Stratenec je rozhľadňa a zároveň vrchol, nachádzajúci sa na hlavnom hrebeni v severnej časti Javorníkov. Nachádza sa tu i pamätník. Miesto je pomerne dobre dostupné a tak predstavuje vhodný tip na nie príliš náročnú turistiku, okorenené peknými výhľadmi z rozhľadne.

Rozhľadňa Stratenec

Z kade vyraziť na Stratenec

Rozhľadňa na Stratenci je dostupná z viacerých smerov, viacerými turistickými trasami rôznej náročnosti. Prísť sem môžete smerom z Považskej Bystrice a Bytče z miest ako sú Ráztoka, Podjavorník, prípadne Štiavnik – Ráztoka. Z tohto smeru je túra najkratšia z Podjavorníka, dá sa zvládnuť za zhruba 1 hodinu.

Ďalšie výstupové možnosti sú potom smerom z Kysúc, od Makova z oblasti Kasární. Prísť sem samozrejme môžete aj z Čiech napríklad od Malých a Veľkých Karlovic, prípadne z Kohútky. Nás najviac zaujala túra z Kasární, keďže neďaleko výstupovej trasy sa dá zbehnúť i na Veľký Javorník, čo je najvyšší vrchol pohoria Javorníky.

Trasa z Kasární na rozhľadňu Stratenec

Kasárne sú menšie rekreačné stredisko pri Makove s lyžiarskym vlekom, viacerými chatkami a so zopár hotelmi. Dostanete sa sem kľukatejšou cestou smerom od Makova, prípadne z Čiech od Veľký Karlovic. Ak sa vám podarí, môžete tu zaparkovať auto niekde pri ceste, prípadne ako to bolo v našom prípade pred jedným z hotelov, keďže na záver výletu sme mali v pláne sa tu aj najesť.

Z Kasární vedie potom na Stratenec žltá a neskôr červená turistická značka. Žltou značkou sa dostanete na hrebeň Javorníkov do Sedla Gežov. V tomto mieste, ak máte čas, si môžete vybehnúť na neďaleký Veľký Javorník, ktorý sa nachádza zhruba 500 – 600 metrov východne po hrebeni. Zo Sedla Gežov potom budete prechádzať už len hrebeňom po červenej turistickej značke, ktorá vás privedie až na Stratenec. Miesto je na mapách označené ako Stratenec, pamätník.

Výlet z Kasární k rozhľadni Stratenec trvá približne 70 – 90 minút. Prekonáte pri tom približne 180 výškových metrov. Trasa je dlhá 4,5 km. Stúpanie je najmä v prvej polovici trasy, keď pôjdete lesom. Akonáhle sa dostanete na hrebeň, tak prevýšenie už nie je veľké, skôr sa tu vyskytuje zopár kopčekov s krátkymi klesaniami a stúpaniami. Výlet zvládnu aj menej zdatní turisti, prípadne aj menšie deti, ktorým nevadia kratšie stúpania a približne 3 hodinový výlet (ak rátame aj cestu späť).

Rozhľadňa Stratenec

Na Stratenci

Na vrchole Stratenec sa nachádzajú dve zaujímavosti. Prvou je menšia drevená rozhľadňa, ktorá o čosi zlepšuje výhľady do okolia. Druhou zaujímavosťou vrcholu je prítomnosť pamätníka v podobe troch rôzne vysokých krížov.

Na vrchole tiež nájdeme posedenie v podobe lavičiek so stolíkmi. Je tu tiež drevený prístrešok, ktorý poskytne ochranu v čase nepriazne počasia. V čase našej návštevy tu bolo i ohnisko s pripraveným drevom na podpal. Či je možné tu oficiálne táboriť však netušíme. Pri prístrešku je potom informačná tabuľa.

Rozhľadňa Stratenec

Rozhľadňa na Stratenci

Drevená rozhľadňa na vrchu Stratenec bola vybudovaná v roku 2008. Mala by byť najvyššie položenou rozhľadňou v Javorníkoch. Rozhľadňa nie je príliš vysoká, odhadom do 10 metrov. Sú však z nej určite lepšie výhľady ako len zo samotného vrcholu.

Na vyhliadku rozhľadne sa dostanete po rebríkových schodoch. V čase našej návštevy boli niektoré schody vykývané. Vyhliadka z rozhľadne nie je príliš priestranná. Pohodlne sa sem možno zmestia 4-5 ľudia. Ak tu bude viacero turistov, tak je lepšie si počkať kým zídu. Vyhliadka je krytá a vcelku dobre chránená.

Rozhľadňa Stratenec

Výhľady z vrcholu a rozhľadne

Vo všeobecnosti sú výhľady z rozhľadne Stratenec vcelku dobré. Výhľady zo Stratenca, resp. z vyhliadky rozhľadne sú najmä smerom na sever a s časti potom na západ aj východ. Uvidíte z tade najmä kopce v Českej republike, i zopár vrchov tejto časti Javorníkov a neďalekej Turzovskej vrchoviny.

V južnom smere vo výhľadoch čiastočne zavadzajú vyrastené stromy, resp. ich koruny, Obmedzene však vidno smerom do Javorníkov a na niektoré pohoria, ako napríklad Súľovské vrchy a Strážovské vrchy.

Rozhľadňa Stratenec

Pamätník Tri kríže

Na vrchole Stratenec nájdeme pamätník s názvom Tri kríže, ktorý bol vybudovaný ako pripomienka oslobodenia prihraničných obcí Svobodovou armádou v roku 1945. Pamätník má tvar 3 zaujímavo dizajnovaných betónových krížov rôznej veľkosti. Najväčší kríž má výšku 4,1 metre. Pamätník Tri kríže bol vybudovaný v roku 1969 a od vtedy sa tu každoročne konajú spoločné stretnutia obyvateľov okolitých okresov zo Slovenska a Čiech.

Rozhľadňa Stratenec

Otváracie hodiny a vstupné

Vrchol aj rozhľadňa Stratenec je prístupná po celý rok, bez obmedzení a poplatkov.

Fotografie

  • Mapa:
  • Názov: Rozhľadňa Stratenec
  • Obec / Mesto: Papradno
  • Ulica / Lokalita: Stratenec
  • Okres: Považská Bystrica
  • Kraj: Trenčiansky kraj
  • GPS: 49.31507,18.33496
  • Geomorfologický celok: Javorníky
  • Náročnosť: 3 / 10
  • Aktivita: Turistika
  • Kategórie: Pomníky a pamätníky, Rozhľadne a vyhliadky, Vrchy a kopce, Výhľady