Turniansky hrad je zrúcanina hradu z 14. storočia, ktorá sa nachádza neďaleko obce Turňa nad Bodvou, len kúsok od maďarských hraníc. Tento starodávny hrad stojí na vrchole krasovej hory, ktorá tvorí juhovýchodný výbežok Zádielskej planiny v Slovenskom krase. Zaujímavé je, že je oddelený od masívu planiny morfologicky výrazným sedlom a plynulo sa ponára do sedimentov úžasnej Turnianskej kotliny. Predtým, než sa z hradu stala ruina, bol Turniansky hrad významným centrom Turnianskeho komitátu a sídlom stolice.
Výnimočný areál, ktorým sa chváli táto lokalita, má v jeho jadre hranolovú vežu, ktorá tvorí jeho najstaršiu časť. Pôvodne bol k nej prístup iba z výšky prvého poschodia a mala vlastné opevnenie. V roku 1357 prešiel hrad rozsiahlymi gotickými úpravami, ktoré mu pridali nový palác umiestnený na severnej strane veže. Tento palác bol pravdepodobne spojený s jeho predchodcom. Mladší palác sa však nachádzal na východnej strane nádvoria.
Počas obdobia renesančnej prestavby boli na juhozápadnej strane postavené dve bašty a delová bašta, ktoré chránili hrad pred nepriateľmi. Pravdepodobne z tohto obdobia pochádza aj mohutný severozápadný bastión, ktorý sa stal veľkou prekážkou pre každého, kto si chcel na hrad vynútiť prístup.
Do dnešných čias sa z hradu zachovali vysoké múry, hranolová veža a pozostatky pôvodných priestorov. Zdá sa, že čas spolu s nepriateľmi sa postarali o to, aby sa klenby a architektonické detaily vytratili, no napriek tomu sa zachovala pekná nohavicová strieľňa a cesta, ktorou bol hrad v minulosti sprístupnený. Pri pohľade na severozápadný hrebeň a južnú stranu hradného vrchu možno vidieť pozostatky pôvodnej vozovej prístupovej cesty. Do wettersteinského vápenca boli vtlačené koľaje mechanického a korózneho pôvodu, ktoré svedčia o búrlivej minulosti tohto historického miesta.
Zrúcanina Turnianskeho hradu je voľne prístupná.