Jedna z turisticky najatraktívnejších a najdostupnejších tiesňav na Slovensku je Manínska tiesňava, nachádzajúca sa na okraji Považskej Bystrice smerom z Považskej Teplej na obec Záskalie. Národná prírodná rezervácia Manínska tiesňava okrem svojej prírodnej hodnoty a turistickej funkcie plní i športovú funkciu. Okrem bicyklovania je totiž miesto veľmi obľúbené medzi lezcami. Výhodou Manínskej tiesňavy je okrem jej jednoduchej dostupnosti i samotná priechodnosť, ktorá vyžaduje minimálne úsilie. Tiesňava je tak vhodná na návštevu skutočne pre všetkých.
Manínska tiesňava vznikla vďaka erózii manínskeho bradla, do ktorého sa postupne zarezával Manínsky potok. Bradlo sa tak rozdelilo na dve časti (Malý a Veľký Manín) s Manínskou tiesňavou uprostred. Tú dodnes formuje tok Manínskaho potoka. Vďaka špecifickej chladnej mikroklíme môžeme v Manínskej tiesňave pozorovať výskyt horských druhov rastlín v nižších nadmorských výškach. Naopak teplomilné rastliny sa hojne vyskytujú vo vyšších polohách, najmä na slnečných, južne orientovaných skalách.
Manínska tiesňava sa dá bez problémov prejsť pešo, napríklad z chatovej osady, či od campingu pred Manínskou tiesňavou, smerom od Považskej Bystrice. Ak nemáte času nazvyš a máte auto, najideálnejšie sem prídete z konca Manínskej tiesňavy smerom na Kostolec, kde je i parkovisko pri ceste. Prechádzka asfaltkou naprieč Manínskou tiesňavou je príjemná, občas sa však treba vyhnúť autám, prípadne cyklistom.
V tiesňave je chladnejšie, než v blízkom okolí, čo je fajn najmä ak ste sem prišli počas horúcich dní. Počas prechodu tiesňavou vás budú sprevádzať infopanely s informáciami najmä o Manínskej tieňave, ktoré sú súčasťou náučného chodníka, ktorý tade prechádza. Z hľadiska informácií teda budete spokojní. Najkrajšia časť tiesňavy je v záverečnej časti, kde je i najužšia. Sotva tu na šírku prejde jedno nákladné auto.
Uprostred Manínskej tiesňavy narazíte na symbolický cintorín, venovaný pamiatke horolezcom, ktorí prišili o život v horách. Pietne miesto je osadené dreveným krížom pod masívnym skalným bralom. Z tade si môžete po strmejšom chodníku vybehnúť na menšiu vyhliadku smerom k Malému Manínu. Ak pôjdete ešte vyššie, dôjdete k prírodnej pamiatke Jaskyni pod Černokňažníkom. Jaskyňa je neveľká a tak jej prehliadka nezaberie veľa. Lákadlom v týchto miestach sú skôr zaujímavé výhľady, aj preto sa sem oplatí narýchlo vybehnúť. Ak máte času nazvyš, oplatí sa skočiť pozrieť aj do neďalekej Kostoleckej tiesňavy na Kostoleckú klenbu (dóm), prípadne na skalné bralá Bosmany nad obcou Kostolec. Z Manínskej tiesňavy je možné podstúpiť výlet na Veľký Manín, jedná sa však už o niečo náročnejšiu turistiku.
Ako sa sem dostať
Manínska tiesňava sa nachádza na okraji Považskej Bystrice medzi Považskou Teplou a obcou Záskalie. Z týchto miest si sem môžete spraviť po červeno značenom turistickom chodníku nenáročnú prechádzku. Ak ste sem prišli autom využiť môžete menšie odstavné plochy na okraji cesty, jednak pri miestnom kempe, alebo na konci tiesňavy. Miesto pre pár áut je i uprostred samotnej tiesňavy, kde je búdka so suvenírmi. Ako dobrý tip sa javí prísť sem na bicykli, napríklad z Považskej Bystrice po cyklochodníku.
Náročnosť
Prechádzka Manínskou tiesňavou je nenáročná, vhodná pre všetky vekové kategórie. Náročnejšie sú až chodníky vedúce z tiesňavy napríklad smerom k Veľkému Manínu, prípadne k Jaskyni pod Černokňažníkom. Chodníky sú na týchto trasách strmšie. Našťastie nie je tieto trasy absolvovať, aby ste si pozreli samotnú Manínsku tiesňavu.