Michalov vrch (541 m n. m.) je nevysoký vrchol v pohorí Tribeč, ležiaci východne od obce Veľký Klíž (konkrétne časti Klížske Hradište). V minulosti sa tu rozkladal Michalov hrad, ktorý patril medzi najväčšie na Slovensku. V súčasnosti tu po hrade nájdete len minimum stôp, no napriek tomu Michalov vrch ponúka aspoň pekné výhľady. Vrchol je vďačným tipom na výlet, pokojne i s deťmi, keďže trasa sem patrí medzi tie menej náročné.

Michalov vrch (Michalov hrad) - Tribeč

Michalov vrch sa rozprestiera v susedstve Vrchhory, čo je nevysoké sedlo v pohorí Tribeč. Cez Vrchhoru budete zaisto prechádzať, ak sa na Michalov vrch vyberiete z Klížskeho Hradišta. Nájdete tu ruinu kostola spolu s rekonštruovanou kaplnkou a s možnosťou posedieť v drevenom prístrešku. Z Vrchhory sa na Michalov vrch dostanete za zhruba 15 minút. Mimochodom, alternatívne sa na Michalov vrch dá dostať aj z hlavnej cesty, smerujúcej zo Skýcova na Veľké Uherce. Zhruba na polcesty je smerovník s označením Vrchhora, hradská. Trasa z tade vedie opäť cez Vrchhoru. Z nej na vrchol Michalovho vrchu vedie dobre vyšľapaný chodník.

Archeologické nálezy potvrdili v lokalite Michalovho vrchu existenciu pravekého hradiska, ktoré bolo medzi 10. až 12. storočím prestavané na hrad. Kamenná stavba, známa ako Michalov hrad, zanikla pravdepodobne po požiari v priebehu 14. storočia. Svojho času patril Michalov hrad k najväčším hradom na území Slovenska. Dnes by ste na Michalovom vrchu hrad hľadali márne. Kúsok pod vrcholom však narazíte na niekoľko drevených lavičiek s ohniskom, čiastočne kryté z jednej strany masívnejšou skalou. Pred dažďom sa tu zrejme neschováte. Počas letných dní sa tu však dá schovať aspoň pred slnkom. Na samotnom vrchole sa nachádza vrcholová kniha a mapa blízkeho okolia.

Michalov vrch má mierne pretiahnutý hrebeň z juhu na sever, ktorý je na viacerých miestach skalnatý, resp. vystupujú tu na povrch menšie, či väčšie skaly. Skalnatá je najmä jeho celá východná časť. Po hrebeni Michalovho vrchu sa dá vcelku dobre pohybovať. Je tu viacero vyšľapaných chodníkov. Výhľadový je samotný vrchol a potom severnejším smerom sa nachádza ďalšie výhľadové miesto. Vedie k nemu strmejší chodník, ktorý je aspoň čiastočne osadený provizórnym zábradlím. Výhľady sú prevažne smerom na východ, do útrob pohoria Tribeč. Akurát na vyhliadke na severe je viac vidno i severným smerom, takže okrem Tribča uvidíte i na obce v okolí Partizánskeho, smerom do Hornonitrianskej kotliny, vrátane elektrárne v Zemianskych Kostoľanoch. Za dobrého počasia čiastočne vidno i na Strážovské vrchy a kontúry Malej Fatry.

Michalov vrch (Michalov hrad) - Tribeč

Trasa z Veľkého Klíža (Klížskeho Hradišta) na Michalov vrch

Trasa z Veľkého Klíža, konkrétne z časti Klížske Hradište je pomerne populárna, keďže okrem návštevy Michalovho vrchu si počas výletu môžete pozrieť zaujímavosti v obci – najmä prastarý románsky Kostol sv. Michala Archanjela z roku 1244. Trasa je pomerne priamočiara, po modrej turistickej značke. Hneď za obcou je príjemný borovicový lesík, ktorým budete prechádzať. Tu vedie trasa mierne do kopca, chodník je však dobre schodný. Počas výstupu smerom na Vrchhoru, ktorá sa nachádza pod Michalovým vrchom, budete prechádzať okolo menšieho prístrešku s ohniskom, z ktorého sú i obmedzené výhľady. Následne prejdete bránou cez ohradené územie. V prípade, že by bola zavretá, vedľa je rebrík cez plot. V našom prípade bola brána otvorená a bez problémov sme sa dostali dnu.

Poslednou zastávkou, pred záverečným výstupom na Michalov vrch je Vrchhora, ktorá dobre poslúži ako oddychové miesto, keďže sa tu dá posedieť. Počas oddychu sa oplatí pozrieť ruina bývalého pútnického kostola, pri ktorom je menšia kaplnka. Keď budete opúšťať Vrchhoru, opäť prejdete bránou a vyjdete z oploteného areálu. Následne sa strmejším chodníkom vydáte na samotný Michalov vrch. Jedná sa asi o najstrmší úsek výletu, chodník je však dobre prechodený, navyše krátky a prevýšenie nie je až tak výrazné. Prejdete ho ani nie za 15 minút. Trasa z Klížskeho Hradišta na Michalov vrch nám zabrala približne 1h 30 min., vrátane dlhšej zastávky na Vrchhore.

Michalov vrch (Michalov hrad) - Tribeč

Náročnosť výstupu na Michalov vrch

Výstup na Michalov vrch patrí k tým menej náročným. Výlet by mali zvládnuť aj deti, ktorým nevadia menšie kopce a zvládnu turistikovať aspoň 3 hodiny (ak rátame cestu tam i späť). Na trase sme stretli viacero detí predškolského veku. Jediné náročnejšie úseky sú až v závere, kde je trocha strmšie stúpanie. Na hrebeni Michalovho vrchu sú viaceré skalnatejšie úseky, kde si treba dávať pozor na okraji zrázov (najmä ak máte so sebou deti). Ináč je pohyb po vrchole bezproblémový. Ak sa vyberiete severne na vyhliadku, je tam jeden značne strmý asi 50 metrový úsek. Je osadený zábradlím, ktoré o niečo zľahčuje pohyb týmto úsekom. Malé deti tu asi budete musieť pridržiavať, aby sa nepošmykli.

Michalov vrch (Michalov hrad) - Tribeč

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Michalov vrch
  • Obec / Mesto: Kolačno
  • Ulica / Lokalita: Michalov vrch
  • Okres: Partizánske
  • Kraj: Trenčiansky kraj
  • GPS: 48.5608, 18.40925
  • Geomorfologický celok: Tribeč
  • Náročnosť: 3 / 10
  • Aktivita: Turistika
  • Kategórie: Hradiská, Hrady a zámky, Vrchy a kopce, Výhľady