Hrad Hrušov je stredne rozložitá ruina gotického hradu, nachádzajúca sa medzi obcami Hostie, Topoľčianky a Skýcov v pohorí Tribeč. Je vďačným tipom na menej náročný výlet pre celú rodinu. Hrušovský hrad je z veľkej časti prístupný verejnosti, hoci na niekoľkých miestach ešte stále prebieha rekonštrukcia. Na hrade je viacero zaujímavých zákutí a tiež zopár miest s peknými vyhliadkami. Pri hrade sa nachádza drobný skalný hrebeň, ktorý tak isto ponúka zaujímavé výhľady na hrad a okolitú krajinu.

Hrad Hrušov

Z histórie hradu Hrušov

Hrad Hrušov bol postavený v 13. storočí na ostrom skalnom hrebeni v severovýchodnej časti pohoria Tribeč. Jeho účelom bolo chrániť jeden zo starobylých horských priechodov medzi Požitavou a Ponitrím. V súčasnosti ju predstavuje cesta z Topoľčianok do Veľkých Uheriec. Význam Hrušovského hradu vzrástol hlavne v 14.storočí, keď sa po nadobudnutí kráľom stal strediskom rovnomenného panstva. Svoju dôležitosť si zachoval aj v novoveku, počas tureckého plienenia Uhorska, keď bol strediskom spojeného hrušovsko-topoľčianskeho panstva.

Rabovanie hradu Hrušov cisárskymi vojskami v roku 1708 spôsobilo, že ho miestni obyvatelia skoro opustili, následkom čoho takmer zanikol. Z hradu sa tak postupne stala ruina, ponechaná svojmu osudu. Jeho zánik ešte urýchlilo rozoberanie muriva na stavebný materiál. Našťastie, v období rokov 1928-1930 sa ako prvá hradná zrúcanina na Slovensku dočkala celistvej konzervácie, vďaka čomu sa zachovala až do súčasnosti.

Súčasnosť

Hrad Hrušov je v súčasnosti ľahko dostupnou ruinou hradu. Prísť sem môžete z viacerých miest, čo z neho robí atraktívny cieľ na výlet. Na ľudí tu preto narazíte pomerne často. Kúsok nižšie pod hradom, sa nachádza altánok, ohnisko a viacero lavičiek, takže návšteva hradu sa dá spojiť aj napríklad s opekaním. Neďaleko tohto miesta nájdeme pomník, venovaný T.G.Masarykovi, postavený skautmi zo Zlatých Moraviec a Topoľčianok z roku 1937. Hrad Hrušov aj s priľahlou lúkou bol totiž obľúbeným miestom prechádzok tohto významného dejateľa.

Čo sa týka samotnej ruiny Hrušovského hradu, tak tá je v súčasnosti vo vcelku dobrom stave. Viaceré časti boli veľmi pekne zrekonštruované, na niektorých sa ešte stále pracuje. Aj preto sa na hrade nedostanete do úplne všetkých miest. Na viacerých miestach boli pre uľahčenie pohybu vybudované drevené lávky osadené zábradlím. Pre lepší prehľad o tom v akej časti hradu sa nachádzate slúžia tabule, z ktorých sa dozviete stručnú informáciu o danom mieste. Sú v slovenskom a anglickom jazyku.

Do hradu Hrušov sa vchádza v jeho juhozápadnej časti. Následne sa po drevených lávkach dostanete do rôznych častí hradu. Niekoľko miest je výhľadových a tak si pekne viete pozrieť región v ktorom je hrad zasadený. Hrad má viacero zaujímavých zákutí a tak je tu čo objavovať. My sme na hrade strávili zhruba 40 minút. Počas našich návštev sme tu nikdy nenarazili na sprievodcu. Podľa infopanela na parkovisku je však v čase prítomnosti dobrovoľníkov, ktorí hrad opravujú, možnosť vypočuť si aj výklad o bohatej histórii hradu a jeho okolia. Mimochodom, keď sme pri dobrovoľníkoch, tak hrad od roku 2004 rekonštruuje Občianske združenie LEUSTACH z Nitry, ktoré je aj jeho nájomcom.

