Biely kríž predstavuje jednu z najvýznamnejších turistických križovatiek v Malých Karpatoch. Biely kríž je aj názov tunajšej horárne (kedysi U Kocmundu, podľa miestneho horára Štefana Kocmunda), ktorá bola nedávno zrekonštruovaná. V súčasnosti sa Biely kríž teší mimoriadnej popularite, či už medzi turistami, alebo cyklistami. Niet sa čo čudovať, keďže lokalita okrem výbornej polohy ponúka vo vybudovaných zariadeniach aj možnosti občerstvenia, či dokonca ubytovania.
Poloha
Lokalita Bieleho kríža sa rozkladá na rozhraní Svätého Jura, bratislavskej Rače a Borinky. Územím spadá pod Svätý Jur, čo je atraktívne malokarpatské mestečko, známe svojou vinárskou tradíciou. V rámci Malých Karpát leží Biely kríž v južnejšej časti. Na okraj pohoria je to, či už západným, alebo východným smerom zhruba rovnako. Prísť sem preto môžete pohodlne smerom zo Záhoria (Stupava, Borinka, Záhorská Bystrica), prípadne západného predhoria Malých Karpát (Svätý Jur, Rača).
Z kade sa vybrať na Biely kríž
Výlet na Biely kríž môžete podstúpiť z množstva východiskových bodov. Obľúbené sú trasy z Rače, Svätého Jura, či neďalekej Borinky. Vybrať sa sem môžete bez problémov pešo, alebo na bicykli. Trás a cyklotrás je v okolí neúrekom a tak si budete môcť výlet nakombinovať podľa potreby.
Najkratšia výstupová trasa na Biely kríž je z Borinky z lokality Pod Dračím Hrádkom (do 1 hodiny). O niečo dlhšie trasy na Biely kríž, zväčša nad 1 hodinu, vedú z Rače (Rača, námestie a Rača, Amfiteáter) a Svätého Jura. Netradičnou alternatívou môže byť trasa cez Sakrakopec z konca Rače, resp. od Pustého kostolíka pri Jurskom Šúre.
Na Bielom kríži
Biely kríž je veľmi obľúbeným miestom, takže prvé čo si tu všimnete je množstvo cyklistov, ktorí si tu zvyknú robiť oddychovú prestávku počas cyklotúr v rámci pohoria. Je to zjavné najmä počas pekných voľných dní, prípadne počas prázdnin. Typickou dominantou miesta je nedávno zrekonštruovaná Horáreň Biely kríž a Horská chata Klinec. Nachádza sa tu ešte niekoľko chatiek a bufet – Občerstvenie u Kocmundu. Hneď vedľa občerstvenia je socha bieleho kríža, schovaná pod majestátnymi stromami.
Na Bielom kríži je dostatočne priestorná lúka, na ktorej sa dá dobre rozložiť, prípadne piknikovať. Je tu i viacero lavičiek a možností, kde si sadnúť. Pár krát sme tu však boli v čase, keď kvôli množstve ľudí nebolo kde si sadnúť a tak sme ostali rozvalení na lúke, čo nám až tak neprekážalo. Pred tieňom sa tu mimochodom dá schovať v niekoľkých altánkoch, viacero posedení je krytých slnečníkmi.
Zaujímavosti v okolí Bieleho kríža
Ak ste už na Bielom kríži v okolí je viacero miest, ktoré môžete navštíviť. Hneď za Bielym krížom sa napríklad nachádza prameň Vydrice. Jedná sa o významnejšiu riečku tejto časti Malých Karpát. Kúsok severnejšie je potom prírodná rezervácia Jurské jazero, čo je menšie horské rašelinisko. Ak by ste sa vybrali východným smerom po zelenej turistickej značke, narazíte na miesto s názvom Sakrakopec. Jedná sa o menší vrchol, kde došlo k najväčšej leteckej tragédii niekdajšieho Československa. 24.11.1966 sa tu zrútilo bulharské lietadlo. Pri nešťastí zahynulo všetkých 82 ľudí. Pekným oddychovým miestom je neďaleká Brezová lúka s prístreškom a prameňom.
Otváracie hodiny a vstupné
Biely kríž je prístupný počas celého roka. Za vstup sa neplatí. Čo sa týka ubytovania v miestnej horárni, prípadne otváracích hodín ohľadom občerstvenia, odporúčame pozrieť si webové stránky jednotlivých zariadení.