Rozhľadňa a zároveň pamätník na vrchu Vápnik je venovaný maršalovi R.J.Malinovskému, veliteľovi 2. ukrajinskému frontu. Pôvodne pamätník, ktorý v súčasnosti slúži ako rozhľadňa s peknými výhľadmi bol postavený na travertínovej kope, južne od Levíc. Lokalita je vďačná na krátku zastávku, ak prechádzate okolo autom, prípadne si sem môžete spraviť peší výlet z Levíc, alebo neďalekej obce Mýtne Ludany.
Ako sa dostať k rozhľadni / pamätníku
Rozhľadňa maršala Milinovského sa rozkladá na vrchole s názvom Vápnik, ktorý leží medzi mestom Levice a obcou Mýtne Ludany v Nitrianskom kraji. Najpraktickejší prístup sem je autom z obce Mýtne Ludany, ktorým sa dostanete až do areálu v okolí pamätníka. Môžete tu nechať odparkované auto.
Prísť sem však môžete aj pešo, prípadne na bicykli. Možno praktickejší je výlet na bicykli, keďže tade prechádza cyklotrasa z Levíc. Po nej sem prídete aj pešo z mesta, za zhruba 1,5 – 2 hodiny. Z obce Mýtne Ludany sa sem dostanete po rovnakej trase ako chodia autá. Touto trasou sa môžete vybrať aj pešo, prípadne zvoliť variant z južnej strany naprieč vinohradmi po štrkovej ceste.
Areál v okolí rozhľadne / pamätníka
Rozhľadňa je situovaná na kopci, ktorého vrcholová plošina je odlesnená. Je tu pomerne dosť miesta a tak tu boli inštalované rôzne turistické doplnky v podobe lavičiek, ohniska, informačnej tabule a potešila tiež prítomnosť odpadkových košov. Okrem betónového pamätníka, vrcholu dominuje červeno-biely vysielač.
Pamätník maršala Radiona Jakovleviča Malinovského na Vápniku
Pamätník na Vápniku je venovaný padlým vojakom v 2. svetovej vojne a tiež maršalovi R.J.Malinovskému, ktorý bol v tom čase veliteľom 2. Ukrajinského frontu. Vďaka vhodným pozorovacím podmienkam, pripravoval a riadil z týchto miest oslobodzovacie vojenské operácie.
Bola tu v tom čase zriadená štábna pozorovateľňa, ktorú maršal R.J.Malinovskij viac krát navštívil. Miesto tak zohralo významnú úlohu počas Bratislavsko-Brnianskej vojenskej operácie, vďaka ktorej boli oslobodené rozsiahle územia juhozápadného Slovenska, vrátane hlavného mesta Bratislavy.
Na základe týchto historických skutočností a na pripomienku všetkých vojakov, ktorý padli za našu slobodu, tu bol vládnymi a spoločenskými orgánmi iniciovaný a postavený pamätník. Pamätník má symbolizovať štábnu pozorovateľňu a neskôr dostala aj názov „Pozorovateľňa R.J.Malinovského“. Architektonický zámer spracoval Ing. arch Štefan Sojka. Pamätník bol slávnostne odhalený v roku 1960 – počas 15. výročia zahájenia Bratislavsko-Brnianskej operácie.
Do súčasnej podoby bol pamätník obnovený vďaka občianskemu združeniu, ktoré bolo založené v roku 2013. Jeho účelom bola obnova pamätníka a revitalizácia lokality, aby mohla byť využívaná obyvateľmi Levíc a okolitých obcí. Verejnosti bol obnovený pamätník opäť sprístupnený 8. mája v roku 2015.
Rozhľadňa na Vápniku + výhľady
V súčasnosti pre turistov predstavuje pamätník R.J Malinovského skôr rozhľadňu s atraktívnymi výhľadmi do okolia. Rozhľadňa má výšku 9 metrov. Na vyhliadku sa dostanete po 41 schodoch, v strede osadených zábradlím. Vyhliadka nie je príliš veľká a tak ak sa tu vyskytnú masy ľudí je lepšie si chvíľu počkať. V čase našej návštevy viala na vyhliadke slovenská a sovietska vlajka.
Výhľady z rozhľadne sú na všetky svetové strany a sú ďaleké, keďže v blízkosti sa nenachádzajú žiadne vysoké kopce. Veľmi dobre z tade uvidíte na rozsiahle oblasti východnej časti Podunajskej nížiny. Pri pohľade na sever zas uvidíte na južné časti Štiavnických vrchov.
Západným smerom badať tiež vrcholky pohoria Tribeč. Z vyhliadky dobre vidno na mesto Levice a okolité dedinky. Zaujme tiež pohľad na atómovú elektráreň Mochovce, z ktorej si dozaista všimnete mohutné komíny, z ktorých vychádza para.
Vrch Vápnik (Šiklóš)
Objekt pamätníka sa nachádza na vrchu Vápnik v nadmorskej výške 2744 metrov. Vápnik je často, najmä medzi miestnymi nazývaný aj ako vrch Šiklóš. Jedná sa o travertínovú kopu, ktorá geomorfologicky patrí do Podunajskej pahorkatiny, konkrétne do podcelku Ipeľskej pahorkatiny. V súčasnosti patrí Vápnik k najväčším vyhasnutým travertínovým kopám na Slovensku. Jeho vznik súvisí s výverom mineralizovaných vôd, vystupujúcich z veľkej hĺbky, pozdĺž tektonických zlomov.
V minulosti sa v oblasti Vápnika ťažil travertín, ktorý sa využíval ako dekoračný kameň. Hexagonálny kalcit, známy pod obchodným názvom „Levický Zlatý Ónyx“ však nepochádza priamo z tejto lokality, ale z ložiska, situovaného približne 1km SSZ od Vápnika.
Otváracie hodiny a vstupné
Rozhľadňa a areál na vrchu Vápnik sú sprístupnené bez obmedzení, počas celého roka. Za vstup sa neplatí.