Lurdská jaskyňa Gabriely Szapáryovej na Hlbokej ceste v Bratislave spolu s neďalekou kalváriou je obľúbeným pútnickým miestom veriacich nielen z Bratislavy. Lokalita je okrem lurdskej jaskyne, typická ďakovnými tabuľkami, ktorých tu je vyše 4000. Pekne upravený areál je vďačným miestom na spirituálne rozjímanie.
Ako sa dostať k Lurdskej jaskyni
Lurdská jaskyňa sa nachádza na Hlbokej ceste na severnejšom okraji Starého Mesta v Bratislave. Miesto je dobré dostupné napríklad od železničnej stanice z východu, či od Horského parku zo západu. Ak sa nachádzate niekde v centre mesta, najpraktickejšie je sa priviezť MHDčkou na zastávku „Pod stanicou“. Za ňou sa už nachádza Hlboká cesta. Tú poznáte podľa toho, že z veľkej časti vedie do strmejšieho kopca a v závere cez užšiu zalesnenejšiu dolinu. Lurdská jaskyňa sa nachádza tesne pod jej vrcholom.
V prípade, že sa sem vyberiete od Horského praku, tak stačí sa dopraviť ku Kostolu Panny Márie Snežnej, ktorý patrí medzi väčšie dominanty tejto oblasti. Miesto poznáte aj podľa prítomnosti obľúbenej krčmy Funus s terasou, ktorá má vstup oproti kostolu. Lurdská jaskyňa Gabriely Szapáryovej sa nachádza hneď za kostolom.
Prehliadka areálu Lurdskej jaskyne
Areál Lurdskej jaskyne predstavuje akúsi oázu pokoja uprostred ruchu veľkomesta. Lokalita je obkolesená zeleňou a niekoľko metrov vysokými svahmi. V strede je jedno väčšie priestranstvo, na konci ktorého je vo svahu jaskynka so soškou Panny Márie. Pred jaskynkou je niekoľko radov lavíc.
Niektoré časti svahov sú obohnané „múrom“, ktorý pozostáva z množstva ďakovných tabuliek. Uprostred areálu je menšia záhradka so studňou a dreveným krížom. Z boku areálu sa dá vyjsť po schodoch na vyššie poschodie. Je tu zaujímavá chodbička, ktorá je tvorená ďalšími ďakovnými tabuľkami. Tu natrafíte i na menší oltár s krížom. Ak by ste ďalej pokračovali po schodoch, dostanete sa až pred Kostol Panny Márie Snežnej.
Pred vstupom do areálu zo spodnej časti je bránka, pri ktorej sa nachádza infopanel z ktorého sa dočítate zaujímave informácie o mieste, prípadne o neďalekej kalvárii. Miesto si pozriete pomerne rýchlo, oplatí sa tu však na chvíľu posedieť a meditovať, prípadne si prečítať niektoré ďakovné tabuľky.
O Lurdskej jaskyni
V minulosti sa na mieste Lurdskej jaskyne na Hlbokej ceste nachádzal kameňolom. Ťažil sa tu kameň, ktorý sa využíval ako materiál na stavby v blízkom, ale i vzdialenejšom okolí. V roku 1892, na podnet grófky Gabriely Szapáryovej bola v areáli kameňolomu vybudovaná lurdská jaskyňa.
Miesto za pomoci bratislavských veriacich bolo upravené a do výklenku jaskyne bola umiestnená socha Panny Márie Lurdskej. Sochu zakúpili a darovali dievčatá a robotníčky z bratislavskej textilnej továrne. Jaskyňa bola posvätená 15.9.1892. Pomerne rýchlo sa stala obľúbeným cieľom mariánskych ctiteľov.
Socha v lurdskej jaskyni bola v roku 1946 nahradená novou. Tá bola vytesaná z bieleho carrarského mramoru. Sochu podľa predlohy vytesal z mramoru slovenský akademický sochár majster Fraňo Gibala. Vysvätená bola 1.5.1946 biskupom Dr. Michalom Buzalkom.
Areál Lurdskej jaskyne na Hlbokej ceste je upravený v štýle lesoparku s využitím pôvodných drevín zarasteného kameňolomu. Najstarším a najkrajším zachovaným stromom z pôvodných čias je solitérny javor mliečny, stojaci vpredu vľavo.
Zaujímavosťou tejto oblasti je, že ešte pred vznikom Lurdskej jaskyne bola v roku 1713 v týchto miestach postavená malá kaplnka s kamennou sochou Madony. Postavil ju bratislavský mešťan Ján Juraj Lauermann ako vďaku za záchranu jeho rodiny počas moru, ktorý v Bratislave vyčíňal v rokoch 1712 – 1714. Neďaleko tejto kaplnky bola v roku 1824 vybudovaná ďalšia, väčšia kaplnka, podľa projektu Ignáca Feiglera. Zasvätená bola Panne Márie Snežnej. Na jej mieste bol v roku 1943 – 1948 vybudovaný kostol, ktorý sa nachádza nad lurdskou jaskyňou.
Ďakovné tabule
Lurdská jaskyňa na Hlbokej ceste je charakteristická hlavne svojimi ďakovnými tabuľami. Tých je tu od vzniku jaskyne niečo cez 4200. Veriaci v nich prejavujú úctu a vďaku, či prosby Panne Márii. Tabuľky sú v rôznych jazykoch. Prvé tabuľky pochádzajú z konca 19. storočia a sú písané najmä po nemecky. Najstaršia tabuľka je zrejme od samotnej grófky Szapáryovej, ktorá tu bola umiestnená v roku 1892.
Otváracie hodiny a vstupné
Lurdská jaskyňa na Hlbokej ceste je otvorená po celý rok, bez obmedzení. Za vstup sa neplatí.