Hrad Likava je ľahko dostupný hrad, nachádzajúci sa neďaleko Ružomberka, na okraji obce Likavka. Hrad je v súčasnosti (2023) len sčasti prístupný a podľa najnovších informácií ho čaká rozsiahlejšia obnova. Aj z toho dôvodu by mal byť hrad v blízkej budúcnosti zatvorený pre verejnosť. Na návštevu hradu preto neostáva veľa času. A hoci za poplatok, odporúčame navštíviť aspoň jeho otvorené časti, kým je ešte možnosť.
Hrad Likava patrí medzi najväčšie hrady na Liptove a celkovo medzi najväčšie hradné stavby na strednom Slovensku. S výškou viac ako 36 metrov patri Likavský hrad dokonca medzi najvyššie hrady na Slovensku.
Hrad Likava bol postavený začiatkom 14. storočia. Svedčí o tom prvá písomná zmienka z roku 1315, keď ho Karol Róbert daroval županovi Dončovi. V minulosti mal strážnu funkciu a slúžil na ochranu obchodnej cesty, ktorá prepájala Považie, Liptov, Oravu a viedla až do Poľska. Hrad v súčasnosti spravuje Liptovské múzeum, ktoré tu zriadilo i menšiu expozíciu.
Poloha hradu
Hrad Likava sa nachádza na okraji obce Likavka, len kúsok od mesta Ružomberok. Leží na menšom kopci, na južnom úpätí západnej časti Chočských vrchov. Pod hradom momentálne prebieha výstavba diaľnice, pod ktorou budete zrejme prechádzať, keď sa na hrad vyberiete z Likavky. Keďže sa hrad nachádza neďaleko hlavného dopravného ťahu, ktorý prechádza cez Ružomberok smerom na Žilinu, či Liptovský Mikuláš, prísť sem je pomerne bezproblémové. Odporúčame sa tu zastaviť, ak už týmito miestami prechádzate. Nie je to až taká veľká zachádzka.
Z kade vyraziť na hrad Likava
Na hrad Likava sa zväčša vyráža z obce Likavka, kde v jej severnej časti sa nachádza i menšie parkovisko pre autá. Výlet z tade na hrad je krátky (cca 15-25 min.) a nezaberie veľa času. O niečo dlhší výlet môžete podstúpiť z Ružomberka, napríklad z centra mesta, prípadne od železničnej stanice. V tomto prípade počítajte so zhruba hodinovým výstupom.
Trasa z Likavky na hrad Likava a náročnosť výstupu
Na hrad Likava sa najrýchlejšie dostanete z Likavky, kde v severnej časti obce narazíte i na menšie parkovisko, čo je dobrá správa pre všetkých, ktorý do obce prišli autom. Neďaleko parkoviska sa mimochodom nachádza i menšie infocentrum. Z parkoviska sa na hrad následne dostanete po červenej turistickej značke. Na značky narazíte v obci, preto by s navigáciou nemal byť väčší problém.
Tesne za obcou prejdete popod diaľnicu, ktorá je momentálne (2023) vo výstavbe. Následne sa dostanete do lesa. Po kratšej prechádzke lesíkom sa dostanete na kratší úsek, kde je značne strmý terén. Na jeho ľahšie prekonanie tu bolo vybudovaných viacero provizórnych schodov. Kúsok za týmto miestom sa už nachádza vstup do hradu.
Trasa na Likavský hrad nie je náročná, až na vyššie spomínaný strmý úsek. Dĺžka tohto úseku je odhadom 100-200 metrov, takže žiadna tragédia. V tomto mieste sa môže viac šmýkať, ak je mokro. Inak je výstup technicky nenáročný a vhodný aj pre menšie deti, ktorým možno budete asistovať len vo vyššie spomínanom úseku.
Na hrade Likava
Likavský stav je v súčasnosti prevádzkovaný v „obmedzenom“ stave a tak väčšia časť hradu, kvôli statike a nevhodným podmienkam na návštevu je pre verejnosť uzatvorená. Pozrieť si tak budete môcť len dve nádvoria a Huňadyho vežu s expozíciou. Po prekonaní vstupnej brány sa ocitnete na menšom nádvorí s búdkou, kde budete musieť zaplatiť vstupné. Milá pani, ktorá predávala lístky nám ozrejmila situáciu aká je momentálne na hrade a tiež nám prezradila, že ak všetko vyjde, hrad sa má rekonštruovať a tak bude zhruba 2 roky uzavretý. V tejto časti si možno všimnete i akúsi jaskynku zarytú do skaly.
Druhé nádvorie je o dosť zaujímavejšie ako to prvé, keďže z neho budete mať veľmi dobrý pohľad na väčšiu časť hradu. Okrem jadra hradu, zaujme i Huňadyho veža, do ktorej sa dá vojsť a môžete si prejsť jednotlivé jej poschodia. Časť nádvoria je prehradená dreveným plotom a tak pohyb tu je značne limitovaný. Okrem Huňadyho veže je tu menší výbežok s lavičkou, ktorý čiastočne poslúži aj ako vyhliadka. Výhľady sú však do značnej miery prekryté vyčnievajúcimi korunami stromov.
Expozícia v Huňadyho veži
Asi najzaujímavejšou časťou hradu je Huňadyho veža, do ktorej sa dostanete z druhého nádvoria. Veža je pekne zrekonštruovaná. Liptovské múzeum tu zriadilo expozíciu, ktorá sa venuje prevažne histórii Likavského hradu a hradného panstva. Expozícia pozostáva z množstva infopanelov s bohatými informáciami - textami, ilustračnými materiálmi a fotografiami. Ak máte radi čítanie, tu si dozaista prídete na svoje.
Huňadyho veža má prístupné tri poschodia. Na každom poschodí natrafíte na viacero informačných panelov a tiež na viacero lavíc na sedenie, či stolík. Z mrežovaných okien sú potom čiastočné výhľady na hrad. Na spodnom poschodí sa nachádza akási mučiaca lavica. Či je funkčná sme neskúšali :).
Otváracie hodiny a vstupné
Hrad Likava nie je otvorený po celý rok, ale len v niektoré mesiace v stanovených časoch. Pred návštevou preto odporúčame navštíviť stránku Liptovského múzea. Za vstup sa platí (4 EURá, resp. 2 EURá deti, študenti a dôchodcovia).
Fotografie