Prírodná pamiatka Hatinská jaskyňa je verejnosti voľne prístupná jaskyňa, ležiaca neďaleko obcí Debraď a Jasov v Košickej kotline. Jaskyňa je dobre dostupná, ak sa k nej vyberiete autom. Počas návštevy môžete nazrieť do jej útrob. Jaskyňa je relatívne krátka a tak jej obhliadka nezaberie veľa času. Návštevu jaskyne odporúčame ak náhodou prechádzate okolo. Prísť sem však z väčšej vzdialenosti len kvôli jaskyni sa moc neoplatí.
Ako sa dostať k Hatinskej jaskyni
Hatinská jaskyňa leží neďaleko cesty, ktorá vedie do obce Debraď, či už smerom z Jasova, alebo Moldavy nad Bodvou. Nachádza sa na okraji lúky v mieste so skalnými výbežkami. Vchod do jaskyne sa nachádza v jednej zo skál. Tie sú mimochodom skryté v hustejšom lesnom poraste a tak miesto nie je moc dobre vidno od cesty.
K jaskyni sa najlepšie dostanete ak máte auto alebo bicykel z miesta s názvom Hatiny. Jedná sa o časť obce Debraď. Zhruba 500 metrov za železničným priecestím v smere do obce Debraď je po pravej strane bočná cesta vedúca naprieč lúkou. V týchto miestach môžete nechať auto a následne sa vydať naprieč lúkou pešo k jaskyni. S terénnym autom by ste sa možno dostali až k nej, no my sme to radšej neskúšali, keďže v čase našej návštevy bola lúka mierne podmáčaná. Hatinská jaskyňa sa potom nachádza na konci lúky len pár desiatok metrov za hranicou lesa.
Pri Hatinskej jaskyni
Okolie Hatinskej jaskyne je mierne zarastené, čo nás však mrzelo viac boli odpadky. Na tie sme narazili pred jaskyňou, ale i v samotnej jaskyni, čo dosť kazilo dojem z miesta. Pred vstupom do jaskyne sa nachádza ceduľa s oznamom, že sa nachádzate pri prírodnej pamiatke. Z tabule sa dočítate pár viet o jaskyni.
Pri vchode do jaskyne je provizórna lavička a vo vnútri sme našli ohnisko. Pravdepodobne tu však opekanie povolené nie je, keďže sa nachádzate na území prírodnej pamiatky. Na sedenie môžete mimochodom využiť aj niekoľko väčších drevených polien, ktoré sú pred vchodom.
Čo sa týka prehliadky Hatinskej jaskyne, tak tej dominuje najmä jedna chodba, ktorá sa od vchodu zužuje a znižuje. Nás tiež zaujalo okno, ktoré sa nachádza nad vstupným portálom. Jaskyňa bohužiaľ nemá žiadnu výzdobu. Jej prehliadku absolvujete pomerne rýchlo.
O Hatinskej jaskyni
Územie Hatinskej jaskyne bolo v roku 1994 vyhlásené za prírodnú pamiatku, pod správou príspevkovej organizácie Správa slovenských jaskýň. Vchod do jaskyne sa nachádza v okrajových skalách, na pravej strane údolia rieky Bodva.
Vstupný portál do jaskyne má tvar trojuholníka s rozmermi 4,5 x 2 metre. Je orientovaný na východ. Dĺžka jaskyne je 30 metrov. Hatinská jaskyňa predstavuje fluvikrasovú jaskyňu, ktorá bola vytvorená vo wettersteinských lagunárnych vápencoch.
Otváracie hodiny a vstupné
Hatinská jaskyňa je prístupná pre verejnosť bez obmedzení, počas celého roka. Za vstup sa neplatí.