Počuli ste už niekedy o Čičmanoch? Táto rázovitá obec je pomerne známou a mnohokrát ju po potulkách Slovenskom navštívia aj zahraniční turisti. Čičmany sú obec, ktorá sa nachádza v blízkom okolí Strážovských vrchov a Malej Fatry, a to v južnej časti Rajeckej doliny. Prvá písomná zmienka o tejto obci pochádza už z 13. storočia. Pôvodní obyvatelia obce sa zaoberali predovšetkým chovom oviec a predajom bryndze.
Dnes je obec preslávená svojou charakteristickou ľudovou kresbou na domoch, ktoré ju robia až rozprávkovou. V minulosti však obec postihli aj veľké požiare, a to napríklad v 1. polovici 20. storočia. Ten najničivejší sa udial v roku 1921, preto sú niektoré zruby a domy úplne nové a dokážu reflektovať aktuálne požiadavky na bývanie. V každom prípade, táto obec patrí jednoznačne k tým najkrajším na Slovensku.
Domy sú typicky veľkorodinné a poschodové s hornými komorami, niekedy v nich dokonca žilo až 30 ľudí. Na domoch sú charakteristické geometrické ornamenty. Pôvodne sa tieto domy zdobili hlinou alebo vápnom, a to najskôr len nárožia a postupne aj celé exteriér ešte neomietnutých domov. Osobitá výzdoba domčekov má pôvod v ochranných náteroch. V minulosti obyvatelia vďaka nim chránili svoje domy predovšetkým pred nepriaznivými prírodnými vplyvmi. Spomínané nátery boli jednoduchšie a lemovali hlavne miesta, kde sa drevo spájalo. V roku 1977 bol komplex objektov ľudovej architektúry v dolnej časti obce vyhlásený za pamiatkovú rezerváciu.
Expozície
V obci sa nachádza aj niekoľko malých expozícií o rodinných zvyklostiach a tie sú nainštalované v jednoposchodovom drevenom tzv. Radenovomm dome. Nájdete tam napríklad detaily života čičmianskeho ľudu, od práce až po zvyky a potom aj tradičné ľudové obydlie v dome č. 42. Aby ste si mohli prísť pozrieť expozície, je potrebné zaplatiť malý vstupný poplatok, taktiež odporúčame si pozrieť aktuálne otváracie hodiny.
Hoci dnes tvoria Čičmany predovšetkým domy, ktoré vznikli po požiari, predstavujú výnimočnú snahu o zachovanie hodnôt ľudovej architektúry.