Vojenský cintorín príslušníkov Červenej armády v Štúrove patrí medzi najväčšie vojnové cintoríny na Slovensku. Na cintoríne je pochovaných vyše 5000 sovietskych vojakov. Cintorín sa oplatí navštíviť ak sa v meste nachádzate, keďže sa nachádza priamo v centre. Jeho návšteva tiež nezaberie príliš veľa času. Môžte tu minútou ticha vzdať hold vojakom, ktorí v oblasti Štúrova zvádzali kruté boje s nacistickou armádou.

Vojenský cintorín príslušníkov Červenej armády - Štúrovo

Ako sa dostať k vojenskému cintorínu

Vojenský cintorín príslušníkov Červenej armády leží vedľa mestského cintorína na ulici Svätého Štefana. Obidva cintoríny sú ľahko dostupné z hlavného námestia v Štúrove, z miesta kde začína pešia zóna. Stačí prejsť uličkou smerom na juh a po pár minútach ste pri cintoríne. Na ceste priamo pri cintoríne sa dá i parkovať, no parkovanie je platené.

Prehliadka cintorína

Areál vojenského cintorína príslušníkov Červenej armády nie je príliš rozsiahly, napriek tomu že je tu pochovaných toľko vojakov. Stredom vojenského cintorína prechádza chodník, ktorý je v prvej polovici obklopený množstvom náhrobných kameňov s menami vojakov. Pri niektorých sú i kvety. Našli sme i náhrobný kameň s fotografiou konkrétneho vojaka.

V strede cintorína sa nachádza dizajnovo veľmi zaujímavá socha matky s padlým vojakom. V druhej polovici cintorína lemuje chodník niekoľko podlhovastých tabúľ s menami tisícok padlých vojakov. V závere cintorína, pri ktorej končí chodník sa nachádza ďalšia socha, resp. súsošie s rôznymi vyobrazeniami. V týchto miestach natrafíte i na pravoslávny kríž.

Vojenský cintorín príslušníkov Červenej armády - Štúrovo

O vojenskom cintoríne príslušníkov Červenej armády

Na vojenskom cintoríne je pochovaných 5248 vojakov, príslušníkov Červenej armády, ktorí padli v II. svetovej vojne počas oslobodzovania Štúrova a okolitého regiónu. Cintorín bol založený v roku 1947. Prešiel viacerými rekonštrukciami v rokoch 1965, 1989 – 1994 a v rokoch 2007 – 2009. Súčasnú podobu dostal vojenský cintorín v roku 1994.

Počas rekonštrukcií bolo upravených 8 veľkých spoločných hrobov, 168 hrobových miest s náhrobnými kameňmi. Na cintoríne tiež bola inštalovaná socha s názvom „Smútiaca matka“ a inštalované tiež boli plastiky v zadnej časti cintorína. Autorom sochárskeho diela je akademický sochár Emil Venkov. Vojenský cintorín príslušníkov Červenej armády je v súčasnosti zapísaný v registri národných kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky. Cintorín je v správe mesta Štúrovo.

Vojenský cintorín príslušníkov Červenej armády - Štúrovo

Otváracie hodiny a vstupné

Vojenský cintorín v Štúrove je verejnosti voľne prístupný po celý rok, bez obmedzení a poplatkov.

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Vojenský cintorín príslušníkov Červenej armády
  • Obec / Mesto: Štúrovo
  • Ulica / Lokalita: Svätého Štefana
  • Okres: Nové Zámky
  • Kraj: Nitriansky kraj
  • GPS: 47.79721,18.71974
  • Geomorfologický celok: Podunajská pahorkatina
  • Náročnosť: 1 / 10
  • Aktivita: Kultúra, História
  • Kategórie: Cintoríny, Historické pamiatky, Vojenské objekty a pamiatky