Jedným z najnavštevovanejších miest v oblasti Muránskej planiny je bezpochyby Muránsky hrad. Jeho zvyšky nájdeme nad obcou Muráň na vápencovom skalnom brale s názvom Cigánka. Na hrad Muráň si viete spraviť pekný výlet z obce Muráň, Prednej hory, Muránskej Huty, alebo ak máte povolenie tak z neďalekej Veľkej Lúky s časti Piesky. Túra, najmä z Veľkej Lúky nie je extrémne náročná a tak je vhodná i pre sviatočnejších turistov.
Okolie hradu Muráň je tiež bohaté na vzácne druhy flóry a fauny, čo z neho robí atraktívne miesto nielen pre milovníkov histórie, ale aj pre prírodovedcov. V súčasnosti je hrad súčasťou Národnej prírodnej rezervácie. Hrad Muráň je jedným z miest, ktoré by ste určite nemali vynechať, počas potuliek v tejto oblasti. Miesto totiž ponúka kombináciu historických zážitkov, nádhernej prírody a turistických možností (napr. protiľahlú skalnú vyhliadku Poludnica).
Z kade vyraziť na hrad Muráň?
Na Muránsky hrad sa najčastejšie vyráža zo 4 miest. Najbežnejším východiskovým miestom je obec Muráň. Ak však máte vybavené povolenie na prejazd, tak je možné vyraziť i z Veľkej Lúky, čo je miesto ležiace zhruba 2 km pod hradom. Ďalšou, no menej využívanou trasou je trasa zo Sedla Predná hora. Alternatívne sem viete prísť aj z Muránskej Huty. My sme na hrad absolvovali všetky výstupové trasy. Najviac nás asi zaujala tá z Muráňa.
Pred záverečným výstupom na hrad natrafíte na Chatu pod Muránskym hradom. Neďaleko nej prechádzajú všetky výstupové trasy. Na chate sa dá občerstviť, čo najmä počas letnej sezóny využíva veľa ľudí.
Pod Muránsky hrad sa viete dostať i na bicykli. Ten však budete musieť nechať pri Chate pod Muránskym hradom. Cyklotrasa sem vedie napríklad z Muráňa cez Veľkú Lúku. Jedná sa o kombináciu asfaltky (Muráň – Veľká Lúka) a štrkovej lesnej cesty (Veľká Lúka – Chata pod Muránskym hradom).
Trasa z Veľkej Lúky - Piesky Na Muránsky hrad
Jedná sa o najkratší výstupový variant na hrad. Je vedený po modrej a červenej turistickej značke. Na to aby ste na Veľkú Lúku mohli prísť autom, alebo autobusom je potrebné povolenie, ktoré si môžete vybaviť napríklad v informačnom stredisku v Muráni. Ináč je sem prístup motorovým vozidlom zakázaný, keďže sa nachádzate v prírodnej rezervácii.
Výstup z Veľkej Lúky, konkrétne z časti Piesky na hrad môžeme rozdeliť na dva úseky. Prvý je po lesnej širšej ceste, ktorá je vhodná i na horský bicykel. Na trase budete mierne klesať, až sa dostanete k Chate pod Muránskym hradom. Za ňou potom prichádza zhruba 300-400 metrov dlhý strmý úsek, za ktorým sa nachádza i samotný hrad.
Výstup z Veľkej Lúky na Muránsky hrad zaberie cca 40 minút. Náročný je len záverečný výstup tesne pred vstupom na hrad. Trasa je spomedzi ostatných trás najvhodnejšia pre dôchodcov, alebo deti. Technické úseky sa tu nenachádzajú. Výstup maximálne môže znepríjemniť blato po dažďoch, alebo sneh v strmejšom úseku. Nevýhodou je, že je potrebné vybavenie povolenie na parkovanie na Veľkej Lúke.
Trasa z Muráňa na Muránsky hrad
Táto trasa predstavuje obľúbený výstupový variant na hrad. Parkovať sa dá priamo v obci Muráň, prípadne pred vstupom do lesa pri cintoríne, kde sú parkovacie plochy. Výstup je vedený po červenej, resp. modro/červenej trase po lesnej ceste. Je tu niekoľko úsekov, ktoré sa prelínajú s asfaltkou. Výstup je neustále do kopca.
