Kostol sv. Margity Antiochijskej pri obci Kopčany je najstarším zachovaným kostolom v strednej Európe. Leží opustený, spolu s 200 ročnou lipou uprostred rozsiahlejších lúk a polí, neďaleko rieky Morava. Je ideálnym miestom na ľahší výlet, prípadne cyklovýlet z obce, alebo na o niečo dlhší výlet z neďalekého mesta Holíč.
Ako sa dostať ku kostolíku
Kostol sv. Margity Antiochijskej leží severne od obce Kopčany. Vedie sem cyklotrasa a tiež niekoľko ďalších chodníkov. Z obce sa sem dostanete pešo po prekonaní regulovaného potoka Kyštor, či už zo západnej, alebo východnej strany. Trasa z východu je o niečo kratšia. Východná strana je naopak určená skôr pre cyklistov a najmä pre autá.
Ak sa sem chcete dostať autom, tak budete musieť ísť do východnej časti obce Kopčany a neďaleko konca obce zabočiť smerom na sever. Odbočka sa nachádza pred značkou koniec obce v smere na Holíč. Za prvou zákrutou budete musieť opäť odbočiť na sever a dostanete sa na úzku asfaltovú cestu, ktorá vás privedie až k miestu so zákazom vjazdu. Nachádza sa tu menšia odstavná plocha, kde sa vojde niekoľko áut.
Ku kostolíku sv. Margity Antiochijskej sa dostanete aj z Holíča za zhruba hodinku od Holíčskeho zámku. Trasa vedie po zelenej a modrej turistickej značke. Od zámku pôjdete v princípe stále rovno. Táto trasa sa oplatí absolvovať na bicykli. Trasy ku kostolíku sú technicky nenáročné, zväčša po asfaltovej, alebo štrkovej ceste.
Pri kostolíku sv. Margity Antiochijskej
Kostolík sv. Margity Antiochijskej leží uprostred lúky, neďaleko Kanála Tvrdonice – Holíč. Očarí vás svojou jednoduchosťou. Okrem zopár drobných okien a vstupných dverí nemá žiadne ďalšie „dizajnové“ prvky. Kostolík je maličký. Spoločnosť mu robí prastará 200 ročná lipa, vyrastajúca na drobnom kopčeku. Lipa sa mimochodom môže pýšiť titulom strom roka 2018.
Po stranách kostola sa nachádzajú lavičky. Obďaleč si potom všimnete infopanel, z ktorého sa dočítate niečo z histórie kostolíka. Kúsok za kostolom bola podobne ako kostol, nedávno zrekonštruovaná budova kačenárne. Ešte v nedávnej minulosti bola zanedbanou ruinou, no dnes plní kultúrno-spoločenskú funkciu. Je možné sa tu i občerstviť. V čase našej návštevy však bola zavretá.
O Kostole sv. Margity Antiochijskej
Najstaršia stavebná fáza Kostola sv. Margity Antiochijskej je datovaná do obdobia 9. - 10. storočia. Ja preto ho možno zaradiť k najstarším stojacim stavbám na Slovensku. Patrí tiež medzi kostoly s možným veľkomoravským pôvodom. Tak isto sa môže pýšiť titulom najstarší zachovaný kostol v strednej Európe. V roku 2013 bol kostol nominovaný na zápis do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Kostol v 9. - 10. storočí slúžil potrebám kresťanských obyvateľov okolitých osád. V 13. storočí sa stal súčasťou holíčskej farnosti ako filiálny kostol. V súčasnosti ho spravuje Rímsko-katolícka cirkev, farnosť Kopčany, ktorá vznikla v r oku 1862. Kostol slúžil cirkevným účelom až do roku 1994. Od roku 2000 začala jeho pamiatková obnova. Najnovšie prešiel kostol rekonštrukciou fasády, omietky a strechy. Ak ste tu boli pred pár rokmi, tak si dozaista všimnete zmenu. Kostol po skompletizovaní rekonštrukcie by mal opäť slúžiť cirkevným účelom.
Čo sa týka samotnej stavby kostola, tak jedná sa o jednoloďovú dvojpriestorovú stavbu s prebytériom, postaveným na pôdoryse nepravidelného lichobežníka. Patrí k typickým predstaviteľom cirkevnej architektúry obdobia 8. - polovice 11. storočia v Európe. Jeho zvláštnosťou bola predsieň s murovanou hrobkou. Kostol má rozmery 11,9 x 5,2 metra. Ako stavebný materiál boli použité tenké pieskovcové platne z miestnych lomov. Murivo dosahuje hrúbku 0,75 metra. V západnej fasáde kostola je zrekonštruovaný pôvodný vstupný otvor. Kostol má novú strechu, nový štylizovaný krov a keramickú strešnú krytinu.