Sidorovo (1099 m n. m.) je masívny výhľadový vrch vo Veľkej Fatre, ktorý sa hrdo vypína nad osadou Vlkolínec v Ružomberku. Vrch, na ktorom sa v minulosti nachádzalo hradisko, dostatočne preverí vaše schopnosti, ale i kolená počas výstupu, či zostupu z neho, keďže počas relatívne krátkej trasy nastúpate niekoľko sto výškových metrov. Výlet na Sidorovo je preto skôr určený pre ľudí s dobrou kondíciou. Odmenou za výstup vám okrem dobrého pocitu, budú aj výborné výhľady.
Masív Sidorova je dobre viditeľný už od hlavnej cesty, ktorá smeruje z Ružomberka na Donovaly, keďže patrí medzi najvyššie vrcholy v tejto časti Veľkej Fatry. Vizuálne atraktívny je z lúk nad Vlkolíncom, z ktorých je na neho veľmi pekný výhľad. Aj preto je Sidorovo vcelku obľúbený vrchol na pešiu turistiku. Človeka vyslovene láka, pozrieť si ako je to na vrchole. Okrem Vlkolínca, či neďalekého lyžiarskeho strediska Malinô Brdo, je výstup na Sidorovo možné zrealizovať aj z Ružomberka, od miestnej kalvárie a spraviť si tak pekný celodenný výlet s návštevou viacerých zaujímavostí po ceste.
Vrchol Sidorova je z jednej časti zalesnený. Na odlesnenej časti bola vybudovaná zabezpečená vyhliadka, ktorá ponúka veľmi dobré, viac ako polkruhové výhľady, prevažne východným smerom, najmä na oblasť okolo doliny riečky Revúca, ktorá sa ťahá od Ružomberka smerom na Liptovskú osadu. Pekne vidno i na priľahlé kopce Nízkych Tatier a Veľkej Fatry. Dobré sú tiež výhľady na Liptovskú kotlinu s Tatrami v pozadí, ktoré si najviac vychutnáte, ak budete mať so sebou ďalekohľad.
Výhľadom týmto smerom potom dominuje mohutný Kriváň. Vyhliadka je osadená výhľadovým panelom, takže budete mať dobrý prehľad o tom, na čo sa pozeráte. Na vrchole Sidorova sa potom ešte nachádza jeden infopanel s informáciami o hradisku, ktoré sa tu v minulosti nachádzalo. Je tu i smerovník, ktorý informuje o nadmorskej výške 1081 m, z čoho vyplýva, že samotný vrchol Sidorova by sa mal nachádzať niekde v lese o čosi vyššie.
Sidorovo leží v atraktivitami nabitej oblasti a tak jeho návštevou je dobré spojiť s návštevou aj iných zaujímavostí. Samozrejme všetko závisí od času, ktorý máte k dispozícii. Okrem povinnej jazdy – návštevy Vlkolínca, môžete si po návšteve Sidorova zbehnúť do neďalekého lyžiarskeho strediska Malinô Brdo a skočiť si napr. na ďalší vrchol – Malinné. Ak by ste sa na Sidorovo vybrali z Ružomberka, tak za zmienku stojí návšteva kalvárie. Z kopca pri nej sú mimochodom veľmi zaujímavé výhľady na Ružomberok. Počas výletu po hrebeni smerom k Sidorovu sa môžete zastaviť na Veľkej skale, čo je ďalšia výhľadová lokalita. My sme si napríklad spravili zimný, celodenný peší okruh práve od Ružomberskej kalvárie, cez Veľkú Skalu na Sidorovo a vracali sa naspäť spodnou trasou po asfaltke, kde sme natrafili na salaš v Sedle pod Sidorovom.
Hradisko
Zaujímavosťou Sidorova je, že sa na ňom v minulosti nachádzalo výšinné halštatské hradisko, ktoré údajne slúžilo ako posledné útočisko pre obyvateľov z oblastí neďalekej obce Ludrová. Už Matej Bel, ako prvý uvádza, že na kopci nad dedinou Vlkolínec vidno ruiny hradu. Stopy pohanského osídlenia tu neskôr, v roku 1870 zistil aj V. Majláth, keď tu našiel pozostatky valu, hlinenú nádobu, črepy a bronzový, bližšie nešpecifikovaný predmet. Stopy po prehistorickom hradisku v podobe črepov keramiky a žabíc (skaly určené na hádzanie prakom) tu našiel aj Ing. Ivan Houdek počas amatérskeho výskumu v rokoch 1931-32
Trasa z Vlkolínca na Sidorovo
Najpraktickejšia výstupová trasa na Sidorovo vedie z Vlkolínca. Pred osadou sa dá zaparkovať auto na parkovisku. Z tade vedie na Sidorovo žltá turistická značka, ktorá sa v Sedle pod Sidorovom zmení na červenú turistickú značku. Z lúky sa tak dostanete do lesa. Vstup do lesa treba možno trocha hľadať, ak by tu náhodou nebol vyšľapaný chodník. Sú tu však dva smerovníky a tie by vás mali odnavigovať správnym smerom. Následne v lese je trasa už dobre značená a nemal by byť problém dostať sa na vrchol.