Na trase narazíte na viacero infopanelov a tiež na prameň. Zhruba 0,5 kilometra pod hradom natrafíte na Chatu pod hradom Muráň o ktorej sme písali vyššie. Oplatí sa tu občerstviť pred záverečným stúpaním, ktoré našťastie netrvá extrémne dlho.
Orientačne je výstup z Muráňa na hrad jednoduchý, treba sa však držať turistických značiek, keďže trasu križuje asfaltka na viacerých úsekoch a tak vyslovene láka ísť po nej. Asfaltka je však kľukatejšia a teda dlhšia, navyše smeruje nie na hrad, ale na Veľkú Lúku, takže ak by ste sa jej pridŕžali, spravíte si väčšiu zachádzku. Po asfaltke sa oplatí vybrať, ak chcete ísť na hrad na bicykli (s tým že ich necháte pod hradom na chate).
Výstup z Muráňa na Muránsky hrad trvá približne 1,5 hodiny. Má dĺžku okolo 4km s prevýšením cca 570 výškových metrov. Výstup po technickej stránke nie je náročný, je však dobré mať aspoň nejakú kondíciu kvôli neustálemu stúpaniu. Trasa je vhodná aj pre deti, ktorým nerobí problém kráčať do kopca niečo vyše hodinu.
Na hrade Muráň
Hrad v súčasnosti predstavuje ruinu z ktorej sa dochovalo niekoľko objektov a múrov. Tie však nepredstavujú úplne kompaktný celok a tak sú skôr roztrúsené po areály hradu. Z historických objektov nás zaujala najviac vstupná brána, ktorá predstavuje asi nazachovalejší objekt na hrade. Natrafíte tu však i na viacero ruín budov, resp. ich základov a rôzne obvodové múry.
Na hrade nájdete i vyhliadky v rôznych častiach. Najzaujímavejšie sú 2 vyhliadkové drevené plošiny v severnej a južnej časti hradu, ktoré ponúkajú úchvatné výhľady do okolia. Výhľady sú potom smerom buď na okolie obce Muráň a na Stolické vrchy, prípadne do útrob Muránskej planiny a na pahorky Nízkych Tatier, vrátane Kráľovej hole.
Areál hradu je mimochodom vcelku rozľahlý, popretkávaný viacerými chodníčkami. Okrem zvyškov ruín je lokalita na viacerých miestach zarastená vyššími stromami, čo poteší najmä počas horúcich letných dní. Nie je preto problém tu nájsť tienisté miesto. Sú tu však i drobné lúčky, kde sa môžu deti vybehať. V čase našej poslednej návštevy tu napríklad mladí ľudia hrali volejbal. Bolo tu dokonca rozložených viacero stanov. Na Muráni bolo vybudovaných i niekoľko informačných panelov.
Z histórie hradu
Hrad Muráň bol postavený pravdepodobne v prvej polovici 13. storočia ako strážny hrad na ochranu obchodných ciest vedúcich z Gemera do Liptova a Zvolena. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1271. Počas svojej histórie bol viackrát prestavovaný a rozširovaný.
Na hrade pôsobili Jiskrove a bratrícke vojská. S hradom je spájaný i Matej Bašo, lúpežný rytier, ktorý z hradu podnikal výpravy do širokého okolia, kde prepadával a raboval panské sídla a dediny. Hrad v roku 1549 dobylo cisárske vojsko a Mateja Baša bol odsúdený na smrť a popravený.
V polovici 17. storočia sa hrad stal známy aj vďaka Márii Széchy, prezývanej „Muránska Venuša“. Mária Széchy bola známa svojou krásou a odvahou. V roku 1644 sa vydala za Františka Wesselényiho, kapitána hradu, a spolu sa zapojili do protihabsburského povstania Juraja Rákociho.
V roku 1670 bol hrad dobytý cisárskymi vojskami po tom, čo sa stal centrom Wesselényiho sprisahania, ktoré malo za cieľ zosadiť Habsburgovcov z trónu. Hrad v 18. storočí dvakrát vyhorel a koncom 18. storočia už nebol obývaný.
Otváracie hodiny a vstupné
Hrad Muráň je voľne prístupný verejnosti. Za vstup na hrad sa neplatí.