Holíčsky zámok zámok s vodnou priekopou a bastionovým opevnením prestavuje najvýznamnejšiu dominantu mesta Holíč. Napriek tomu, že zámok na pohľad nie je v najlepšom stave, môžete tu absolvovať jeho prehliadku, či poprechádzať sa v exteriéri a okolitom parku. V nedávnom období sa tu zrekonštruovalo viacero priľahlých budov, takže okolie zámku je vcelku príjemné.
Ako sa dostať k zámku
Zámok v Holíči sa nachádza zhruba v centre mesta, západne od Námestia svätého Martina. Prísť sem môžete pešo, alebo pokojne i autom, keďže pred vstupom do zámku sa nachádza parkovisko. Nás k zámku priviedli smerové tabule pri hlavnej ceste, ktorá prechádza naprieč mestom smerom na Skalicu, resp. Hodonín. Orientácia je v tomto smere veľmi jednoduchá.
Prehliadka Holíčskeho zámku
Areál v okolí Holíčskeho zámku bol počas našej návštevy prístupný verejnosti. Takže prísť sa dalo až priamo k vstupnej bráne do budovy kaštieľa. Na samotnú prehliadku budovy si však budete musieť dohodnúť sprievodcu. Prehliadky sú však zrejme možné len počas letnej turistickej sezóny v stanovených časoch. Pre viac informácií je lepšie si pozrieť webovú stránku mesta. Počas prehliadky zámku si návštevníci budú môcť pozrieť Mestské múzeum, Čínsku sálu, Kaplnku Nanebovzatia Panny Mária a podzemné chodby, či pivnice.
My sme tu boli naposledy v zimnom období cez víkend a areál zámku bol otvorený, prehliadky sa tu však v tom čase nekonali. Pri vstupe do areálu zámku je i turisticko-informačné centrum, to však bolo cez víkend tiež zatvorené. Z technických príčin nefungovala ani miestna kaviarnička.
Potešila nás však možnosť spraviť si prechádzku okolo budovy zámku. Zámok je obohnaný suchou priekopou, okolo ktorej vedie chodník, vhodný aj pre detský kočiar. Napriek nevábnemu vzhľadu budovy zámku, jeho okolie je vcelku upravené a viaceré okolité budovy prešli rekonštrukciou, hoci na zopár zničenejších budov tu ešte stále narazíte. Atraktívne sú hrotové časti areálu, kde narazíte na menší parčík, akýsi amfiteáter, či miesto s viacerými infopanelmi s informáciami o Márii Terézii. Okrem spomínanej kaviarne a informačného centra je tu i Zámocká vináreň.
Okolie Holíčskeho zámku
Veľmi vhodne strávený čas predstavuje prechádzka okolo zámku. Môžete si tak zvonka pozrieť jeho múry, chránené vodnou priekopou. Pôsobí to vcelku romanticky. Počas prechádzky okolo zámku natrafíte na občerstvenie a detské ihrisko, ktoré sa nachádza neďaleko vstupu na zámok. Je tu tiež jazierko s dvoma drevenými mólami, na ktoré môžete vyjsť a porozhliadnuť sa z nich.
Z východnej a západnej strany, kde je vstup do areálu zámku sú kamenné oblúkové mosty, pod ktorými sa zvyknú zhromažďovať kačky. Pri jazierku sa nachádza bylinková záhrada, otvorená je však len počas mesiacov apríl – seprember.
Z histórie Holíčskeho zámku
Holíčsky zámok vznikol ako hraničná pevnosť na strategicky významnom mieste moravsko-uhorského pohraničia už v 11. storočí. Postavený bol ako drevený vodný nížinný hrad. V roku 1241 ho rod Arpádovcov začal prestavovať na kamenný hrad. Keď sa stal majiteľom hradu Matúš Čák Trenčiansky v roku 1315, bol tu vybudovaný gotický palác. Významným panovníkom panstva bol neskôr Žigmund Luxemburský, ktorý ho daroval v roku 1392 Ctiborovi zo Ctiboríc a neskôr sa dostal do rúk Imricha a Martina Czobora. Tí sa postarali o prestavbu panstva na renesančnú protitureckú pevnosť s dvojitým opevnením.
Czoborovci vládli na zámku vyše 300 rokov. V roku 1736 značne zadĺžený zámok a panstvo prenechali Františkovi Štefanovi Lotrinskému, manželovi Márie Terézie. Ten z pôvodne renesančnej protiturecke pevnosti vybudoval zo zámku reprezentačné sídlo cisárskej rodiny Habsburgovcov. V roku 1918 prechádza zámok do rúk česko-slovenského štátu. Bola tu zriadená meštianska škola a neskôr poľnohospodárske učilište. V súčasnosti je majiteľom zámku mesto Holíč.
Otváracie hodiny a vstupné
Vstup do zámku je možný za poplatok len so sprievodcom počas turistickej sezóny.