Mariánska hora patrí medzi najvýznamnejšie pútnické miesta na Slovensku. Jedná sa o vrchol, týčiaci sa nad mestom Levoča, ktorému dominuje Bazilika navštívenia Panny Márie. Areál v oblasti Mariánskej hory je ako stvorený nielen na duchovný oddych, ale i relax v pokojnom prostredí.
Ako sa dostať na Mariánsku horu
Mariánska hora je kopec, ktorý sa rozkladá severne nad Levočou na rozhraní Hornádskej kotliny a Levočských vrchov. Neďaleko Levoče prechádza diaľnica, ktorá ďalej smeruje na Poprad, alebo Prešov. Vďaka tomu má lokalita dobru dostupnosť v rámci strednej a západnej časti Prešovského kraja. Prísť sem, najmä ak máte auto nie je skutočne žiaden problém.
Na Mariánsku horu sa viete vyviezť priamo autom. Odbočka k Mariánskej hore je neďaleko väčšej križovatky v severnej časti mesta (pri Košickej bráne). Na vrchol vedie užšia, kľukatejšia cesta. Je však dobre zjazdná, azda až v čase zimy, keď je nasnežené alebo námraza, môže výjazd predstavovať menší problém.
Na Mariánsku horu sa samozrejme dostanete aj pešo z Levoče po modrej turistickej značke, alebo alternatívne z Levočskej doliny po žltej turistickej značke. Z Levoče sa sem dostanete bez problémov aj na bicykli, keďže asfaltka ktorá sem vedie je zároveň i cyklotrasou. Na Mariánskej hore sa potom nachádza väčšie parkovisko.
Trasa z Levoče na Mariánsku horu
Ak máte času nazvyš, odporúčame z Levoče pešo vybehnúť na Mariánsku horu. Trasa je to pekná a nie príliš dlhá, no má dosť výrazné prevýšenie. Výlet môžete začať od Košickej brány v severnej časti mesta. Nachádza sa tu i parkovisko. Z tade stačí nasledovať modrú turistickú značku. V navigácii na Mariánsku horu vám pomôžu i smerové tabule, na ktoré tu narazíte.
Za Košickou bránou odbočíte na sever v mieste kde je väčšia križovatka, následne sa dostanete medzi rodinné domy a bytovky. V týchto miestach odporúčame sledovať značenie, aby ste trafili tie správne ulice. Modrá značka vás vyvedie z Levoče na výstupový chodník. Jedná sa o asfaltku ktorá končí až pri Bazilike navštívenia Panny Márie. Po ceste je niekoľko menších náboženských objektov.
Z Levoče sa na Mariánsku horu dostanete zhruba za 45 minút. Trasa vedie neustále do kopca. Na pomerne krátkom úseku prekonáte zhruba 225 výškových metrov. Trasa je však dobre schodná, keďže väčšinou pôjdete po klasickom chodníku. Škoda len že na trase nie je viac lavičiek, kde by si mohli oddýchnuť starší ľudia, prípadne malé deti.
Na Mariánskej hore
Vrchol Mariánskej hory v súčasnosti predstavuje pekne upravený pútnický areál. Miesto je vďačné na rozjímanie, prípadne na nenáročné prechádzky, alebo oddych v prírode. Jeho najvýraznejšou dominantou je Bazilika navštívenia Panny Márie. Do kostola väčšinou viete vstúpiť a pozrieť si ho zvnútra.
Vonku pred kostolom je oltár. Z tohto miesta sú potom veľmi dobré výhľady smerom k Levoči. Za kostolom bola vybudovaná krížová cesta. Tu si môžete všimnúť Kaplnku uloženia rúcha Presvätej Bohorodičky.
V smere ku parkovisku sa nachádza menší parčík, kde sú i toalety a pitná voda. V týchto miestach natrafíte tiež na sochu Panny Márie na podstavci. Je tu i viacero prístreškov, krytých stolíkov a lavičiek. Poniže baziliky sa nachádzajú cirkevné administratívne budovy.
Výhľady
Z južného svahu Mariánskej hory sú podmanivé výhľady najmä smerom na mesto Levoča a okolité pahorky Hornádskej kotliny. Badať z tade i priľahlé kopce Volovských vrchov a Slovenského raja. Výhľady si asi najviac užijete od vonkajšieho oltára na ktorého schody si viete sadnúť a pozorovať okolie.
Zaujímavosti o Mariánskej hore
Mariánska hora je najstaršie pútnické miesto na východnom Slovensku. Jeho história siaha až do 13. storočia, keď sa tu pravidelne zhromažďovali mariánsky ctitelia. Prvá kaplnka tu bola postavená v roku 1247. Jej zasvätenie sviatku Navštívenia Panny Márie je spájané s príchodom minoritov do mesta v 14. storočí. Rehoľa zaviedla tento sviatok do cirkvi a stanovila jeho slávenie na 2. júla. Od týchto čias sa každoročne prvú júlovú nedeľu koná púť na Mariánskej hore. O veľkom význame tohto miesta svedčí aj skutočnosť, že nezaniklo ani počas komunistického režimu na Slovensku.
Súčasný kostol bol vybudovaný v rokoch 1903 – 1922. Bol financovaný veriacimi. Povýšený bol na menšiu baziliku 26. januára 1984. Je filiálkou hlavnej mariánskej baziliky v Ríme. Okrem kostola sa na vrchu nachádza i gréckokatolícka kaplnka, pútnický a exercičný dom a kaplnka Panny Márie s vyvierajúcim prameňom. Pred vstupom do baziliky stojí socha sv. Jána Nepomuckého, evidovaná ako národná kultúrna pamiatka.
Na úpätí Mariánskej hory 3.júla v roku 1995 slúžil omšu pápež Ján Pavol II. Omše sa v tom čase zúčastnilo okolo 650 000 pútnikov z celého sveta. Na mieste teraz stojí vysoký drevený kríž. Cesta k bazilike smerom z Levoče je lemovaná lipami. Je pomenovaná po Svätom Otcovi ako „Aleja Jána Pavla II“. Súčasťou aleje je 5 menších kaplniek, ktoré pripomínajú osoby a udalosti zo života Panny Márie.
Otváracie hodiny a vstupné
Mariánska hora je prístupná po celý rok bez obmedzení a poplatkov. Zväčša je možné vstúpiť aj do vnútra kostola. Boli sme tu viac krát počas dňa a ešte sa nám nestalo, že by bol zatvorený.