Jankov vŕšok je nevysoký kopec v Strážovských vrchoch na ktorom nájdeme impozantný pamätník SNP. Rozkladá sa tu i menší rekreačný areál s hotelom, ubytovňou a amfiteátrom. Lokalita zároveň predstavuje prírodnú rezerváciu. Lokalita je dostupná po turistickej značke z Uhrovca, avšak prísť sem môžete aj autom. Vďaka tomu je Jankov vŕšok vhodný na návštevu aj pre najmenšie deti.
Ako sa dostať na Jankov vŕšok
Lokalita Jankovho vŕšku sa nachádza východne od obce Uhrovec v južnej časti Strážovských vrchov. Miesto je dobre dostupné z oblasti Hornej Nitry, z miest ako sú Bánovce nad Bebravou, Partizánske, či Topoľčany. Pomerne dobre sa sem dá dopraviť aj z Prievidze.
Na Jankov vŕšok môžete vyraziť pešo, ideálne z obce Uhrovec po červenej turistickej značke. Dostanete sa sem za zhruba 40 minút. Prísť sem však môžete aj autom. Cesta sem je síce na viacerých miestach točitejšia, nie je to však nič hrozné. Na vrchole sa dá potom parkovať neďaleko pamätníka, prípadne pred hotelom Partizán.
Prehliadka lokality
Lokalitu Jankovho vŕšku môžeme rozdeliť na dve časti. Prvú časť zaberá relatívne monumentálny pamätník, resp. mohyla. Jedná sa o upravený pietny areál, kde okrem mohyly, ktorá je obkolesená akýmsi valom, nájdete i ďalší menší pamätník a zopár hrobov. Poniže mohyly sa potom rozkladá areál prírodného amfiteátra s pódiom a lavičkami.
Druhá časť Jankovho vŕšku je skôr rekreačného charakteru. Miestu dominuje hotel Partizán s reštauráciou, vedľa ktorého je ešte jedno ubytovacie zariadenie. Je tu tiež zopár preliezok. Pri parkovisku tu ešte natrafíte na pôvodne partizánske bunkre.
V oblasti Jankovho vŕšku je viacero chodníkov. My sme sa napríklad prešli smerom na Holý vrch. Jedná sa o fajn prechádzku s niekoľkými stúpaniami. Na trase sa nachádza i niekoľko výhľadových miest. Čo sa týka výhľadov v rámci Jankovho vŕšku tak tie sú z oblasti mohyly, no sú sčasti limitované korunami stromov okolitého lesa. Uvidíte však aspoň na vrcholové partie blízkych pahorkov Strážovských vrchov.
Pamätnik SNP
Na Jankovom vŕšku sa nachádza pamätník v podobe mohyly s pylónom, venovaný padlým partizánom v SNP. Počas 2. svetovej vojny tu pôsobila partizánska brigáda Jána Žižku, pod vedením plukovníka Teodora Pólu. Pamätník sa začal budovať v roku 1946 a dostavaný bol v roku 1951, keď sa tu konali prvé oslavy SNP.
Pamätník je obkolesený štvorcovým valom, ktorý je z vonkajšej strany vyložený kameňmi. Naprieč valom vedú z každej strany schody, ktorými sa dostanete k pamätníku. Nachádzajú sa tu tiež udržiavané hroby partizánov a symbolický cintorín s hrobmi bojovníkov a organizátorov SNP. V smere na amfiteáter sa potom nachádza viacero kamenných tabúľ s rôznymi vyobrazeniami a nápismi.
Kultúrne akcie
Na Jankovom vŕšku sa pravidelne konajú oslavy Slovenského národného povstania, ktoré sú spojené s rekonštrukciou bojov z obdobia 2. svetovej vojny. Konajú sa tu tiež konať motoristické preteky do vrchu, ktoré sú súčasťou kalendára FIA (Svetová automobilová federácia) – Majstrovstvá zóny strednej Európy. Na mieste sa tiež organizujú koncerty, či iné kultúrno-spoločenské akcie.
Prírodná rezervácia Jankov vŕšok
Jankov vŕšok v súčasnosti predstavuje prírodnú rezerváciu, ktorá tu bola vyhlásená v roku 1993. Rozloha prírodnej rezervácie je 103,42 ha. Chránené sú tu lesné porasty s lesostepnými spoločenstvami. Vyskytuje sa tu tiež viacero vzácnych druhov rastlín a živočíchov.
Otváracie hodiny a vstupné
Jankov vŕšok je prístupný pre verejnosť bez obmedzení a poplatkov. Neplatí sa ani za parkovanie. Spoplatnené však môžu byť kultúrno-spoločenské akcie, ktoré sa tu zvyknú konať.