Hrad Hrušov

Skalka

Hrad Hrušov leží na menšom skalnom hrebeni s názvom Skalka. Odporúčame si na neho vyjsť. Nachádza sa juhozápadne od vstupu na hrad. Nájdeme tu viacero šikmých skalných výbežkov po ktorých sa dá chodiť (prípadne môžete použiť chodník pod nimi). Miesto okrem pekných výhľadov na hrad ponúka i dobrý výhľad na miestnu krajinu.

Hrad Hrušov

Trasa na hrad Hrušov z parkoviska pod hradom

Najrýchlejší spôsob ako sa dostať na hrad predstavuje trasa z parkoviska, ktoré leží pri ceste medzi Topoľčiankami a Skýcovom. Z tade sa na hrad dostanete po červenej turistickej značke, ktorá v prvej časti prechádza lesom po strmšom, no dobre schodnom chodníku. Alternatívne sa dá využiť asfaltka, trasa je v tomto prípade o niečo dlhšia, no praktickejšia, ak idete na hrad na bicykli, prípadne s detským kočiarom. Zhruba v polovici výstupu sa obidve cesty spájajú pri lokalite s niekoľkými budovami. Následne sa dostanete po lúke, alebo opäť po asfaltke, ktorá vedie okrajom lúky až k Hrušovskému hradu. Celkovo trvá výstup z parkoviska zhruba 20-30 minút, podľa toho akú trasu si zvolíte. Výstup je vhodný pre deti i cyklistov (s využitím asfaltky).

Hrad Hrušov

Trasa zo Skýcova na hrad Hrušov

Hrad Hrušov môžete navštíviť aj z obce Skýcov. Jedná sa však o dlhšiu prechádzku, ktorá zaberie zhruba 1-1,5 hodiny. Trasa vedie po kombinácii zelenej a červenej turistickej značky. Z juhovýchodnej časti Skýcova sa sprvoti treba vybrať po zelenej značke smerom do lesa, až sa dostanete na rozsiahlejšie Lúky pod Kruhom. Následne sa k trase pripája i červená turistická značka, ktorá vás privedie k žrebčínu, ktorý sa nachádza neďaleko hradu. Z tade je to na hrad už len zhruba 10-15 minút chôdze. Tento variant trasy na hrad je vhodný ak sa chcete vyslovene prejsť. Po ceste, ak nerátame rozsiahle lúky v polovici trasy, až tak veľa zaujímavého nie je a tak nám prišiel variant z parkoviska pod hradom o niečo praktickejší.

Hrad Hrušov

Trasa z Topoľčianok na hrad Hrušov

Túto výstupovú trasu sme zatiaľ neskúšali, no je zo všetkých najdlhšia. Meria vyše 8 km a je vhodná na poldňový, prípadne aj celodenný výlet. Výstup trvá zhruba 2,5-3 hodiny. Trasa má i najväčšie prevýšenie a preto ju treba brať už vyslovene ako turistickú záležitosť.

Náročnosť

Výlet na hrad Hrušov je vhodný pre celú rodinu, pre deti aj pre starších. Najmä ak sa na hrad vyberiete z parkoviska medzi Skýcovom a Topoľčiankami. Výstup je technicky nenáročný a zvládnu ho aj deti. Ďalšie výstupové alternatívy sú skôr vhodné ako poldňové, či celodenné výlety, čo nemusí vyhovovať najme maličkým deťom, či ľuďom s pohybovými problémami. Čo sa hradu týka, tak ten je dobre priechodný, zabezpečený na viacerých miestach zábradlím. Pohyb na viacerých miestach je po drevených lávkach. Pohyb po hrade by preto nemal byť problém. V niektorých častiach hradu sa nachádza stavebný materiál a lešenia, kde je lepšie deti nepúšťať.

Otváracie hodiny a vstupné

Hrad Hrušov je otvorený celoročne, bez časových obmedzení. Vstup na hrad je bezplatný. Neplatilo sa ani na parkovisku pod hradom.

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Hrad Hrušov
  • Obec / Mesto: Hostie
  • Okres: Zlaté Moravce
  • Kraj: Nitriansky kraj
  • GPS: 48.47878,18.42604
  • Geomorfologický celok: Tribeč
  • Náročnosť: 2 / 10
  • Aktivita: Turistika, História, Voľný čas
  • Kategórie: Historické pamiatky, Hrady a zámky, Kultúrne pamiatky, Prístrešky a ohniská, Rozhľadne a vyhliadky, Výhľady