúcich Makovickému panstvu a výrazne tak vzrástol počet obyvateľov a ekonomická sila regiónu. Makovické panstvo vzniklo začiatkom 14. storočia odčlenením sa od kráľovského domínia Šariš. Jeho sídlom bol hrad Zborov, resp. Makovica. Hradné panstvo začiatkom 15. storočia zaberalo takmer celé územie severného Šariša.
Po vymretí rodu Cudarovcov v roku 1470 hrad a jeho majetky získali od kráľa Mateja Korvína Rozhanovskí, ktorí ich užívali do roku 1522, keď Makovicu získali Tarcayovci z Kamenice. Začiatkom 16. dochádzalo k viacerým zmenám majiteľov hradu, čo prispelo k nestabilite v regióne a viedlo k úteku mnohých poddaných. Zo situácie ťažil najmä neďaleký Bardejov, ktorý v tom čase postupne získal prevahu a upevnil si svoju pozíciu na Hornom Šariši.
Po rokoch nestability prišlo aj obdobie rozkvetu. V roku 1548 kráľ Ferdinand I. Habsburský odobral Tarcayovcom makovické panstvo a daroval ho Gašparovi Šerédymu, ktorého rod prestaval hrad na v tom čase modernú renesančnú pevnosť. V roku 1601 kúpil Žigmund II. Rákoci od Jána z Ostrohu Makovické panstvo za 80 000 zlatých a jeho potomci v r. 1611 vyplatili ešte ďalších 13 000 dukátov.
V roku 1666 sa na Zborovskom hrade uskutočnil sobáš medzi Františkom I. Rákocim a Helenou Zrínskou. Z ich manželstva sa narodilo aj budúce sedmohradské knieža František II. Rákoci, vodca posledného protihabsburského stavovského povstania. Po smrti manžela sa Helena Zrínska vydala za Imricha Thököliho.
Imrich Thököli stál v čele armády kuruckých povstalcov proti Habsburgovcom. Aj keď Thököly ovládol takmer celé územie Slovenska jeho vláda po porážke spojeneckého vojska Turkov v roku 1683 bola takmer u konca. Thököliho povstavnie bolo postupne potlačené a Zborovský hrad bol 7. októbra 1684 dobytý cisárskymi vojskami pod velením generála Valentína Schultza. Dobytím Zborovského hradu sa končí história Makovického panstva.
Súčasnosť
V súčasnosti na hrade Zborov prebiehajú rekonštrukčné práce, ktoré od roku 2010 zabezpečuje Občianske združenie na záchranu Zborovského hradu. Aj vďaka tomu hrad vyzerá z roka na rok lepšie a lepšie.
My sme mali možnosť za posledné roky navštíviť hrad viac krát a vždy nám prišlo, že od predchádzajúcej návštevy sa tu viacero vecí zmenilo k lepšiemu. Kiež by podobný osud postretol aj mnohé iné slovenské hrady. Na hrade sa mimochodom konajú počas roka viaceré kultúrne akcie so sprievodným programom.
Otváracie hodiny a vstupné
Hrad Zborov je prístupný celoročne, bez obmedzení. Za vstup sa neplatí, môžete však prispieť na jeho obnovu do pokladničky, ktorú nájdete pri vstupe do hradu (teda aspoň v našom prípade tomu tak bolo).