Nie je zrejme Slováka, ktorý by nepoznal Bratislavský hrad. Táto majestátna stavba sa pýši takmer na každej pohľadnici či fotke z nášho hlavného mesta. Menej je už však tých, ktorý hrad aj reálne navštívili, avšak jeho návšteva skutočne stojí za to, preto si pri najbližšej návšteve nášho hlavného mesta naň nájdite čas.
Pomenovanie Bratislavský hrad zastrešuje celý komplex, ktorý sa skladá z hlavného paláca, záhrady a ďalších budov. V minulosti sa na tomto mieste nachádzal dokonca aj cintorín a kostol. Hrad je pre verejnosť prístupný po celý rok.
Z historického hľadiska je Bratislavský hrad taktiež unikátny. Prvá písomná zmienka o ňom pochádza z roku 907. Bratislava bola istý čas korunovačným mestom Uhorska, v ktorom zasadal Uhorský snem a sídlil tu aj panovník. V roku 1811 hrad vyhorel a až na 140 rokov sa stal ruinou. V roku 1953 sa však, našťastie, začal rekonštruovať. Druhá rekonštrukcia potom nastala v roku 2008.
Ako iste viete, dnes má hrad podobu štvorca so štyrmi vežičkami. Je takmer celý biely a spomínané veže sú červené. Postavený bol v gotickom štýle a dnes sa v ňom skrýva predovšetkým historické múzeum, v ktorom môžete vidieť pozostatky vývinu našej spoločnosti od stredoveku až po súčasnosť. Konajú sa tu tak isto tematicky rôznorodé výstavy.
Súčasťou prehliadky je aj spomínaný interiér, v ktorom okrem iného uvidíte prepychové schodisko z čias Márie Terézie až na vrchol Korunnej veže s krásnym výhľadom. V skutočnosti je však len jedna zo štyroch vežičiek plnohodnotnou stavbou – ostatné postavili na streche tak, aby vytvárali symetrický dojem.
Dostupnosť
Bratislavský hrad sa nachádza v samom srdci Bratislavy len niekoľko minút pešo od historického starého mesta a je jednou z najznámejších pamiatok z celého Slovenska. Pritom vôbec nie je komplikované dostať sa k nemu, pretože sa nachádza v nadmorskej výške len 152 metrov a 80 metrov nad Dunajom. Výšľap naň z centra mesta zvládnu aj staršie ročníky.
V porovnaní s inými slovenskými hradmi tu skutočne nie je potrebné prekonávať žiadne zložité prekážky. Ak sa však nechcete prechádzať, môžete využiť aj MHD, pričom zastávka je priamo pri hrade. Autom sa dá taktiež dostať až priamo k hradu (pri hrade sa nachádza podzemná parkovacia garáž). Z praktického hľadiska je však najideálnejšie prísť sem pešo z mesta.
Na hrade
Hrad je otvorený počas celého roka. Ak ho však chcete vidieť aj zvnútra, je potrebné zaplatiť vstupné. Samotné hradné nádvorie priamo pred Bratislavským hradom je otvorené aj vo večerných hodinách. Z nádvoria získate nádherný výhľad na blízke sídlisko Petržalka, tiež rieku Dunaj až po Most SNP. Ak je počasie ideálne, je z neho dokonca vidieť až na Alpy do Rakúska ktoré sú vzdialené viac ako 100 kilometrov.
Do exteriérov hradu a záhrady sa dostanete úplne zadarmo, pretože platiť treba iba vstup do interiéru hradu. Aj práve preto je toto miesto krásnym tipom na prechádzku či západ slnka, napríklad počas letných mesiacov.
Zaujímavosti o Bratislavskom hrade
Poďme si však povedať o hrade aj niekoľko zaujímavostí, ktoré ste možno ani netušili. Okrem toho, že je jedným zo symbolov hlavného mesta, je aj jedným z našich oficiálnych reprezentatívnych priestorov, v ktorom sa konajú mnohé dôležité politické udalosti. Historicky najvzácnejším predmetom, ktorý sa podarilo nájsť počas archeologických prác, bol medailón manželky Marca Aurélia. Ten zároveň dokazuje, že sa na tomto mieste v minulosti pohybovali už Rimania, ktorí ho zrejme taktiež osídľovali.
V Bratislave bola dokonca v minulosti korunová aj Mária Terézia a tento veľký deň sa konal práve na Bratislavskom hrade. Od roku 1608 do roku 1784 sa v hrade ukrývali oficiálne korunovačné klenoty. Hlavná klenotnica sa nachádzala práve v jedinej originálnej veži.
O tom, že Bratislavský hrad má v slovenskej histórii svoje miesto, netreba skutočne pochybovať. Viete, že ho nájdete okrem iného aj na našej 50-centovej minci?