Rozhľadňa na vrchu Bobovec je vzhľadovo netradičná a vcelku dobre dostupná vyhliadková veža, ktorá sa týči na jednom z kopcov, južne od obce Stará Bystrica. Rozhľadňa zaujme svojím vzhľadom, pripomínajúcim stredovekú, ba až rozprávkovú vežičku. Z jej vyhliadky sú potom dobré výhľady na okolitú krajinu.
Poloha
Rozhľadňu na Bobovci nájdeme na Kysuciach, na hrebeni masívu Nocľahy v strednej časti Kysuckej vrchoviny. Nachádza sa na vrchu Bobovec v nadmorskej výške 723 metrov. Severne od nej sa rozkladá obec Stará Bystrica, známa najmä Slovenským orlojom. V rámci Kysúc má rozhľadňa dobrú polohu, keďže sa nachádza neďaleko hlavnej cesty, ktorá spája mestá ako Čadca a Krásno nad Kysucou spolu s oravským regiónom. V rámci Slovenska je však miesto trocha odľahlejšie, keďže sa nachádza mimo tých najhlavnejších dopravných ťahov. Ak už sa však dostanete do Starej Bystrice, rozhľadňa je dobre dostupná.
Z kade vyraziť na rozhľadňu na vrchu Bobovec
Najrýchlejšie sa na rozhľadňu dostanete buď z obce Stará Bystrica, prípadne z oblasti s názvom Slezákovci. Nachádza sa tu občerstvenie s ihriskom a možnosťou zaparkovať auto na opustenej rozsiahlejšej ploche kúsok od občerstvenia.
Či už sa na rozhľadňu vyberiete z obce, či od spomínanej osady, v oboch prípadoch by vám výstup mal zabrať podobne veľa času (cca 40 – 60 minút). V prípade, že sa vyberiete na rozhľadňu z lokality Slezákovci, budete si môcť vybrať dva varianty výstupu k rozhľadni, prípadne si spraviť okružný výlet.
Trasa z osady Slezákovci na rozhľadňu na vrchu Bobovec
My sme absolvovali výlet na rozhľadňu na Bobovci z lokality Slezákovci, konkrétne od bufetu Slezáčik. Kúsok od bufetu, smerom k hlavnej ceste pri potoku Bystrica sa nachádza rozsiahlejšia štrková plocha, ktorá dobre poslúži ako parkovisko. Z tade sa k rozhľadni treba vybrať po žltej turisticky značke. Najprv prejdete okolo bufetu, kde je mimochodom i možnosť posedenia a detské ihrisko. Za ním sa nachádza prvé rázcestie s názvom Slezákovci, kaplnka. Tu sa budete môcť rozhodnúť, akým výstupovým variantom sa na rozhľadňu na Bobovci vyberiete.
Kratší variant je pokračovať ďalej popri potoku, až sa dostanete k rázcestníku Pod Bobovcom a z tade pôjdete prudším kopcom až priamo k rozhľadni. Výstup je z tade vcelku strmý, chodník je však dobre priechodný. Problémy môže narobiť len keď je mokro a blato. Vtedy môže byť nepríjemný najmä zostup. Výstup touto trasou sa dá zvládnuť zhruba za 40 – 60 minút, v závislosti od toho, ako ste zdatní v zdolávaní kopcov.
Druhý výstupový variant z rázcestia Slezákovci je, že obídete kopec, na ktorom sa rozhľadňa na Bobovci nachádza z južnej strany a k rozhľadni sa dostanete z východnej strany kopca. Výstup je o čosi zhovievavejší z hľadiska strmosti, keďže strmejších miest je na ceste menej ako pri prvom variante. Výstup je však zdĺhavejší, keďže na rozhľadňu sa v podstate dostanete menšou obchádzkou. Spočiatku prejdete okolo osady Fuskovci, následne sa dostanete na rozsiahlejšie lúky a v závere prejdete do lesa a po hrebeni prídete k samotnej rozhľadni. Výlet zaberie približne 60 – 80 minút.
Náročnosť výstupu
Výstup na rozhľadňu Bobovec nie je extrémne náročný. Vedie však strmým terénom, čo nemusí každému vyhovovať. Za dobrého počasie však ide o dobre schodnú trasu. Chodník môže byť horšie priechodný po dažďoch, alebo keď je námraza, či sneh. Vtedy sa tu môže šmýkať, najmä ak idete dole kopcom. V takýchto prípadoch je preto možno lepšie zvážiť zdĺhavejší výstup, keď obídete kopec s rozhľadňou po južnej strane a dostanete sa k nej z východu. Táto trasa má prijateľnejší sklon, je však zhruba o 20 – 30 minút dlhšia. Na rozhľadňu však bežne chodia i rodiny s deťmi. My sme tu stretli napríklad niekoľko takýchto skupiniek.
Rozhľadňa
Rozhľadňa na vrchu Bobovec vás prekvapí svojím netradičným vzhľadom (ak ju porovnáme so vzhľadom ostatných rozhľadní). Vyzerá ako rozprávková kamenná vežička s drevenou strieškou. Pred rozhľadňou sa nachádza posedenie, kryté strieškou. Našli sme tu i ohnisko. Môžete si tu tiež prečítať nejaké zaujímavosti o rozhľadni na mierne vyblednutom informačnom paneli. V okolí sa potom už nič ďalšie nenachádza.
Do rozhľadne a na jej vyhliadku sa dostanete po betónovom točitom schodisku. Samotná vyhliadka je drevená, krytá drevenou strieškou. Miesta je tu pohodlne tak pre 10 - 12ľudí. Trochu nám tu chýbali výhľadové infopanely, aby sme mali lepší prehľad o tom, na čo sa pozeráme. Vyhliadka ponúka výhľady na všetky svetové strany.
Výhľady
Výhľady z rozhľadne na vrchu Bobovec sú kruhové, z viacerých svetových strán sú však čiastočne prekryté vrcholkami korún stromov okolitého lesa. Tie najzaujímavejšie sú najmä smerom k Starej Bystrici a na jej okolie. Výhľady týmto smerom sú naozaj pekné a poteší aj to, že s pozeráte severným smerom a teda cez deň tu nehrozí, že by vám svietilo slnko do očí.
Z rozhľadne je možné vidieť smerom do Kysuckej vrchoviny a vzdialene potom i na kopce Malej Fatry, Javorníkov a teoreticky i Kysuckých Beskýd. Ako sme sa dočítali z infopanela pod rozhľadňou, údajne by malo byť vidno aj na Lysú Horu v Českej Republike.
Zaujímavosti o rozhľadni na vrchu Bobovec
Rozhľadňa bola postavená v rokoch 2010-2011 z prostriedkov Erópskeho fondu regionálneho rozvoja. Rozhľadňa má výšku 16 metrov. Je vybudovaná z tradičných materiálov, akými sú kameň a drevo. Bola projektovaná na základe návrhu Ing. arch. Stanislava Mikovčáka. Projekt výstavby rozhľadne bol súčasťou projektu „Rozhľaďme sa“, vďaka ktorému sa realizovala obnova a značenie viacerých turistických a cyklistických trás v poľsko-slovenskom pohraničí. Osadilo sa tiež viacero infopanelov a vybodovalo niekoľko odpočívadiel.
Otváracie hodiny a vstupné
Rozhľadňa na vrchu Bobovec je prístupná po celý rok bezplatne, bez obmedzení. Vstup do rozhľadne je síce osadený dverami, no nemáme informácie o ich uzavretí.