Netradičnou atrakciou medzi Hozelcom a Gánovcami je minerálny prameň, ktorý na povrch vyviera v podobe gejzíru, obkoleseného menším jazierkom. Lokalita je skôr známa medzi domácimi, ktorí sa sem chodia osviežiť a okúpať. Klasických turistov tu zväčša nenájdete, v tomto smere to zatiaľ ešte nie je veľká masovka. V okolí sa nachádza ešte niekoľko zaujímavostí, takže výlet sem určite stojí za to.
História gejzíru pri Hozelci siaha do roku 1977, keď tu bol v rámci hydrologického prieskumu minerálnych vôd v oblasti Gánoviec vyvrtaný 110 m hlboký vrt. Voda z vrtu sa na povrch dostáva prostredníctvom pravidelných erupcií, vďaka vysokým tlakom, ktoré boli vytvorené akumuláciou oxidu uhličitého. Minerálna voda vychádza z kovovej rúry, ktorá tu bola vybudovaná. Erupcie boli počas našej návštevy zhruba každú hodinu a pol. Samotná erupcia potom trvá niekoľko desiatok minút. Podobných vrtov by malo byť okolo viacero, len tie sú zväčša uzavreté a takto aktívny (v podobe gejzíru) je len tento. Obďaleč sa však nachádza prameň Hozelčanka, či Kvašnica.
Okolo Gejzíru Hozelec sa vďaka vyzrážaniu minerálnej vody vytvorila menšia travertínova plošina s jazierkom. Jazierko nie je hlboké, azda tak maximálne po kolená a preto je vhodné aj pre menšie deti. Veľa ľudí sa však do neho nezmestí, keďže má v priemere len niekoľko metrov. Ľudia si tu často nechávajú striekať vodu na chrbát, keďže sa jedná o príjemnú masáž. Pár krát sme tu zažili i slušný „nátresk“ ľudí, keďže sem prišlo niekoľko skupiniek, prevažne z Gánoviec. Niektorí preto išli k neďalekej travertínovej kope Biela skala, kde je tiež menšie jazierko (hoci bez gejzíru). Pri jazierku sa ešte nachádza lavička a smetný kôš. Tie boli vybudované zrejme nedávno, keďže pri našej poslednej návšteve sa tu nič z toho nenachádzalo.
Gejzír Hozelec sa oplatí spojiť s návštevou už spomínanej Bielej skaly. Jedná sa o niekoľko metrov vysokú travertínovú kopu z ktorej vyteká prameň, ktorý vytvára neďaleko nej menšie jazierko. V okolí Gejzíru Hozelec je potom ešte niekoľko prameňov, jeden je napríklad hneď za Gánovcami po ceste ku gejzíru (Hozelčanka). Ďalší je potom kúsok ďalej, smerom na juhovýchod (Kvašnica). V Gánovciach sa potom nachádzajú menšie kúpele a zaujímavosť v podobe Geoparku Neandertal. Geopark však momentálne (2022) dosť chátra a viac menej, ak sa s tým nič nespraví, nebude mať zmysel sem chodiť.
Ako sa dostať ku Gejzíru Hozelec
Najlepšia dostupnosť gejzíru je z obce Gánovce. Ak ste prišli autom, tak nejaké parkovacie miesta sú pri obecnom úrade. Ideálne je však prísť autom až na najvýchodnejší okraj obce kde môžete nechať auto odparkované na okraji cesty. To, že ste správne poznáte podľa závory, ktorá sa nachádza na konci betónovej cesty. Za závorou je širšia nespevnená cesta, ktorá vás po pár minútach chôdze privedie k samotnému gejzíru. Po ceste narazíte ešte na jeden prameň (minerálny prameň Hozelčanka), ktorý sa nachádza na začiatku po pravej strane. Je tu i tabuľa s oznamom, že sa nachádzate na území Európskeho významu – Gánovské Slaniská.
Náročnosť
Návšteva Gejzíru Hozelec, prípadne okolitých zaujímavostí je vhodná pre celú rodinu aj s malými deťmi. Trasa sem z Gánoviec je nenáročná, v podstate sa sem dostanete aj s detským kočiarom, ak vám nevadí, že v závere pôjdete po nespevnenej ceste.
Otváracie hodiny a vstupné
Gejzír Hozelec je prístupný celoročne, bez obmedzení. Ak si ho chcete čo najviac užiť, treba si akurát počkať na moment, keď začne striekať vodu. Počas našej návštevy napríklad začal chrliť vodu o cca 16:50 a potom cca o 18:15.