Slavošovský tunel (niekde udávaný aj ako Tunel po Homôľkou) je takmer 2,5 km dlhý nevyužívaný tunel medzi Slavošovcami a Magnezitovcami, ktorý je však sprístupnený verejnosti a slúži aj ako cyklotrasa. Predstavuje nevšednú atrakciu, okorenenú miernou dávkou adrenalínu, teda ak sa bojíte tmy. Počas prechádzky tunelom vám však našťastie nič nehrozí a prechod je preto vhodný aj pre malé deti. Miesto je navyše veľmi ľahko dostupné autom zo Slavošoviec.

Slavošovský tunel

Ako sa dostať k Slavošovskému tunelu

Výlet do Slavošovského tunela väčšina ľudí zaháji z obce Slavošovce, resp. od voľnočasového areálu, ktorý sa nachádza pred vstupom do tunela. Miesto je ľahko dostupné autom, ktoré tu môžete nechať zaparkované. Prísť sem môžete aj pešo zo Slavošoviec. V oboch prípadoch treba ísť po cyklistickej značke z obce. Nájdete tu i smerovník. Trasa je mierne do kopca, no je ľahko schodná pre autá aj pre peších.

Pri Slavošovskom tuneli

Tesne pred vstupom do Slavošovského tunela sa rozkladá netradičný voľnočasový areál. Nájdete tu rôzne ihriská a ďalšie drevené atrakcie prevažne pre deti. Tento „rozprávkový“ areál je tematicky ladený rozprávkam Pavla Emanuela Dobšinského.

V lokalite je tiež viacero prístreškov s možnosťou sedenia, či dokonca kadibúdky. Miesto je tiež doplnené o niekoľko ohnísk. Návštevu tunela preto môžete spojiť aj s opekaním. Všimli sme si tu aj menšie pódium, tak je možné, že sa tu konajú i rôzne kultúrno-spoločenské akcie. Navštíviť tiež môžete Dobšinského múzeum, resp. jeho pamätnú izbu dole v obci Slavošovce.

Slavošovský tunel

Prechod Slavošovským tunelom

Slavošovský tunel meria 2401 a prekonáva hrebeň Revúckej vrchoviny, medzi údolím riek Muráň a Štítnik masívom Homôľky (aj preto sa niekde spomína aj ako Tunel po Homôľkou). Z voľnočasového areálu sa do tunela dostanete po schodoch. Vstup je hneď vedľa asfaltovej cesty.

Na prechod tunelom je potom nevyhnutné mať so sebou niečo na svietenie. Ideálne si pribaliť aj nejaké svetlo do zálohy, keďže ak zarátame cestu tam aj späť, svietiť budete zhruba 1 – 1,5 hodiny v závislosti od toho ako sa budete tunelom ponevierať. Prechod cez tunel sa dá zvládnuť za zhruba 30 – 45 minút v závislosti od rýchlosti chôdze.

Trasa je rovinatá a technicky nenáročná. Len si treba dávať pozor pod nohy, keďže v strede tunela je akýsi žľab, ktorým môže pretekať voda. Východ tunela smerom z Magnezitoviec bol vcelku zablatený.

V tuneli nájdete na stenách sporadicky nejaké nápisy, grafity a tiež číslovanie, zrejme vzdialenosti. Na niektorých miestach na zemi sme si všimli vyrastať drobné huby. V záverečnej časti sme neďaleko vchodu ešte natrafili na salamandru. V tuneli je mimochodom zaujímavá mikroklíma. Je tu o niečo chladnejšie a aj vzduch je akýsi inší, vlhší. Pri prechode von sa nám zarosil objektív, že hodnú chvíľu trvalo, kým sa dostal do „normálu“.

Slavošovský tunel

Z histórie Slavošovského tunela

Slavošovský tunel sa sa začal budovať po Viedenskej arbitráži, keď bola časť územia Slovenska odstúpená Maďarsku. Súčasťou zabratého územia bola aj časť Gemera a tak bol problematický pohyb v tejto oblasti. Pohyb v regióne pre ľudí a lokálny priemysel mal uľahčiť železničný tunel, ktorý sa začal stavať spolu s ďalšou dopravnou infraštruktúrou v období rokoch 1941 – 1944. Posledné práce boli dokončené v roku 1949.

Po skončení II. svetovej vojny a navráteniu území Slovensku sa potreba tunela skončila. Aj preto zostal Slavošovský tunel, vrátane neďalekého Koprášskeho tunela a Koprášskeho viaduktu nevyužitý. Tunel tak ostal napospas svojmu osudu, no v poslednom období je čoraz viac vyhľadávaný medzi turistami a cyklistami. A tak sa z kedysi strategickej stavby stala v súčasnosti nevšedná turistická atrakcia.

Slavošovský tunel

Koprášsky tunel a Koprášsky viadukt

Ak už budete v Slavošovskom tuneli a nebudete vedieť čo s časom, odporúčame ďalej nasledovať cyklotrasu a prejsť sa až ku Koprášskemu tunelu a tiež k železničnému mostu za ním. Obe tieto dopravné stavby postihol podobný osud ako Slavošovský tunel. Ku Koprášskemu tunelu je to niečo vyše kilometra, o čom informuje aj smerovník pri Slavošovskom tuneli.

Otváracie hodiny a vstupné

Slavošovský tunel je prístupný bez obmedzení počas celého roka. Neplatí sa za vstup a ani za parkovanie pri tuneli.

Slavošovský tunel

Fotografie

 

  • Mapa:
  • Názov: Slavošovský tunel
  • Obec / Mesto: Slavošovce
  • Ulica / Lokalita: Slavošovský tunel
  • Okres: Rožňava
  • Kraj: Košický kraj
  • GPS: 48.70233,20.26755
  • Geomorfologický celok: Revúcka vrchovina
  • Náročnosť: 1 / 10
  • Aktivita: Turistika, Voľný čas
  • Kategórie: Dopravné stavby, Kuriozity, Technické pamiatky, Tunely