Hrad Čabraď je menej známa, no o to zaujímavejšia ruina hradu, ležiaca uprostred Krupinskej planiny, neďaleko obce Čabradský Vrbovok. Hrad predstavuje skvelý tip na výlet pre každého, kto vyhľadáva pohodovú turistiku v peknom prírodnom prostredí. Hrad je navyše vďaka prebiehajúcej rekonštrukcii atraktívny aj z historického, či architektonického hľadiska. Čerešničkou na torte môžu byť i dobré výhľady z vyhliadok na hrade.
Poloha hradu Čabraď v rámci Slovenska nie je úplne ideálna. Leží totiž v jeho odľahlejšej časti, medzi mestami Dudince, Krupina a Veľký Krtíš. Napriek tomu tu dozaista stretnete turistov, najmä počas víkendov a turistickej sezóny. Niet sa čo čudovať, hrad je totiž veľmi príťažlivý. Hrad Čabrať za posledné desaťročia prešiel vďaka dobrovoľníkom obnovou, napriek tomu že je úplne obklopený prírodou.
Prístup na hrad je veľmi dobrý a aj pohyb po hrade je bezproblémový. Niektoré časti hradu boli rekonštruované – najmä vstupná časť hradu, do ktorej sta dostanete po prejdení dreveného mosta. V tejto časti by malo byť i akési infocentrum, ktoré však počas našej návštevy nebolo ešte v prevádzke. Našli sme tu však niekoľko letákov. Na hrade narazíte i na infopanely, takže sa čo to dozviete i o samotnom hrade. V severovýchonej časti hradu je krytý priestor, kde sa jednak dá skryť pred dažďom, ale tak isto je tu množstvo infopanelov, ktoré pojednávajú o priebehu rekonštrukcie hradu Čabraď.
Vnútorné časti hradu Čabraď sú vyčistené od náletových rastlín a drevín, takže objavovanie zákutí hradu je bez väčších ťažkostí. Do niektorých častí hradu sa dostanete prostredníctvom úzkych chodníkov. Počas prehliadky hradu narazíte na niekoľko výhľadových miest. Jedna vyhliadka je napríklad v severnej časti hradu, kde je i lavička a teda možnosť si posedieť. Ďalšia je potom vo južnejšej časti vo vyšších partiách hradu. Výhľady z tohto miesta skutočne stoja za to. Kúsok za vstupom na hrad nás zaujala možnosť si opekať. Na tento účel poslúži ohnisko, obkolesené drevenými lavičkami. Bolo tu dokonca pripravené drevo na oheň.
Národná prírodná rezervácia Čabraď
Čabradský hradný vrch na ktorom sa hrad nachádza aj spolu s jeho okolím je súčasťou národnej prírodnej rezervácie Čabraď. Z hľadiska ochrany prírody sa jedná o najvýznamnejšiu lokalitu výskytu plazov na Slovensku. Nezanedbateľný je i výskyt viacerých ohrozených druhov bezstavovcov a teplomilného hmyzu. Aj preto tu platí piaty, najprísnejší stupeň ochrany. Je preto na mieste sa podľa toho i správať.
Trasa z Čabradského Vrbovku – Konské na hrad Čabraď
Najpraktickejší prístup na hrad Čabraď je z lokality Konské, ktorá leží severovýchodným smerom, za obcou Čabradský Vrbovok. Jedná sa o menšie lazy, kde je i možnosť parkovania. Prísť sem je preto najideálnejšie autom. Samozrejme nie je problém dostať sa sem z obce pešo po asfaltke, počítajte však s nejakými 40 minútami chôdze navyše. Z Konských je cesta na hrad orientačne jednoduchá, stačí nasledovať modrú turistickú značku.
Prvá časť trasy vedie veľmi pekným lesom, kde po pravej strane budete mať dolinu Konštianskeho potoka. Chodník je tu značne široký a dobre schodný. Stretli sme tu i niekoľko ľudí na horských bicykloch. Dostať sa na hrad z týchto miest na bicykli by preto nemal byť problém. Po zhruba trištvrte hodinke sa dostanete pod Čabradský hradný vrch, ktorý obmýva riečka Litava. Na jej prechod poslúži most, za ktorým sa vám už naskytnú výhľady na samotný hrad Čabraď. Za mostom sa nachádza lokalita s niekoľkými budovami, vrátane chátrajúcej kaplnky sv. Štefana a menšej pivnice. Je tu i altánok, ohnisko a viacero lavičiek. Za týmto areálom treba nasledovať chodník, vedúci do lesa, ktorý vás zhruba za štvrť hodinku dovedie k hradu Čabraď. Po ceste si možno všimnete odbočku k prameňu, kde je dokonca i provizórna sprcha :).
Náročnosť
Výlet na hrad Čabraď z Čabradského Vrbovku spadá do kategórie „pohodová turistika“. To znamená že zväčša kráčate príjemným, technicky nenáročným terénom. Trasa nie je príliš krátka, ale zas ani extrémne dlhá. Z lazov Konské budete prvú časť trasy mierne klesať a až záverečný výstup na hrad predstavuje stúpanie, ktoré však netrvá príliš dlho. Z hľadiska časov, tak z Konských sa na hrad dostanete za zhruba 1 – 1,5 hodinu. Ak pôjdete po modrej značke z obce Čabradský Vrbovok, pripočítajte si k tomu ešte 30 – 45 minút. Ak zarátame aj spiatočnú cestu a čas strávený na hrade, tak výlet na hrad Čabraď predstavuje pekný poldenný (s malými deťmi pokojne i celodenný) výlet. Výlet je vďaka svojej technickej nenáročnosti určený pre všetky vekové kategórie. V prípade že sa sem vyberiete s deťmi, počítajte s niekoľko hodinovým chodením (nie všetky deti to majú radi), našťastie dobre schodným terénom.
Otváracie hodiny a vstupné
Hrad Čabraď je otvorený celoročne a bezplatne. Obmedzenia, čo sa týka otváracích hodín sme si tu nikde nevšimli.