Výstup na Sidorovo od Vlkolínca je už zo začiatku celý do kopca, ktorý sa v oblasti sedla trocha zmierni. Trasa za sedlom je prejde do riadneho „strmáku“, takže je dobré sa na to fyzicky pripraviť. Na Sidorove sa však nezapotíte len pri výstupe, ale aj pri zostupe. Ten je dosť nepríjemný a možno je dobré si so sebou pribaliť paličky, aby ste sa tu náhodou nešmykli, najmä ak ste tu po daždi. V zime sem odporúčame zobrať si nesmeky (mačky), ináč môže byť zostup mimoriadne nepríjemný a to najmä ak je povrch vychodený a namrznutý. Výstup na Sidorovo z Vlkolínca sa dá zvládnuť za približne 1 - 1,5 hodiny, aj keď čas výstupu bude dosť závisieť od Vašej kondície a od množstva prestávok po ceste.
Trasa z Ružomberskej kalvárie na Sidorovo
Tento výstupový variant je vhodný ako poldňový, či celodenný okružný výlet. Trasa je stredne náročná, určená skôr pre turistov s kondičkou a turisticky skúsenejšie deti. Trasa vedie po hrebeni, ktorý sa ťahá od Ružomberka až po Sidorovo. Je vedená po červenej turistickej značke. Väčšinu trasy budete neustále stúpať, no v závere je trocha zvlnenejší terén, kde budete prekonávať niekoľko kopcov, čo je dosť vysilujúce. Zopár miest na hrebeni je výhľadových, vrátane Veľkej skaly, ku ktorej sa dostanete krátkou odbočkou od hlavnej trasy zhruba v polovici výstupu. Miesto určite odporúčame navštíviť. Po návšteve Sidorova je dobré vrátiť sa naspäť po asfaltke, na ktorú sa dostanete, keď zídete zo Sidorova do Sedla po Sidorovom. Pod ním sa nachádza salaš, vedľa ktorého asfaltka prechádza.
Výstup od Kalvárie na Sidorovo nám prišiel turisticky najatraktívnejší, no najdlhší. Nemusí byť preto pre každého. Na Sidorovo sa dá touto trasou vystúpať za zhruba 2-3 hodiny, avšak tento čas je veľmi orientačný. Všetko závisí od množstva prestávok po ceste, prípadne od toho, ako dlho sa zdržíte na Veľkej skale (ak sa tam vyberiete). Túto trasu sme mali možnosť vyskúšať aj v zime. Na viacerých miestach sme mali problém s orientáciou, keďže bolo viac snehu a trasa nebola všade dobre vyšľapaná. Dokonca sme pred vrcholom pár krát zapadli do záveja :). Výstup bol preto dosť vyčerpávajúci a zabral nám vyše 3 hodín. Zo Sidorova sme potom do sedla zostupovali po zľadovateľom teréne, našťastie sme mali návleky s hrotmi. Zľadovatelá bola i asfaltka naspäť do Ružomberka, tak sa nám paradoxne návleky zišli aj tam :).
Trasa z lyžiarskeho strediska Malinô Brdo na Sidorovo
Trasa z lyžiarskeho strediska je od Sedla pod Sidorovom na vrchol rovnaká ako z Vlkolínca. Do Sedla pod Sidorovom sa potom zo strediska dostanete po červenej značke. Zväčša pôjdete mierne z kopca a až od Sedla pod Sidorovom do kopca. Tento variant výstupu je o niečo kratší než z Vlkolínca, keďže nastúpate o niečo menej výškových metrov. Nevieme však, či je v lyžiarskom stredisku možné parkovať. Z Ružomberka sem síce vedie asfaltka, no je dosť možné že je priechodná len s povolením. Aj preto tento variant neuvádzame ako hlavný východiskový bod.
Náročnosť
Výstup na Sidorovo patrí medzi náročnejšie. Náročnosť nie je ani tak daná dĺžkou výstupu, ale skôr strmým výšľapom, ktorý treba prekonať od Sedla pod Sidorovom. Pre človeka bez kondície predstavuje tento úsek minimálne 40 minút utrpenia :). Podobne si vytrpia i kolená pri schádzaní dole. Naopak turisti čo majú už niečo odchodené a strmé terény im problém nerobia si výlet vcelku užijú. Výlet je vhodný aj pre deti, no ideálne skôr staršie, prípadne hyperaktívne, čo majú energie na rozdávanie a kopce im problém nerobia. Je však možné, že ich pri zostupe budete musieť na niektorých miestach pridržiavať aby sa nepošmykli. Na Sidorovo neodporúčame chodiť hneď po daždi, keď tu môže byť klzký terén. Ak máte horšiu kondíciu, je dobré si pribaliť paličky. V prípade, že sa sem chcete vybrať v zime, určite si pribaľte nesmeky. Pohyb v teréne vám to výrazne uľahčí.
Otváracie hodiny a vstupné
Výstup na Sidorovo je možný po celý rok, bez obmedzení. V prípade že sa sem vyberiete z parkoviska pred Vlkolíncom tak to zvykne byť spoplatnené (hoci dosť to závisí od času, kedy sem prídete).