Prírodná pamiatka vodopád Bystré (niekde uvádzaný aj ako vodopád Bystrô) patrí medzi najkrajšie vodopády na Slovensku. Nájdeme ho neďaleko Hriňovej v pohorí Poľana. Vodopád predstavuje vďačný tip na nie až tak náročný výlet. Odmenou za vynaloženú námahu vám bude pohľad na majestátny vodopád, stekajúci po stenách 23 metrov vysokého skalného stupňa.
Ako sa dostať k vodopádu
Turistiku k vodopádu môžete zahájiť z dvoch smerov. Prvý je od Horského hotela Poľana, kam je trocha komplikovanejší prístup autom. Výlet však môžete spojiť aj s návštevou Poľany – najvyššieho vrcholu rovnakomenného pohoria. Trasa sem vedie zväčša z kopca so záverečným zostupom prostredníctvom kovových schodov.
Druhá alternatíva je podstúpenie výletu z miesta s názvom Bystré – Vrátka, ktoré sa nachádzajú severozápadne od Hriňovej. Nachádzajú sa tu Hriňovské lazy a viacero roztrúsených domčekov. Je tu dokonca i parkovisko. Výlet z tade je o niečo priamejší a hlavne nebudete musieť absolvovať krkolomnú cestu autom k horskému hotelu.
Trasa od Horského hotela Poľana k vodopádu Bystré
K Horskéhmu hotelu Poľana sa dostanete autom po asfaltke, ktorá začína pred začiatkom vodnej nádrže Hriňová. Jedná sa o značne kľukatú a úzku asfaltku. Prejsť po nej je vcelku zážitok, najmä ak tu stretnete veľa áut, alebo dokonca autobus. Neďaleko hotela sa potom nachádza parkovisko, ktoré bolo v čase našej návštevy bezplatné.
Z parkoviska sa potom k vodopádu dostanete po zelenej turistickej značke. Trasa vedie najprv po asfaltke, kde zhruba po 15 minútach sa stočíte na rozsiahlejšiu lúku. V týchto miestach niekedy zvyknú parkovať autá, aby si ľudia skrátili cestu k vodopádu. Po absolvovaní lúčneho úseku sa dostanete do lesa a na viacerých miestach strmejším klesaním zostúpite k Bystrému potoku. Chvíľu pôjdete pri jeho koryte, až sa ocitnete na skalnom stupni, ktorým vodopád Bystré preteká. Ten zdoláte prostredníctvom niekoľkých rebríkov, resp. najnovšie po kovovom schodisku.
Výlet od Horského hotela Poľana trvá zhruba 50 minút, hoci skrátiť si ho môžete o nejakých 10-15 minút ak autom zaparkujete neďaleko lúky popri ceste. Trasa sk vodopádu je zostupová, takže viac sa „namakáte“ pri opätovnom výstupe. Klesanie je približne 290 výškových metrov. Výlet je technickejší až v záverečnej časti pri vodopáde, kde je strmejší terén a kovové schody. Výlet by mali zvládnuť aj deti, ktorým nevadia kratšie kopce (pri návrate naspäť).
Trasa z lokality Bystré-Vrátka k vodopádu Bystré
Bystré-Vrátka je lokalita, ktorá je súčasťou Hriňovských lazov, ktoré sa rozkladajú severozápadne od Hriňovej. Naprieč lazmi prechádza asfaltka, ktorá vás privedie až do spomínanej lokality. V mieste kde sa na ceste križuje žltá a zelená turistická značka treba odbočiť po zelenej značke smerom na severovýchod. V týchto miestach by sa mala nachádzať aj autobusová zastávka. Následne sa o chvíľu ocitnete na parkovisku z kade môžete zahájiť peší výlet.
Z parkoviska je k vodopádu trasa priamočiara, v podstate pôjdete stále len rovno, s počiatku do mierneho a neskôr do strmejšieho kopca. Trasa väčšinou vedie po širšej ceste a až v závere má vyslovene lesný charakter. Po ceste natrafíte na náučný chodník, takže sa na trase dozviete i zopár informácii o prírode v oblasti Poľany. V úvode trasy sa nachádza prameň s názvom Rechtorová studnička, kde si môžete odskočiť. Je to len kúsok od cesty. V závere výstupu sa potom chodník značne zostrmí a tesne pod vodopádom, na prekonanie väčšieho prevýšenia, využijete schody so zábradlím.
Výlet z lokality Bystré-Vrátka k vodopádu Bystré od parkoviska trvá približne 50 minút. Prekonáte pri tom približne 260 výškových metrov. Trasa hoci vedie zväčša do kopca nie je až tak náročná, ak nerátame záverečný úsek, ktorý je viac strmý. Za zlého počasia, prípadne v zime, keď je námraza sa tu môže dosť šmýkať. Ak je však pekne, výlet je vhodný aj pre deti a menej zdatných turistov, ktorým nevadí zhruba hodinová túra kopcovitejším terénom.
Pri vodopáde Bystré
Vodopád Bystré sa nachádza v doline Bystrého potoka, ktorá je v týchto miestach prehradená skalným stupňom. Terén je tu dosť strmý, no v oblasti vodopádu je aspoň pár metrov široká rovinatejšia plocha, kde sa dá prijateľne pohybovať. Ak by sa tu však vyskytlo niekoľko desiatok ľudí naraz, s pohybom môže byť problém. Ak je vodopád rozvodnený, kamene v okolí zvyknú byť klzkejšie, na čo si treba dávať pozor.
Vodopád je najatraktívnejší najmä po výdatnejších dažďoch, alebo po topení snehu. Vtedy z vizuálneho hľadiska patrí bezpochyby k najkrajším slovenským vodopádom. Ak je však suchšie, vodopád tvoria len drobné vodné pramienky, ktoré často splývajú s tmavou skalou. Vodopád je tiež veľmi pekný počas zimy, najmä ak je menej snehu a poriadne mrzne. Vtedy môže vytvoriť pekný ľadopád.
Lokalita vodopádu nedávno prešla „rekonštrukciou“. Boli tu vymenené a doplnené viaceré technické pomôcky, ktoré uľahčujú pohyb v teréne. Vybudovala sa tu aj ferrata pre deti, či prístrešok s posedením.
O vodopáde Bystré
Vodopád Bystré, často nazývaný aj ako vodopád Bystrô je v súčasnosti národná prírodná pamiatka s rozlohou 3,98 ha. Vznikol zhruba pred 13,5 mil. rokov vďaka stuhnutiu lávy na mieste, kde tektonickou poruchou poklesla južná časť stuhnutého andezitového prúdu a vytvorila prepadovú stenu vysokú 23 metrov. Vďaka tomu patrí vodopád Bystré medzi najväčšie vodopády vo vulkanitoch Západných Karpát.
Zaujímavosťou vodopádu Bystré je, že podložie sa v miestach pri vodopáde neustále prepadáva a tak sa vodopád neustále zväčšuje.
Otváracie hodiny a vstupné
Vodopád Bystré je prístupný po celý rok, bez obmedzení. Za vstup sa neplatí. Neplatí sa ani za parkovanie v oblasti Bystré-Vrátka.