Hrad Gýmeš je rozložitejšia ruina hradu, rozprestierajúca sa na skalnom výbežku pohoria Tribeč, nad obcami Jelenec a Kostoľany pod Tribečom. Hrad, napriek tomu že leží na kopci uprostred lesa, je dobre dostupný z oboch obcí a preto predstavuje atraktívny tip na výlet, pokojne i pre celú rodinu. Okrem svojej historickej hodnoty ponúka hrad svojim návštevníkom i veľmi dobré výhľady.
O hrade Gýmeš
Ruina hradu Gýmeš sa nachádza na západnom výbežku pohoria Tribeč v katastri obce Jelenec v nadmorskej výške 514 m. Strategická poloha umožňovala hradu kontrolovať starobylú cestu, vedúcu z Nitry smerom na banské mestá. Hrad Gýmeš zohrával významnú úlohu v 13. storočí počas budovania obrany krajiny. Neskôr bol ako významné stredisko panstva zahrnutý do línie protitureckých pevností.
Pôvodný neskororománsky hrad dal postaviť Ondrej z rodu Hunt-Poznanovcov, pravdepodobne v rokoch 1253 – 1270 na mieste niekdajšieho hradiska. Ondrejovi potomkovia sa neskôr stali zakladateľmi známeho rodu Forgáčovcov. Tým patril hrad až do jeho zániku v 19. storočí, keď po požiari začal pustnúť.
Na hrade Gýmeš
Hrad Gýmeš je veľmi atraktívna ruina hradu, kde zážitok z návštevy vám môžu maximálne pokaziť lešenia a množstvo stavebného materiálu, na ktoré tu narazíte takmer vo všetkých častiach hradu. Na hrade totiž stále prebiehajú rekonštrukčné práce. Hrad však „pomaly“ dostáva fazónu a za posledných 20 rokov, kedy sme tu boli po prvý krát sa to isto pohlo lepším smerom. V tom nám síce oponoval jeden návštevník – starší pán, ktorý si sťažoval, že sem chodí už dlhé roky a stále to vyzerá rovnako.
Nech už je to akokoľvek, hrad Gýmeš má čo ponúknuť. Je tu viacero pekných miest. Do niektorých častí sa dostanete prostredníctvom kratších tunelov. Navštíviť môžete parádnu vyhliadku v južnej časti hradu z ktorej sú podmanivé výhľady do Podunajskej nížiny, či na pohorie Tribeč a jeho predhorie. Za dobrej viditeľnosti však dovidíte i na vzdialenejšie pohoria. Zaujme tiež pohľad na atómovú elektráreň Mochovce a jej gigantické biele komíny.
Okrem peknej vyhliadky môžete preskúmať útroby hradu, prejsť sa tunelmi, či vstúpiť do budovy ruiny kostola. Zaujímavých zákutí na objavovanie je tu viacero. Na mieste tiež narazíte na niekoľko informačných panelov z ktorých sa dá čo-to podozvedať o hrade. Cez hrad vedie vyšľapaný chodník – pohyb po ňom nám prišiel bezproblémový.
Ako sa dostať na hrad Gýmeš
Výhodou polohy hradu Gýmeš je jeho dostupnosť, keďže sa nenachádza príliš ďaleko od Nitry, resp. od neďalekej diaľnice. Zjazdov z diaľnice je niekoľko – pri Nitre, Beladiciach, prípadne Tesárskych Mlyňanoch. Z týchto miest sa autom pod hrad dostanete zhruba za 15 minút, v závislosti od toho z akej obce si budete chcieť spraviť výlet.
Azda najpopulárnejšími východzími bodmi na hrad sú obce Jelenec (časť Remitáž) a Kostoľany pod Tribečom. O niečo dlhšiu túru sem potom môžete podstúpiť z obce Ladice. Podľa toho koľko času máte a čo chcete všetko vidieť, môžete zvoliť jednu z týchto variánt. Zaujímavý tip na výlet potom môže predstavovať trasa z Jelenca – Remitáže cez hrad Gýmeš a neďaleký Studený hrad, smerom na Kostoľany pod Tribčom a skalku Veľký Lysec. Jedná sa však už o fyzicky náročnejší, no o to atraktívnejší celodenný výlet s viacerými zaujímavosťami po ceste.
Výlet z Jelenca (Remitáž) na hrad Gýmeš
Výlet na zrúcaninu hradu Gýmeš sme absolvovali niekoľko krát práve z Remitáže. Lokalita Remitáže leží na okraji obce Jelenec. Nájdeme tu autocamping, chatovú osadu, rybník a menšiu vodnú nádrž, okolo ktorej sa dá spraviť nenáročná prechádzka. V prípade, že ste sem prišli autom, môžete ho nechať odstavené na stredne veľko parkovisku, pri vstupe do autocempingu. Trasa na hrad je zo začiatku vedená po žltej turistickej značke priamo od autocampingu, kde je i smerovník. Ten vás navedie správnym smerom.
Hneď po úvodných niekoľko prejdených krokoch sa dostanete do lesa. Následne budete stúpať po širokej vyšľapanej ceste až do miesta Pod Studeným hradom. Kúsok vedľa sa nachádza Studený hrad – atraktívne skalné bralo s výbornými výhľadmi, dokonca i smerom k hradu Gýmeš. Skalný hrebeň sa oplatí trocha preskúmať, keďže tu nájdete viacero pekných a výhľadových miest. Ak by vás výšľap z parkoviska vysilil, môžete si tu spraviť kratšiu prestávku. Našli sme tu ohnisko s provizórnym posedením v podobe popadaných kmeňov stromov.
Od Studeného hradu to na hrad Gýmeš nie je ďaleko. Po chvíli sa dostanete na rázcestie Sedlo pod Gýmešom a za zhruba 15-20 minút, po zelenom turistickom chodníku, sa dostanete k samotnej zrúcanine. Chodník je tu opäť široký a pekne vychodený. Celkovo, ak nerátame strmejšie stúpanie v prvej polovici trasy, je výstup z Jelenca – Remitáž pohodovou záležitosťou bez technickejších pasáží. Výstup na hrad by ste mali zvládnuť za zhruba 50 – 60 minút, pri ktorých nastúpate zhruba 300 výškových metrov. Výlet je vhodný i pre deti, ktorým nerobí problém zdolávať menšie kopce.
Náročnosť
Výlet na hrad Gýmeš z rekreačnej oblasti Remitáž (Jelenec) predstavuje ľahší typ turistiky (ostatné varianty výstupu sme zatiaľ neskúšali). Našľapete sa síce do kopca, výlet však netrvá dlho a je navyše bez technických pasáží. Je preto vhodný aj pre deti. Čo sa samotného hradu týka, tak niektoré miesta sú tu nezabezpečené a tiež kvôli prítomnosti stavebného materiálu, je dobré si tu dávať pozor, najmä ak ste s deťmi. Nechať ich voľne pohybovať po všetkých častiach hradu by určite nebol dobrý nápad.
Otváracie hodiny a vstupné
Hrad Gýmeš je prístupný celoročne, bez obmedzení. Vstup na hrad je bezplatný. Neplatí sa ani za parkovanie pod hradom (Remitáž).